Lietuvoje

2019.10.07 16:30

Jungtinių klasių mažėja, bet to negana: ragina nebeleisti jų steigti

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.10.07 16:30

Panašu, kad Lietuvos mokyklų skaudulys po truputį traukiasi. Skaičiai rodo, kad jungtinių klasių šalies mokyklose mažėja. Apie tai kiek anksčiau prakalbo ir Algirdas Monkevičius. Tiesa, opozicija pastebi, kad iš esmės jungtinių klasių problema nėra sprendžiama, nes jos nėra visiškai uždraustos.

Kiek anksčiau su Seimo konservatorių frakcija susitikęs švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius kalbėjo, kad jungtinių klasių skaičius šalies mokyklose sumažėjo maždaug 20 proc.

„Tai yra gera tendencija, ta kryptimi turime dirbti. Jungtinėse klasėse labai sudėtinga dirbti ir užtikrinti kokybę“, – teigė ministras. Tiesa, jis teigė, kad kitąmet dar jungtinių klasių atsisakyti visiškai nepavyks.

Siūlo visiškai uždrausti

Tačiau Seimo Švietimo ir mokslo komiteto (ŠMK) narys Gintaras Steponavičius portalui LRT.lt kalbėjo, kad jungtinių klasių skaičius sumažėjo dėl pakeistų dokumentų, kuriais nustatytas mažesnis minimalus mokinių skaičius klasėje.

„Po šio koregavimo minimalus mokinių skaičius klasėje sumažėjo iki 8, todėl automatiškai sumažėjo ir jungtinių klasių. Jungtinių klasių yra mažiau, tai tiesa, bet ne dėl to, kad apribojo jų kūrimą ar visai nebeleidžia jų steigti. Tiesiog nuleista kartelė ir tuomet, kur yra nedidelis mokinių skaičius, tarkime aštuoni, nebereikia jungti klasių“, – teigė parlamentaras, pridurdamas, kad tokie veiksmai nepadeda kovoti su rezultatų „antikokybe“.

Paklaustas, ko reikėtų imtis, G. Steponavičius teigė, kad akivaizdžiausias būdas kovojant su jungtinėmis klasėmis yra mokyklų tinklo taisyklėse įrašyti, jog jungtinės klasės yra draudžiamos.

„Tai yra vienas sakinys, vieno punkto pakeitimas. <...> Minimalų skaičių klasėje siūlyčiau didinti, ypač pradedant nuo 5 klasės, nes pradinėse, kuo vaikas mažesnis, natūralu, kad turi būti kuo arčiau namų“, – sakė G. Steponavičius.

Skaičius traukėsi

Kaip portalą LRT.lt informavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), praėjusiais mokslo metais 273 šalies mokyklose veikė 647 jungtinės klasės. 2019–2020 mokslo metais Lietuvos mokyklose skaičiuojamos 228 mokyklos, turinčios 523 jungtines klases. Mokinių, besimokančių tokiose klasėse, skaičius krito nuo 6,8 tūkst. iki 5,3 tūkst. Taigi, ministras buvo teisus sakydamas, kad jungtinių klasių ir jose besimokančių vaikų skaičius krito 20 proc.

Paklausti, kokiomis priemonėmis mažinamas jungtinių klasių skaičius, ŠMSM atstovai atsakė: „2018 metais Vyriausybė nustatė mažiausią mokinių skaičių klasėje: 1–10 klasėje ir 1–2 gimnazijos klasėje 8 mokiniai, o 3–4 gimnazijos klasėje – 12 mokinių.

Pakeista finansavimo metodika įgalina savivaldybes laikytis nustatyto skaičiaus klasėse. Jeigu mokinių klasėje yra mažiau, negu nustatytas minimumas, tada savivaldybė turi prisidėti mokymo lėšomis iš savo biudžeto. Iki 2018 metų nebuvo nustatyto minimalaus mokinių skaičiaus klasėje.“

Jungtinės klasės yra tokios, kuriose kartu mokosi skirtingų klasių mokiniai, pavyzdžiui, penktokai ir šeštokai ar septintokai ir aštuntokai. Pastebima, kad tokiose klasėse pedagogams sunkiau vesti pamokas, kenčia moksleivių rezultatai. Jungtinės klasės dažniausiai sudaromos iš itin mažai mokinių turinčių klasių. Leidus klases komplektuoti iš mažesnio mokinių skaičiaus, nebėra poreikio sujunginėti klases.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.