Lietuvoje

2019.10.09 11:35

Gripo sezonas prasidėjo: kokio gripo tikėtis šiemet ir kada geriausia skiepytis

Domantė Platūkytė, LRT.lt, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“2019.10.09 11:35

Nors kol kas susirgimų gripu nėra daug, praėjusią savaitę užfiksuota 4 kartus daugiau susirgimų nei užpraeitą. Gydytojai tvirtina, kad norintieji pasiskiepyti dar nepavėlavo, tačiau dabar jau yra tas metas, kai reikėtų suskubti ir tai padaryti.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius, Vaikų ligoninės Pediatrijos centro konsultantas, vaikų ligų gydytojas habil. dr. Vytautas Usonis LIETUVOS TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo, kad nors Pietų pusrutulyje gripo epidemija buvo gana stipri ir pareikalavo 430 žmonių aukų, Šiaurės pusrutulyje gana ramu ir daug susirgimų gripu dar nėra. Anot gydytojo, didelis sergamumas gripu pradedamas fiksuoti lapkričio arba gruodžio mėnesį, todėl nors kol kas sunku pasakyti, kada šiemet bus daugiau susirgimų, turėtume pradėti ruoštis jau dabar.

Kaip portalui LRT.lt sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas, Lietuvoje jau tikrai prasidėjo gripo sezonas, todėl natūralu, kad diagnozuojami pirmieji susirgimai. Tiesa, priduria jis, kol kas gripo atvejų nėra daug – apie 20. Vis dėlto, praneša ULAC, praėjusią savaitę, lyginant su užpraeita, registruota 4 kartus daugiau gripo atvejų.

Kokio gripo sulauksime šiemet?

Šiais metais Australijoje buvo užfiksuota daugiausia susirgimų A tipo gripu. Vis dėlto, kalba V. Usonis, didelė tikimybė, kad Lietuvą pasieks ir A, ir B tipo gripas: „Ir Australijoje, ir kituose kontinentuose buvo registruojama tiek A, tiek B tipo gripo susirgimų. Didelė tikimybė, kad ir pas mus bus panašiai, tuo labiau kad atskirose konkrečiose teritorijose kartais truputį išsiskiria (susirgimai skirtingais gripo tipais – LRT.lt). Tarkim, prieš dvejus metus Lietuvoje B tipas buvo plačiai paplitęs, nors kitose Europos valstybėse jo buvo mažiau.“

Laidoje „Laba diena, Lietuva“ V. Usonis sakė, kad nors buvome įpratę kalbėti, jog B tipo gripo virusas ne toks piktas kaip A, prieš dvejus metus siautusi epidemija parodė, kad jis taip pat gali būti labai pavojingas.

Paklaustas, kuo skiriasi A ir B tipo gripo virusai, S. Čaplinskas akcentuoja, kad B tipo virusui infekcijos „rezervuaras“ yra žmogus, tarp kitų gyvūnų šis virusas paprastai neplinta, o Lietuvoje turėsiančio pasirodyti A tipo viruso „rezervuaras“ yra paukščiai, tačiau šis tipas gali plisti ir tarp kiaulių, arklių, kitų žinduolių bei žmonių. Būtent dėl to A tipo virusas gali pridaryti daugiau rūpesčių, sako ULAC direktorius.

„A tipo gripo virusas gali plisti tarp įvairių gyvūnų, dėl to gali būti, kad skirtingų gyvūnų virusai susitinka viename organizme, pavyzdžiui, kiaulės. Jei tie virusai apsikeičia savo genetine medžiaga, bent dalelyte jos, gali susidaryti visiškai nauja gripo viruso padermė, su kuria žmonės dar nebus susidūrę.

Iš čia ir yra tas pavadinimas, kuris žmones suklaidina, – kiaulių ar paukščių gripas. Ne, žmonės nuo žmogaus gali užsikrėsti tik žmogaus gripo virusu. Bet jei jis turi naują genetinę medžiagą, kurią paėmė iš kiaulės ar iš paukščio, gali būti taip, kad su tokiu variantu žmogus nebuvo susidūręs, todėl jo imuninė sistema nepasiruošusi su tuo kovoti“, – aiškina S. Čaplinskas.

ULAC direktorius šypsosi, kad dėl šios priežasties ir dabar kai kas juokauja, jog sulauksime kengūrų gripo, kadangi jis keliauja iš Australijos. Specialistas aiškina, kad į Lietuvą atkeliavus A tipo virusui gripo sezonas gali būti šiek tiek sunkesnis, o vakcinos efektyvumas – šiek tiek mažesnis. Vis dėlto, pabrėžia S. Čaplinskas, tai, kad Australijoje labiausiai plito A tipo gripo virusas, nereiškia, jog būtent jis plis ir Lietuvoje.

Kai kurie pasiskiepyti pavėlavo

Kaip portalui LRT.lt sako S. Čaplinskas, dabar yra tas metas, kai reikėtų skiepytis.

„Va tie 20 žmonių, kurie jau susirgo, jie jau pavėlavo pasiskiepyti. O visiems kitiems atsakymas paprastas – geriausia pasiskiepyti likus dviem savaitėms iki užsikrečiant, tačiau kada tai gali atsitikti, niekas nežino. Dabar yra pats laikas skiepytis, nes gripo sezonas jau prasidėjo. Kai kurie jau pavėlavo, tie, kurie susirgs rytoj, irgi pavėlavo, tačiau absoliuti dauguma dar nepavėlavo“, – šypsosi specialistas.

V. Usonis pabrėžia, kad pasiskiepijus imunitetas nuo gripo viruso atsiranda mažiausiai po dviejų savaičių.

„Turime suprasti, kad turėtų būti paskiepytos didelės žmonių grupės, o per vieną dieną to nepadarysi, todėl jau dabar laikas apie tai galvoti, ruoštis, planuoti. Tačiau tai nereiškia, kad turime pasiskiepyti šiandien ar rytoj, kad lapkričio mėnesį jau bus vėlu, o gruodžio – jau visai vėlu.

Vis dėlto neturėtume to atidėlioti, nes epidemijos pradžia kiekvienais metais truputėlį skiriasi, todėl pagal planą iš tiesų pats laikas pradėti galvoti apie gripo vakcinos skiepijimą tiek rizikos grupėms, kurioms vakciną perka valstybė, tiek asmenims, kurie nepatenka į rizikos grupes. Pavyzdžiui, jauniems žmonėms, kuriems gripas gali sukelti daug nemalonių dalykų“, – įsitikinęs V. Usonis.

Kam gripas pavojingiausias?

S. Čaplinskas kalba, kad gripas ne tik pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę, bet ir visą organizmą, kraujagysles. Dėl to atsiranda didesnė rizika susirgti kitomis virusinėmis ir bakterinėmis ligomis, kurios plinta oru. Viena dažniausių gripo komplikacijų – plaučių uždegimas. Deja, apgailestauja specialistas, 8 proc. senjorų mirčių visame pasaulyje siejamos būtent su šia infekcija, kuri dažniausiai išsivysto kaip komplikacija po gripo.

ULAC direktorius išskiria, kad gripas pavojingiausias tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs. Vyresni nei 65 metų žmonės, maži vaikai bei sergantieji lėtinėmis plaučių ligomis taip pat patenka į rizikos grupę. Pasak specialisto, gripas sukelia ūmų uždegimą, dėl kurio sutirštėja kraujas, susidaro kraujo krešulių. Jei jie nukeliautų iki smegenų, sako jis, žmogus patirtų insultą, jei iki širdies – infarktą, dėl to gripas pavojingas žmonėms, sergantiems lėtinėmis širdies ligomis. Kaip kitą rizikos grupę S. Čaplinskas išskiria nėščias moteris.

Vakcinos pasirodys spalio pabaigoje

Sveikatos apsaugos ministerijos perduotame Sveikatos stiprinimo skyriaus vedėjos L. Ašoklienės atsakyme LRT.lt rašoma, kad, vadovaujantis Nacionaline imunoprofilaktikos programa 2019–2023 metams, šiemet nupirkta keturvalentė vakcina nuo gripo. Sutartį su tiekėju dėl gripo vakcinos tiekimo į Lietuvą Valstybinė ligonių kasa sudarė šių metų birželį.

Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis gripo sezonui nupirkta beveik 13 tūkstančių daugiau gripo vakcinos dozių nei pernai – iš viso įsigyta kiek daugiau nei 144 tūkst. gripo vakcinos dozių už beveik 900 tūkst. eurų, teigia L. Ašoklienė. Anot jos, tokį vakcinų poreikį, skirtą rizikos grupių asmenų skiepijimui, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrui (ULAC) nurodė Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigos.

Valstybinės ligonių kasos žiniomis, preliminariai vakciną Lietuvai planuojama pristatyti spalio mėnesio pabaigoje, rašoma ministerijos pateiktame atsakyme.

„Kokie virusai cirkuliuoja, stebi ir skelbia Pasaulio sveikatos organizacija, šie virusai ir įtraukiami į sezoninės vakcinos sudėtį. Lyginant šių metų gripo vakcinos sudėtį su paėjusių metų gripo vakcina, joje atnaujintos A gripo potipių H3N2 ir H1N1 padermės, o B tipo antigenai išliko tie patys“, – aiškina L. Ašoklienė.

Nors anksčiau buvo kalbėta, kad vakcinų turėtume sulaukti spalio mėnesio pabaigoje, antradienį Valstybinė ligonių kasa išplatino pranešimą, kad pirmosios gripo vakcinos jau pasiekė Lietuvą.

Gripas šiemet – ne tik greitesnis, bet ir pavojingesnis: jo antplūdžio Lietuvoje galime tikėtis jau lapkritį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Palanga
COVID-19 TRUMPAI 7