Lietuvoje

2019.10.08 13:52

Tibeto vienuolis įteikė laišką Kinijos ambasadai: prašo dialogo

atnaujinta 14.20

Antradienį Lietuvoje lankosi Tibeto vienuolis, Tibeto parlamento tremtyje (Kašago) narys Thubtenas Wangchenas. Šis vizitas yra dalis vienuolio šiuo metu vykdomos misijos „Dialogas taikai – Tibetas“. Vienuolis vizito metu įteikė laišką Kinijos ambasadai Lietuvoje, kuriame, jo teigimu, yra taikos prašymas.

Vienuolis keliauja per 30 Europos šalių su taikos misija. Kelionės metu jis siekia atkreipti šių šalių politikų ir visuomenės dėmesį į tragišką tibetiečių padėtį ir paskatinti Europos žmones aktyviai spausti Kinijos Liaudies Respublikos komunistinę vyriausybę, kad būtų pradėtos realios derybos su Tibeto vyriausybės tremtyje ir Dalai Lamos atstovais dėl Tibeto statuso, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Vienuolis lankėsi Seime, kur vyko Seimo Laikinosios Solidarumo su tibetiečiais grupės organizuojama T. Wangcheno spaudos konferencija, po kurios svečias susitiko su Tibetą remiančiais Seimo nariais.

„Noriu paprašyti visų parlamento narių – jei turėsite laiko susitikti su Kinijos vyriausybės atstovais, prašau, paskatinkite juos pradėti dialogą su Dalai Lama. Dalai Lama neprašo nepriklausomybės. Mes prašome dialogo žmogaus teisių reikalais“, – antradienį Seime sakė Tibeto parlamento tremtyje (Kašago) narys T. Wangchenas.

Jis pabrėžė, kad spalio 1-ąją minėtos 70-osios komunistinės Kinijos Liaudies Respublikos metinės tibetiečiams reiškia daugiau nei šešis dešimtmečius kankinimų, represijų, žmogaus teisių pažeidimų.

Pasak jo, šiuo metu nuo Kinijos represijų kenkia ne tik Tibetas, bet ir Honkongas bei Taivanas.

„Spalio 1-ąją jie švenčia Kinijos Liaudies Respublikos įsteigimo dieną, bet kaip jie ją įsteigė: būtent, žudydami žmones, naikindami aplinką, valstybes ir tautas. Kinijos Vyriausybė nužudė jau 1,2 mln. tibetiečių – būtent tiek žmonių žuvo po Kinijos okupacijos pradžios. Komunistai negerbia jokių religijų, nei krikščionybės, nei musulmonų, nei budistų. Jie – netikintys žmonės“, – teigė Tibeto atstovas.

Vidurdienį jis įmetė laišką į Kinijos ambasados Vilniuje pašto dėžutę su kreipimusi į Kinijos prezidentą Xi Jinpingą, kuriuo reikalaujama taikos, gerbti religijos, kalbos, išsilavinimo bei demokratijos laisves Tibete ir kituose Kinijos regionuose. Anot T. Vangčeno, Lietuva yra jau 17-oji valstybė, kurioje vykdoma tokia akcija.

„Mes norime kalbėtis, derėtis su jumis, norime taikos Tibete“, – teigė jis.

T. Wangchenas 2012 metais pirmą kartą viešėjo Lietuvoje. Tąkart mūsų šalyje jis pristatė pasaulinį renginių ciklą „Tiesos deglas“, kuriuo siekė atkreipti Jungtinių Tautų (JT) ir pasaulio bendruomenės dėmesį į Kinijai priklausančio Tibeto tragediją bei tibetiečių susideginimus. Vilniaus Rotušės aikštėje jis dalyvavo susideginusių tibetiečių atminimui skirtoje akcijoje, o Užupyje – Užupio Konstitucijos tibetiečių kalba atidengimo ceremonijoje.

Tuomet šis Tibeto parlamentaras atkreipė dėmesį į Lietuvos istorinę patirtį teigdamas, kad „Baltijos šalių žmonės žino, ką reiškia neturėti savo valstybės. Lietuva laisvę, nepriklausomybę atgavo prieš du dešimtmečius. Dabar Lietuva žino laisvės vertę ir kaip padėti tokioms tautoms, kaip tibetiečių, kurie šiuo metu nėra laisvi."

Autonomijos nuo Kinijos Tibetas neteko 1951 metais, kai Pekinas įvedė kariuomenę į šią nepriklausomybę paskelbusią teritoriją.

Lietuva laiko Tibetą Kinijos dalimi.