Lietuvoje

2019.10.08 18:01

Degutienė: dabartinė situacija Seime buvo užprogramuota dar 2016 metais

LRT TELEVIZIJOS laida „LRT Forumas“, LRT.lt2019.10.08 18:01

„Valstiečiai“ į Seimo pirmininkus deleguodami Viktorą Pranckietį, o ne partijos lyderį Ramūną Karbauskį, pasielgė neteisingai, mano konservatorė Irena Degutienė. Tuo metu buvusi Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ragina susimąstyti ne tik valdantiesiems, bet ir opozicijai – anot jos, užsitęsusi V. Pranckiečio istorija yra naudinga kone visoms parlamento frakcijoms.

Apie V. Pranckiečio situaciją buvę Seimo pirmininkai, politikai diskutavo pirmadienį LRT TELEVIZIJOS laidoje „LRT forumas“.

Laidoje dalyvavęs Seimo pirmininkas V. Pranckietis teigė neskaičiuojantis, kiek parlamentarų jį palaikytų balsavime dėl atstatydinimo, mat, anot jo, tai daro tie, kuriems nepakanka balsų jo atstatydinimui.

„Yra dvi valdančiosios daugumos. Viena valdančioji dauguma yra pozityviems sprendimams ir kitą bando sukurti negatyviems sprendimams. Negatyviems sprendimams valdančiosios daugumos nėra“, – tvirtino V. Pranckietis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovė Seime Agnė Širinskienė patikino, kad balsų V. Pranckiečio atstatydinimui užtenka, tačiau balsavimo nesiimama dėl to, kad dar ne visi valdančiosios koalicijos atstovai yra sugrįžę iš komandiruočių.

V. Pranckietis replikavo raginantis valdančiuosius imtis jo atšaukimo iš pareigų procedūros kuo greičiau, kad būtų pabaigta ilgai užsitęsusi diskusija dėl jo likimo.

„Praėjusią savaitę sakiau paprastai – arba balsuokite, arba baikite tą diskusiją. Jeigu parodysite, kad turite kažkokią valią, tai maloniai prašome ją įgyvendinti“, – pažymėjo parlamento vadovas.

Konservatorė įsitikinusi – konfliktas užprogramuotas dar 2016 m.

2009-2012 m. Seimo pirmininkės pareigose dirbusi konservatorė Irena Degutienė laidoje tvirtino mananti, kad šiuo metu užsitęsusi Seimo pirmininko V. Pranckiečio istorija buvo užprogramuota dar 2016 m., tai yra po Seimo rinkimų. Jos teigimu, Seimo pirmininku paprastai tampa parlamento rinkimus laimėjusios partijos lyderis arba vienas iš lyderių, tačiau taip LVŽS nepasielgė, tad konfliktas dėl to išsivystė.

„Šiuo atveju, aš manau, kad nuo pat 2016 metų buvo neteisingai pasielgta. Seimo pirmininku mažų mažiausiai tada turėjo tapti Ramūnas Karbauskis, jeigu sąrašo lyderis buvo Saulius Skvernelis ir jam buvo pažadėta, kad jis bus ministras pirmininkas. Šiandien mes tokioje situacijoje nebūtume“, – pažymėjo I. Degutienė.

Parlamentarė akcentavo, kad valdantieji, nesugebėdami jau kurį laiką išspręsti V. Pranckiečio klausimo, pamiršta, jog Seimo pirmininkas, pagal Konstituciją, yra antras žmogus valstybėje, kad jis gali tam tikroms aplinkybėms susiklosčius tapti ir laikinuoju prezidentu. I. Degutienės manymu, V. Pranckietis, kurio nepalaiko nei valdantieji, nei opozicija panašėja į „spykerius“, tai yra Vokietijos, Suomijos parlamento vadovus, neturinčius balsavimo teisės parlamentuose.

„Seimo pirmininkas neturi konstitucinio Seimo pirmininko statuso, nes [...] valdanti dauguma jo išsižada, opozicijai jis irgi neatstovauja. Jis yra „spykeris“, – dėstė buvusi Seimo pirmininkė.

Laidoje dalyvavęs 2000-2006 m. Seimo pirmininko pareigas ėjęs Artūras Paulauskas pritarė, kad V. Pranckietis veikiau primena parlamento moderatorių, o ne Seimo vadovą, kurio statusą įtvirtina Lietuvos Konstitucija ir kiti įstatymai.

„Jis formuoja darbotvarkę, jis yra atsakingas už šio darbo turinį. Jeigu jis staiga nebegali šio turinio nei keisti, nei būti atsakingas už to turinio įvykdymą, tai tada tikrai – nenoriu vartoti žodžio „spykeris“ – jis tampa dirigentu arba moderatoriumi“, – komentavo A. Paulauskas.

