Lietuvoje

2019.10.06 17:43

Liepą iš griūnančio daugiabučio Kaune iškraustyti gyventojai iki šiol negali grįžti namo

Jūratė Anilionytė, Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.06 17:43

Vasarą iš pradėjusio griūti namo Kaune evakuoti gyventojai iki šiol negali grįžti į butus ir dar mažiausiai mėnesį turės glaustis kitur. Namo administratorius žada, kad netrukus bus pradėtas remontas, jis gali atsieiti apie 200 tūkst. eurų. Sumokėti turėsiantys viso namo gyventojai renka pinigus avansui.

Miesto valdininkai sako, remontas ir pinigai – butų savininkų ir namo administratoriaus rūpestis, tačiau žada, kad pabaigus darbus, padengs iki penkiolikos procentų išlaidų.

Pirmosios laiptinės kaimynai dabar susitinka retai – apie pusšimtį žmonių po evakuacijos liepą gyvena pas giminaičius, nuomojasi butus ar, kaip Laura su maža dukrele, glaudžiasi kaimynės bute kitoje laiptinėje. Daiktų į namus pasiimti kartais įleidžiami gyventojai sako, kad laiptinėje ir butuose plyšiai tik didėja, dalis durų nebeužsidaro.

„Laiptinė baisu, pasirašom kiekvieną kartą, kad niekas neatsako už mūsų gyvybes, patys – nukrisim tai nukrisim, žūsim tai žūsim, – pasakoja namo gyventoja Virginija Rancovienė. – Eini su baime, bet reikia įeiti, reikia daiktų pasiimti, reikia to, to. Plyšiai yra.“

Kad sienose veriasi plyšiai, gyventojai savivaldybei ir namo administratoriui pranešė dar prieš ketverius metus. Ekspertai pirmoje laiptinėje nustatė avarinę būklę ir patvirtino, kad visos bėdos – dėl bute pirmame aukšte išgriautos sienos ir atraminės sijos.

Šią vasarą, sienoms dar labiau skylant, liepos 25-ąją, dalis gyventojų buvo evakuota. Tąkart žadėta, kad į namus jie grįš po mėnesio, tačiau remonto darbai iki šiol neprasidėjo – namo administratorius sako, dėl pačių gyventojų kaltės.

„Mes buvome suradę rangovą, kuris būtų pakankamai greitai galėjęs pradėti darbus, ir žmonės tikrai būtų galėję daug greičiau grįžti namo, bet vėlgi tie patys butų savininkai norėjo pasitikrinti situaciją rinkoje ir pažiūrėti, galbūt yra kažkokia statybų bendrovė, kuri galėtų pigiau atlikti tuos darbus“, – teigia „Civinity“ įmonių grupės atstovė žiniasklaidai Jolanta Venskutė.

Gyventojams sutarus ir dėl rangovo, ir dėl lėšų darbams, sutartį su statybininkais planuojama pasirašyti netrukus. Už namo remontą mokės visi butų savininkai – pirmajame etape namas bus tvirtinamas ir šie darbai atsieis 80 tūkst. eurų.

„Kai pasakė, kad reikės sumokėti 20 procentų nuo tos sumos, tai visų buvo pasipiktinimas, nes, aišku, dabar artėja ir šildymo sezonas, ir reikia skubiai surinkti dideles sumas, tai visi gyventojai puolė į neviltį ir nežino ką daryti, visi tikėjosi, kad savivaldybė mums padidins kompensavimą“, – sako kita namo gyventoja Laura Jackevičienė.

Kauno savivaldybės valdininkai tvirtina, kad ir remontas, ir lėšos – tik namo administratoriaus ir butų savininkų reikalas, tačiau šiek tiek paramos gyventojams žada.

„Savivaldybė yra numačiusi, kad iki 15 procentų prisidės, kai bus aiškios visos sąmatos, bus sutarta dėl darbų, kurie bus atlikti tiek pirmajame, tiek antrajame etape ir bus aiškus finansavimas“, – sako Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

Namo administratoriaus atstovė sako, kad sutvirtinti namą užtruks mėnesį, po to bus tvarkoma laiptinė ir tik tada gyventojai galės grįžti į namus. Preliminariai gyventojai už visus darbus sumokės apie 200 tūkst. eurų. Jie neatmeta, kad vėliau šiuos pinigus teismuose išsieškos iš sieną savavališkai išgriovusio kaimyno.

Iš griūnančio daugiabučio iškraustė liepą, bet sugrįžti negali iki šiol
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt