Lietuvoje

2019.10.07 16:18

Aptarta Ukrainos sužeistų karių reabilitacijos programa Lietuvoje

LRT.lt 2019.10.07 16:18

Pirmadienį buvo aptartos Ukrainos vykdomos reformos gynybos srityje, šalių karinis bendradarbiavimas bei tolesnė Ukrainos karių ir jų šeimos narių reabilitacijos programa Lietuvoje, pradėta vykdyti 2014 metais, rašoma pranešime.

Susitikime dalyvavo krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas, taip pat oficialaus vizito į Lietuvą atvykusi Ukrainos Dniepropetrovsko srities delegacija, vadovaujama gubernatoriaus pavaduotojo Volodymyr Yurchenko.

Krašto apsaugos viceministras patikino, kad Lietuva ir toliau padės reformuoti ir stiprinti Ukrainos kariuomenę bei rems šalies siekį tapti visateise NATO ir Europos Sąjungos nare.

„Svarbu, kad Ukrainos pasirinktas reformų kelias būtų negrįžtamas, atneštų maksimalios naudos šalies piliečiams bei valstybei ir leistų užtikrinti Ukrainos nepriklausomybę ir tolesnį vystymąsi demokratijos keliu“, – susitikimo metu pabrėžė viceministras V. Umbrasas.

Vėliau delegacija apsilankė Lietuvos kariuomenės Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos Karių reabilitacijos centre Druskininkuose, susitiko su čia reabilitaciją atliekančiais sužeistas Ukrainos kariais.

Nuo 2014 m. Lietuvoje gydymo ir reabilitacijos paslaugas yra gavę jau daugiau nei 260 Ukrainos karių. Jie taip pat gydomi Vilniaus Santariškių klinikose, Lazdynų ligoninėje, Palangos reabilitacijos centre bei Palangos ligoninėje. Kasmet Krašto apsaugos ministerija Ukrainos karių reabilitacijos programai skiria iki 58 tūkst. eurų

Primenama, kad nuo Rusijos karinės agresijos Ukrainoje 2014 m. pradžios Lietuva politiškai palaiko Ukrainą, remia ją visomis įmanomomis formomis, įskaitant ir karinę paramą. Lietuva vienašališkai ir kartu su sąjungininkais teikia paramą Ukrainos vykdomoms reformoms karinio mokymo ir rengimo srityje, padeda taikyti vakarietiškus standartus Ukrainos kariuomenėje, siekiančioje didinti tarpusavio sąveiką su NATO šalių kariuomenėmis. Lietuvos kariuomenės instruktoriai padeda rengti ir stiprinti ukrainiečių kariuomenę dalyvaudami JAV vadovaujamoje Ukrainos karių mokymo programoje ir vykdydami Lietuvos karinę mokymo operaciją Ukrainoje.

Taip pat, siekdama priartinti Ukrainos kariuomenę prie vakarietiškų standartų ir suteikti galimybę mokytis dirbti pagal NATO procedūras, Lietuva kartu su Lenkija ir Ukraina vysto bendrą karinį projektą – bendrą trišalę brigadą LITPOLUKRBRIG. Ukrainos kariai kviečiami mokytis Lietuvos karinio rengimo įstaigose, Lietuva finansuoja Ukrainos karininkų mokslus Baltijos gynybos koledže.

Lietuva taip pat yra paskyrusi atstovą į Strateginio lygio patarėjų darbo grupę Ukrainoje. NATO atstovybėje Kijeve dirba du Lietuvos karininkai, vienas jų pataria puskarininkių sistemos pertvarkos klausimais, kitas – profesinio karinio lavinimo klausimais.

Lietuvos gyventojai pritaria karinės paramos teikimui – praėjusių metų pabaigoje Krašto apsaugos ministerijos užsakymu atliktos visuomenės apklausos duomenimis, 64 proc. respondentų teigiamai vertina Lietuvos karinės paramos Ukrainai teikimą.