Lietuvoje

2019.10.08 11:12

Į JT komiteto narių rinkimus Lietuva deleguoja profesorę Dalią Leinartę

LRT.lt 2019.10.08 11:12

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis bei užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Lietuvoje reziduojančių užsienio šalių ambasadų atstovams antradienį pristatė profesorės Dalios Leinartės kandidatūrą Jungtinių Tautų Moterų diskriminacijos panaikinimo komiteto narės pozicijoms užimti, rašoma ministerijos pranešime.

Lietuvai nominavus savo ekspertą dar laukia Jungtinių Tautų konvenciją dėl visų formų diskriminacijos panaikinimo prieš moteris pasirašiusių valstybių atstovų balsavimas. Jei kitąmet vyksiančiuose rinkimuose profesorės D. Leinartės kandidatūrai bus pritarta, tai bus trečioji jos kadencija komitete, kuriame ji taip pat yra ėjusi pirmininkės ir vicepirmininkės pareigas.

Iš viso komitetą sudaro 23 nepriklausomi ekspertai, kurie nuolat vertina konvenciją pasirašiusių šalių pažangą užtikrinant diskriminacijos prieš moteris mažėjimą.

„Profesorės D. Leinartės kvalifikacija lyčių lygybės, moterų teisių užtikrinimo ir nediskriminavimo srityse peržengia vienos šalies ribas, o žinios ir susidomėjimo sritys apima platų temų spektrą: nuo istoriškai susiformavusių naratyvų apie šeimą ir moters vaidmenį joje iki nusikalstamumo prieš moteris formų tyrimų. Sunku įsivaizduoti, kas šiuo metu dar geriau tiktų dirbti šiame komitete nei profesorė D. Leinartė“, – pristatydamas kandidatūrą teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Profesorė yra pripažinta tarptautinė ekspertė lyčių lygybės ir moterų teisių užtikrinimo srityje. Praėjusiais metais pasaulinis valstybės tarnautojų tinklas „Apolitical“ ją įtraukė į 100 įtakingiausių pasaulio lyčių lygybės politikos veikėjų sąrašą.

Kaip Lietuvos atstovė profesorė D. Leinartė į Moterų diskriminacijos panaikinimo komitetą pirmą kartą išrinkta 2012 m. 2015 m. ji tapo šio komiteto vicepirmininke. 2016 m. ji antrą kartą perrinkta į komiteto narius 2017–2020 m. kadencijai, o 2017–2018 m. ėjo komiteto pirmininkės pareigas.

D. Leinartė yra Vytauto Didžiojo universiteto profesorė, žurnalo „Lyčių studijos ir tyrimai“ redakcinės kolegijos narė, 2000–2017 m. ėjo Vilniaus universiteto Lyčių studijų centro direktorės pareigas.

Jungtinių Tautų konvenciją dėl visų formų diskriminacijos panaikinimo moterims Lietuva ratifikavo 1995 m. Iš viso ją yra ratifikavusios 189 šalys.

Konvencijos priežiūrą vykdo Moterų diskriminacijos panaikinimo komitetas, kurį sudaro 23 ekspertai. Juos renka valstybės konvencijos dalyvės.

Komiteto nariai ketveriems metams renkami iš valstybių iškeltų asmenų. Pusės komiteto narių (12 iš 23) rinkimai vyksta kas dvejus metus. Komiteto narių kadencijų skaičius neribojamas. Dvylikos komiteto narių rinkimai 2021–2024 metų kadencijai numatomi 2020 m. birželio mėnesį.