Kodėl norima pakeisti V. Pranckietį?

A. Paulauskas neslėpė iš viso nesuprantantis, kodėl V. Pranckietį siekiama pakeisti.

„Niekas nesako, kad jis dirba blogai. Visi sako, kad jis gerai dirba. [...] Jeigu žmogus dirba gerai, tada kodėl reikia atleisti? Sako, buvo susitarimas ir G. Kirkilas norėtų būti Seimo pirmininku. G. Kirkilas dabar viešai visur sako „ne, aš nenoriu“. Tai kam dabar keisti Seimo pirmininką?“, – svarstė politikas.

„Valstietė“ A. Širinskienė tikino, kad Seimo pirmininko pozicijos atidavimas „socialdarbiečiams“ susijęs su tuo, kad buvo iš naujo pasirašyta koalicinė sutartis ir derybų metų Lietuvos socialdemokratų darbų partija (LSDDP) prisiminė, jog mažieji koalicijos partneriai, pagal tradicijas, gali pretenduoti į Seimo vadovus.

Seimo narė, paklausta, kodėl Seimo pirmininko pozicija buvo pasiūlyta liberalų lyderei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, pažymėjo, kad su politike kalbėta kaip su galima kandidate į Seimo pirmininkus.

V. Pranckietis savo ruožtu akcentavo, jog „valstiečių“ pareiškimai apie tai, kad jį norima keisti tik dėl koalicinės sutarties pakeitimo, tėra melas.

„Tai yra dviejų metų melas. Jis prasidėjo nuo to, kai atėjo R. Karbauskis ir paliepė pakeisti sekretoriato vadovę. [...] Aš jam pasakiau: „jeigu nori, tai kartu su manimi“. Tas augo iki to, kad jis surado būdą, kaip įrašyti į koalicijos sutartį reikalavimą „socialdarbiečiams“, kurie nereikalauja, kad Seimo pirmininkas atitektų „socialdarbiečiams“, – aiškino V. Pranckietis.

A. Širinskienė nepritarė V. Pranckiečiui ir tvirtino, kad LVŽS frakcijoje buvo balsavimas, kas „valstiečiams“ svarbiau – Seimo pirmininko pozicija ar Socialinės apsaugos ir darbo ministro portfelis. Ir, pasak parlamentarės, LVŽS frakcija nusprendė, jog labiau verta išsaugoti ministeriją.

L. Graužinienė perspėjo apie užkulisinius žaidimus

Laidoje dalyvavusi 2013-2016 m. Seimo pirmininko pareigas ėjusi, buvusi „darbietė“ L. Graužinienė taip pat ragino prisiminti, kas apie parlamento vadovą parašyta Konstitucijoje – Seimo pirmininkas nėra „spykeris“, jo galios yra didesnės. Buvusi Seimo pirmininkė patikino mananti, kad iki šiol neišsprendžiama V. Pranckiečio situacija parlamente yra daug kam naudinga.

„Ir opozicija elgiasi negražiai, nes jie sako: „mes nebalsuosime dėl Seimo pirmininko atstatydinimo“. Jeigu visas Seimas išrinko, tai visas Seimas ir turi priiminėti sprendimus. Čia yra ne kažkoks ideologinis išsiskyrimas dėl vieno ar kito įstatymo. [...]

Ši situacija politikai yra naudinga visoms frakcijos, išskyrus „valstiečių“ ir išskyrus patį Seimo pirmininką. Kadangi kitų frakcijų atstovai yra seni politikai, jie gerai žino, kaip veikia tos užkulisinės politikos taisyklės, visi politikos užkulisiniai srautai. Jie viešumoje, matyt, ploja per petį, sako „mes palaikysime“, o patys galvoja kitaip“, – komentavo L. Graužinienė.

2012-2013 m. parlamento vadovo pareigas ėjęs Vydas Gedvilas taip pat pabrėžė manantis, kad situacija dėl Seimo pirmininko šiame parlamente yra naudinga opozicijai.

„Jie oponuoja, jie turi tam tikrus tikslus ir kuo ilgiau tęsis šitas procesas, tuo opozicijai bus geriau“, – tvirtino V. Gedvilas.

Politiko manymu, jei valdantieji nori atstatydinti Seimo pirmininką V. Pranckietį, tai jie turėtų to ir imtis, nedelsdami.

