Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.08 06:52

Jankevičius: nuteistųjų resocializacijos programa kasmet padidintų valstybės ir „Sodros“ pajamas iki beveik 2 mln. eurų

Antradienį teisingumo ministras Elvinas Jankevičius Seime pristatys bausmių vykdymo kodekso pataisas, kuriomis siekiama padidinti bendrą nuteistųjų, suimtųjų užimtumą. Taip siekiant Lietuvos bausmių vykdymo sistemoje dar labiau išplėtoti lengvo režimo kalėjimo modelį. E. Jankevičius teigia, kad nuteistųjų užimtumo sistemos pertvarka valstybės biudžeto ir „Sodros“ pajamas kasmet padidintų iki 1,8 mln. eurų.

„Nuteistųjų užimtumo sistemos pertvarka valstybės biudžete ir „Sodros“ pajamas kasmet padidintų iki 1,8 mln. eurų, o tai reiškia, kad nuteistieji patys prisidėtų prie savo išlaikymo“, – Eltai teigė teisingumo ministras.

E. Jankevičiaus teigimu, kuriama resocializacijos sistema prisidės prie pakartotinio nusikalstamumo mažinimo, nes įkalinimo įstaigose bausmę atliekantys nuteistieji privalės dirbti, kad prisidėtų prie savo išlaikymo.

„Kuriama dviejų pakopų, lengvo ir griežto režimo sistema, motyvuojanti nuteistuosius dirbti, dalyvauti socialinėse programose, siekti keisti elgesį ir gauti lengvatų. Lengvo režimo grupėje esantys turėtų lengvatų, kurios padės palaikyti glaudesnius ryšius su artimaisiais, pagerins buitį. Pavyzdžiui, bus neribojami pasimatymai ir pokalbiai telefonu, padidinta pinigų suma už kurią per mėnesį galima apsipirkti parduotuvėje. Dirbti vengiantys drausmės pažeidėjai netektų šių lengvatų ir bausmę atliktų griežtesniu režimu nei iki šiol. Tokia praktika, kuomet gerai besielgiantys ir resocializacijos programose dalyvaujantys nuteistieji gauna lengvatų, labai pasiteisino užsienio valstybėse“, – teigė ministras.

Europos komitetas prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą vizitų Lietuvoje ataskaitose ne kartą yra pateikęs rekomendacijas reikšmingai padidinti nuteistiesiems ir suimtiesiems taikomų užimtumo priemonių apimtis.

„Nors Lietuvos įkalinimo įstaigose darbine veikla užimtų nuteistųjų dalis (41 proc.) tik nežymiai atsilieka nuo bendro ES įdarbintų nuteistųjų skaičiaus vidurkio (44 proc.), tačiau, lyginant su pažangių šalių praktika (bendras įdarbintų nuteistųjų skaičius Norvegijoje siekia 50 proc., Švedijoje – 58 proc., Čekijoje – 60 proc.) ir atsižvelgiant į tai, kad nuteistųjų skaičius yra žymiai didesnis nei kitose šalyse, jokia darbine veikla neužimtų, tačiau dirbti galinčių nuteistųjų skaičius Lietuvoje sąlyginai yra didelis (apie 2500 asmenų). Todėl būtina diegti papildomus instrumentus, sudarančius prielaidas kurti naujas darbo vietas ir motyvuoti nuteistuosius užsiimti darbine veikla“, – teigiama įstatymo aiškinamajame rašte.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi