Lietuvoje

2019.10.08 10:25

Lietuvoje padidėjo sergamumas gripu – kaip atpažinti ir kokių priemonių imtis?

LRT.lt2019.10.08 10:25

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) skelbia, kad Lietuvoje padidėjo sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Praėjusiąją savaitę, lyginant su užpraeita, registruota 4 kartus daugiau gripo atvejų. ULAC dalinasi gripo simptomų atmintine, kuri padės kuo greičiau atpažinti gripą ir pradėti gydymą.

Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Kasmet gripu suserga 5-10 proc. gyventojų. Lietuvoje, sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudens – žiemos sezonu.

Gripo virusai turi tris gentis: A, B ir C. Gripo A virusas patogeniškas žmonėms, laukiniams ir naminiams vandens paukščiams, žinduoliams. Žmonių populiacijoje šis viruso tipas sukelia pandemijas ir epidemijas. Gripo B virusas plinta žmonių populiacijoje ir kas kelerius metus sukelia epidemijas. Gripo C virusas patogeniškas žmonėms ir kiaulėms, tačiau sukelia tik pavienius susirgimus ir nedidelius protrūkius.

Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint, kurios į kito žmogaus organizmą patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24-72 val.(vidutiniškai 48 val.).

Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą. Taip pat reikia gerti daug skysčių ir likti namuose.

Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui. Pasiskiepyti nuo gripo Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja daugumai žmonių, o ypač rizikos grupių asmenims.

Į rizikos gurpė patenka 65 metų ir vyresni gyventojai, nėščios moterys, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, taip pat sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis bei kitomis lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais. Į rizikos grupė taip pat patenka ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Be to, žiemos metu žmonės labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose, kur yra puikios sąlygos plisti gripo virusui. Dėl to rekomenduojama dažnai plauti rankas, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis bei masinio žmonių susibūrimo vietų. Kosint ir čiaudint būtina prisidengti burną, neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos. Taip pat gripo sezono metu būtina gerai vėdinti patalpas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.