Lietuvoje

2019.10.06 22:08

Atsisakius gydytojų pažymų dėl vaiko ligos, kai kuriuose darželiuose pateisinimų tebereikalaujama

Loreta Mačiulienė, Algirdas Igorius, Dovilė Lisauskaitė , Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.06 22:08

Nuo rugsėjo atsisakius pažymų iš gydytojų, kuriomis pateisinamas ugdymo įstaigų nelankymas, Kauno valdininkai sugalvojo būdą, kaip užkirsti kelią galimam tėvų piktnaudžiavimui. Daugiau nei penkias dienas darželio nelankiusių vaikų tėvų reikalaujama atspausdinti išrašus iš „Sodros“ arba elektroninės sistemos paskyrų, kuriose užfiksuotas nedarbingumo dėl slaugos ar apsilankymo pas medikus, laikas.

Sveikatos apsaugos ministerija, inicijavusi pažymų atsisakymą, sako, kad toks reikalavimas gali pažeisti duomenų apsaugą. Kol kauniečių valdžia kuria kontrolės sistemą, rajono – priešingai, jokių pažymų nereikalaujama.

Kol Kauno darželio „Voveraičių“ grupės auklėtiniai miega, auklėtoja Laima planuoja naujų veiklų, pildo lankomumo dokumentus. Nuo rugsėjo atsisakius vaiko ligą patvirtinančių pažymų iš šeimos gydytojų, lankomumas tapo didžiausiu galvos skausmu.

Kauno darželiuose tėvų raštelio užtenka, jei vaikas sirgo iki penkių dienų. Jei daugiau – reikia įrodymo.

Dvi savaites namuose vaiką slaugiusi kaunietė Jurgita Ruzgienė atspausdino iš asmeninės „Sodros“ paskyros išrašą nuo kada iki kada jai suteiktas nedarbingumo pažymėjimas vaikui slaugyti, toks įrodymas tiko.

„Pažymų nereikia nežinau kam, ministrui tikriausiai, o darželiui pažymų reikia, ligą pateisinti kažkaip reikia. Nuėjus į polikliniką jokių pažymų neišduoda, sako, kad tai yra konfidenciali informacija, na, ir sudėtingai, tada turi verstis, galvoti, ką gi čia pateikti, tai, atrodo, radau variantą“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja kaunietė J. Ruzgienė.

Kauno valdininkai baiminasi, kad tėvai piktnaudžiaus ir liga teisins bet kokį vaikų nebuvimą darželyje.

„Mes prašome, kad iki 5 dienų galėtų būti pateisintos tėvų rašteliu, jeigu yra vaiko slauga, tėveliai iš savo gali pasiimti „Sodros“ išrašą, kuriame nėra konfidencialių asmens duomenų, apie kuriuos irgi daug kas kalba. Gali tėvelis, prisijungęs prie vaiko sveikatos paskyros, susiformuoti nuotrauką ar išrašą tam tikrą“, – supažindina Kauno savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Asta Keruckė.

Kauno valdininkai tikina neprašantys asmens duomenų, Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, elektroninėje sveikatoje sistemoje esantys duomenys skirti tik medikams. Jų reikalaujančios įstaigos pažeidžia asmens duomenų apsaugą.

„Negali nei iš tėvų, nei iš vyresnių vaikų, kurie jau patys geba spręsti tokius klausimus, reikalauti tokių pažymų, nes tai yra itin jautrūs asmens sveikatos duomenys, o jie matomi tuose išrašuose, kurių prašo ugdymo įstaigos“, – aiškina Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

Šeimos gydytojų profesinė sąjunga sako, kad dėl tokio valdininkų sprendimo, priešingai nei planuota, darbo krūviai Kaune gydytojams dar padidėjo.

„Kaune situacija nepagerėjo, netgi dar pablogėjo, nes dabar reikalaujama dviejų išrašų, dviejų atskirų dokumentų ligos pradžiai ir pabaigai fiksuoti“, – teigia Šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Toma Kundrotė.

Kauno rajono valdžia sako pasitikinti tėvais ir pažymų nereikalausianti.

„Numatyta, kad nereikalautų jokių kitų pažymėjimų, tik susitartų, o tam užtenka tėvų pranešimo apie neatvykimą, medicininių pažymų apie neatvykimą nereikalausime“, – pasakoja Kauno rajonos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius.

„Jeigu mes pasitikime gydytojais ir gydytojai tą nelankymą dėl ligos pateisindavo, mes remdavomės tuo, kad pasitikėjom gydytojais, tai dabar tas nepasitikėjimas tėvais tiesiog išlindo į paviršių“, – dėsto Tėvų forumo atstovas Kęstutis Mikolajūnas.

Pasak tėvų forumo atstovo, tėvų skundų sulaukiama iš visos Lietuvos. Jų teigimu, medikams ir tėvams gyvenimą turėję palengvinti pakeitimai ne visose savivaldybėse buvo priimti palankiai.

Plačiau – nuo 03.50 min.:

Žinios. Nors nuo rugsėjo gydytojų pažymų atsisakyta – Kaune kitaip: ilgiau nei 5 dienas darželio nelankiusių vaikų tėvų reikalaujama atspausdinti išrašus iš Sodros
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.