Lietuvoje

2015.02.14 17:27

Brangsta automobilių techninė apžiūra

LRT.lt 2015.02.14 17:27

Nuo kovo 1 dienos įsigalios ne tik nauji Techniniai motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimai, bet ir padidės techninės apžiūros kaina.  

Nuo kovo 1 dienos įsigalios ne tik nauji Techniniai motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimai, bet ir padidės techninės apžiūros kaina. 

Praėjusią savaitę buvo skelbta, kad remiantis nauja tvarka, kai kurie esami reikalavimai transporto priemonėms panaikinti, bet atsiras keletas naujų. Bene pagrindinė naujovė, palengvinsianti techninės apžiūros reikalavimus – automobilių savininkams nebereikės rūpintis estetine savo transporto priemonių išvaizda (paviršine korozija, dažų dangos pažeidimais, nedideliais įlenkimais ir pan.), kuri nėra svarbi eismo saugumo bei pėsčiųjų saugos požiūriu. Susisiekimo ministerijos teigimu, nauji techninės apžiūros reikalavimai užtikrins išsamesnę transporto priemonių stabdžių sistemos, vairo mechanizmo, ratų ir padangų patikrą.

Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija „Transeksta“ pažymi ir tai, kad nustatoma prievolė išsamiau patikrinti elektronines stabdžių sistemas ABS ir EBS, elektroninę vairo stiprintuvo sistemą, pasyviosios saugos įrenginius – SRS (saugos oro pagalvės, saugos diržų įtempikliai ir kt.), taip pat išsamiau patikrinti išmetamųjų dujų neutralizavimo sistemas – į tai ypač turėtų atkreipti dėmesį tie, kurie ruošiasi įsigyti automobilį po naujų techninių reikalavimų įsigaliojimų datos, nes atsiranda didelė tikimybė, kad automobilis, iš kurio yra išimtas katalizatorius teigiamos techninės apžiūros išvados negaus.
 
Techninė apžiūra brangs ir ilgės
 
„Transeksta“ informuoja, kad įgyvendinant techninių reikalavimų pasikeitimus techninės apžiūros įmonėms be atliktų investicijų dar teks investuoti į specialią įrangą, tokią kaip greitaeigiai ašių keltuvai, specialūs sukamieji stovai, OBD skeneriai ir kt.
 
Nauji reikalavimai neišvengiamai pailgins techninės apžiūros procedūros trukmę. Išankstiniais skaičiavimais, lengvųjų automobilių techninės apžiūros procedūra vidutiniškai pailgės 5-6 min., krovininių automobilių 9-10 min.
Dėl to įmonėms teks įdarbinti daugiau techninės apžiūros kontrolierių. Šiuo metu rengiama nauja 32 žmonių techninės apžiūros kontrolierių grupė. Taip pat teks pertvarkyti techninės apžiūros informacinę sistemą, leidžiančią įtraukti pasikeitimus trūkumų kodavime.
 
Dėl išaugusių darbo sąnaudų ir investicijų TA kaina lengviesiems automobiliams turėtų padidėti nuo 42 Lt iki 53 Lt (dyzelinių automobilių savininkams už papildomą procedūrą atliekant dyzelinių transporto priemonių išmetamųjų dujų dūmingumo patikrą dar tenka primokėti 12 Lt).
 
Asociacijos „Transeksta“ teigimu, nepaisant to, TA kaina Lietuvoje ir toliau išliks mažiausia Europoje. Pavyzdžiui, Latvijoje techninė apžiūra lengvajam automobiliui kainuoja 71 Lt, Estijoje – 110 Lt, Lenkijoje – 83 Lt.