„Vyksta toks konfliktas, panašus į tokį, kai du vaikai smėlio dėžėje žaidžia ir nepasidalina žaislais. Visi šie dalykai atsibodo žmonėms“, – komentavo V. Gedvilas.

Politikas tvirtino V. Pranckiečio vietoje atsistatydintų iš Seimo pirmininko pareigų.

Opozicija galėtų pakeisti nuomonę

Konservatorė I. Degutienė teigė, kad opozicija galbūt ir pakeistų savo poziciją – balsuotų dėl V. Pranckiečio atstatydinimo – jei išgirstų valdančiųjų argumentus, kodėl reikia keisti parlamento vadovą.

„Aš nežinau, ar R. Karbauskis su V. Pranckiečiu abudu kalti. Ką Seimo pirmininkas, pagal savo pareigybę, [...] padarė ne taip? Jeigu bus labai tvirti, išdėlioti argumentai, kad jis pažeidė statutą, pažeidė Konstituciją, tai be abejo (opozicija svarstytų pakeisti savo nuomonę – LRT.lt)“, – aiškino I. Degutienė.

„Valstietė“ A. Širinskienė savo ruožtu replikavo matanti, kad opozicijos lyderiai bijo, kad dalis jų atstovų gali vis dėlto dalyvauti balsavime dėl V. Pranckiečio atstatydinimo.

„Matau opozicijos baimę, kad vos tik bus leista laisvai balsuoti, ateiti į balsavimą, tiesiog dalis opozicijos atstovų, taip pat – ir Tėvynės sąjungos narių, ką tenka privačiuose pokalbiuose girdėti, jie tiesiog bus „už“ atstatydinimo procedūrą“, – tikino A. Širinskienė.

I. Degutienę paragino A. Širinskienę kalbėti argumentų kalba, o ne vadovautis paskalomis.

L. Graužinienė tikino, kad valdančiųjų bandymai kaltinti opoziciją dėl V. Pranckiečio situacijos piktina visuomenę.

„Negalima taip elgtis. Jeigu yra vidiniai partijų reikalai... Buvo mūsų partijos klausimas, tai mes ir V. Gedvilas atsakingai pasielgė. Neperkelkime problemų ant Seimo, ant valstybės“, – tvirtino buvusi Seimo pirmininkė.

„Kai Seimo valdančioji dauguma siūlo opozicijai Seimo pirmininko postą, tai čia yra pasišaipymas“, – rėžė L. Graužinienė.

Akys nukrypo į R. Karbauskį

A. Paulauskas stebėjosi, kodėl „valstiečiai“ su R. Karbauskiu priešakyje deklaravo inicijuosiantys V. Pranckiečio atstatydinimą, nors, panašu, kad to išpildyti nesugeba.

„Kiekvienas partijos pirmininkas, šiuo metu – R. Karbauskis, turėjo pagalvoti. Jeigu jis daro tokį žingsnį, ar jam pakaks jėgų, padaryti iki galo. Dabar jis pasakė, formulavo klausimą, bet jo negali išspręsti“, – tvirtino politikas.

Savo noru iš Seimo pirmininko pareigų nesitraukiantis V. Pranckietis kartojo, kad jo atstatydinimo klausimas būtent ir yra susijęs su paties R. Karbauskio įnoriais.

„Tai yra vieno asmens įnoris, kurį paskui bando pateisinti visi kiti. Klausimas sprendžiamas ne dėl manęs. Iš esmės Seimas sprendžia, ar balsuos už R. Karbauskio siūlymą, ar ne. Tik tiek. [...] Tai yra bandymas įrodyti, kad „aš esu viršininkas Seime“, – aiškino parlamento vadovas.

Buvęs Seimo pirmininkas A. Paulauskas, svarstydamas, kaip reikėtų spręsti konfliktinę situaciją parlamente, tvirtino, kad pats LVŽS lyderis R. Karbauskis turėtų kandidatuoti į Seimo pirmininkus.

„R. Karbauskis turėtų pasakyti, kad „aš einu į Seimo pirmininkus“ ir tai būtų sprendimas. [...] Manau, kad opozicija pagalvotų, kad gal reikia eiti ir balsuoti“, – tikino politikas.

Opozicinių konservatorių atstovė I. Degutienė neslėpė, kad opozicijos atstovai tokiu atveju svarstytų galimybę dalyvauti balsavime dėl V. Pranckiečio pakeitimu R. Karbauskiu.

„Svarstytumėme“, – teigė I. Degutienė.

Parengė Gytis Pankūnas

LRT forumas. Seimo moderatoriui prilygintas Viktoras Pranckietis: yra dvi daugumos – teigiamiems ir neigiamiems sprendimams
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.