Lietuvoje

2019.10.08 17:35

Istorikas: Basanavičiaus ir jo žmonos draugystę galima lyginti su Adamkų šeimos ryšiu

Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.10.08 17:35

Antradienį LRT žurnalistas Rimas Bružas pranešė žinią, jog mano radęs Jono Basanavičiaus žmonos kapą – Bulgarijoje, Lomos mieste. Čekijos vokietaite įvardijamos patriarcho žmonos Gabrielos Eleonoros Mohl paiešką R. Bružas sako pradėjęs dar pernai, ekspedicijoje „Nuo Baltijos iki Bengalijos“.

Sutuoktinių ryšį lygina su Adamkų draugyste

Istorikas Algimantas Kasparavičius svarsto, kad teoriškai įmanoma, jog Gabriela Eleonora Mohl buvo palaidota žydų kapinėse, nes ji su J. Basanavičiumi nebuvo susituokusi bažnyčioje – poros santuoka buvo tik civilinė. Žinant tai, gali būti, kad bažnyčia neleido G. E. Mohl laidoti taip vadinamosiose „pašventintose, krikščioniškose kapinėse“, kuriose neatlikusių savo krikščioniškų sakramentų laidoti paprastai neleisdavo.

„Jei žmonės gyveno, kaip sakydavo „buitiškai susidėję“, nesusituokę, galėjo ir neįleisti į kapines. Tai viena versija“, – sako A. Kasparavičius.

Anot istoriko, nereikėtų atmesti ir tos versijos, kad A. Basanavičiaus žmona turėjo žydiško kraujo. Tai, sako jis, paaiškintų, kodėl jos kapas galimai rastas žydų kapinėse.

A. Kasparavičius išskiria, kad G. E. Mohl buvo modernios Lietuvos idėjinio tėvo, patriarcho, gyvenimo draugė ir palydovė, kurią jis iš tiesų mylėjo iki pat savo mirties. Dėl to, sako jis, kapo atradimas turėtų didelės emocinės reikšmės lietuviams ir moderniai Lietuvai.

„Lietuvos patriotams svarbios visos detalės ir visi istoriniai faktai, susiję su modernios demokratinės Lietuvos gimimu. Jei kalbame apie modernią valstybę, be jokios abejonės negalime apie ją kalbėti neminėdami J. Basanavičiaus, o jei kalbame apie jį, žinoma, kad kalbame ir apie jo žmoną“, – tvirtina A. Kasparavičius.

J. Basanavičiaus ir jo žmonos draugystę istorikas lygina su prezidentu Valdu Adamkumi ir jo žmona Alma. Turime pavyzdį ir iš šių laikų, sako A. Kasparavičius, ir prisimena žodžius, kad dideli istoriniai herojai gimsta tik tose šeimose, kuriose yra didžios moterys.

„Nė vienas didis veikėjas nėra gimęs be didelės žmonos paramos. Jei šeimoje vyksta konfliktai, nesutariama, jei idėjinėse politinėse batalijose draugė ar žmona nepadeda, vyras ir netampa žymiu ir didžiu. Turint omenyje tai, koks tapo J. Basanavičius, ši teorija pasitvirtina.

Visų pirma, meilė žmonai patį J. Basanavičių vedė link valstybinio darbo, kita vertus, kol ji buvo gyva, tol ji savo vyrą visur palaikė ir rėmė. Nors niekada nebuvusi Lietuvoje, ji emociškai su vyru išgyveno dėl jo tėvynės, dėl jo krašto, jo politinės kovos už Lietuvos krašto atgimimą“, – šypsosi A. Kasparavičius.

Neabejoja atradimu

Žinia apie galimą J. Basanavičiaus žmonos kapo atradimą pasidalijęs R. Bružas sako, kad versijų apie tai, kur galėtų būti palaidota J. Basanvičiaus žmona Gabriela Eleonora Mohl, buvo daug, tačiau dabar žurnalistas teigia neabejojantis, kad J. Basanavičiaus žmona amžinojo poilsio atgulė žydų kapinėse, Lomos mieste.

„Iš pradžių nusprendėme apieškoti turkų kapines, tačiau ten nieko neradome. Pasikalbėję su vietiniais, išsiaiškinome, kad visai šalia yra senosios žydų kapinės. Pagal visas versijas, jos yra netoli ligoninės, kurią buvo įkūręs J. Basanavičius. Nuvažiavę ten radome tik hebrajiškus užrašus su Dovydo žvaigžde.

R. Bružas tikisi, kad Gabriela Eleonora Mohl pagaliau galės atgulti greta savo vyro Rasų kapinėse.

„Tai būtų visiškai logiška žinant jų dramatišką ir tuo pačiu gražią meilės istoriją. Šitos dvi sielos turėtų būti šalia“, – LRT RADIJUI komentuoja žurnalistas.

R. Bružo paieškos – įraše:

Rimas Bružas teigia radęs Basanavičiaus žmonos kapą: ji palaidota apleistose žydų kapinėse Bulgarijoje
Bulgarijoje rastas Jono Basanavičiaus žmonos kapas: Rimas Bružas sako aptikęs jį atsitiktinai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt