Lietuvoje

2019.10.05 22:54

Centralizuotas priėmimas į darželius ir mokyklas: valdžia siekia sumažinti korupciją, savivaldybės siūlymus vertina skeptiškai

Seimas pradėjo svarstyti, ar įvesti centralizuotą priėmimą į darželius ir mokyklas visoje Lietuvoje. Projekto iniciatoriai sako, kad tai užkirs kelią korupcijai darželiuose, kur vietų trūksta, ir padės geriau planuoti mokyklų tinklą. Tačiau kai kurios savivaldybės tokį siūlymą vertina skeptiškai.

Šiuo metu centralizuotą priėmimą į darželius turi pusė šalies savivaldybių, o į mokyklas – viena kita, pavyzdžiui, didieji miestai Vilnius, Kaunas. Seimas priėmė svarstyti konservatorės Gintarės Skaistės ir valdančiųjų „valstiečių“ deleguoto Seimo švietimo ir mokslo komiteto pirmininko Eugenijaus Jovaišos siūlymą, kad centralizuotas priėmimas į darželius ir mokyklas būtų privalomas visoms savivaldybėms.

„Yra daugelis savivaldybių, kuriose tiesiog objektyviai trūksta vietų. STT yra pasakiusi, jeigu yra registracija tokiose savivaldybėse atskirai kiekvienoje ugdymo įstaigoje, tai iš tikrųjų yra ir korupcijos rizika, nes tuomet, jeigu trūksta tų vietų, tai natūralu, kad darželis gali vieniems mažiau padėti, kitiems daugiau padėti“, – aiškina G. Skaistė

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša sako, kad galima matyti darželiuose galimos korupcijos požymių.

„Vieni sako, mes jau nebeturime vietų, o iš tikrųjų, kai pradedi domėtis, kai nėra vieningos priėmimo sistemos, tai tada atskiruose darželiuose kartojasi tos pačios pavardės“, – pasakoja jis.

Iš pradžių projekto iniciatoriai siūlė centralizuotą priėmimą įdiegti tik darželiuose, tačiau Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pasiūlė įtraukti ir bendrojo ugdymo mokyklas. Valstybės kontrolės auditas parodė, kad konkrečių duomenų, kiek vaikų konkrečioje savivaldybėje gyvena, trūksta – vieni tėvai gyvena vienoje savivaldybėje, nors yra deklaravę, kad kitoje. Tikslūs skaičiai, pasak švietimo, mokslo ir sporto ministro padėtų geriau tvarkyti darželių ir mokyklų tinklą.

„Tikslas yra matyti kiekvieną vaiką ir kartu su tėvais ir savivaldybe tvarkant tinklą sudaryti kiek galima kuo geresnes sąlygas, kad vaikai iš anksto žinotų, ypač ikimokyklinio ugdymo įstaigose, bet norėtume ir tinklą tvarkydami seniūnijoje ir miesteliuose mokyklas bandyti integruoti į vieną administraciją“, – sako ministras Algirdas Monkevičius.

Šiauliuose centralizuotos priėmimo į mokyklas sistemos nėra, yra tik į darželius. Jovaro progimnazijos direktorius Arvydas Kukanauza pasisako už centralizuotą priėmimą ir į mokyklas.

„Pastaruoju metu, kai savivaldybė nustato ne tik klasių, bet ir vaikų skaičių klasėje, mums yra labai sunku prognozuoti ir realizuoti tą tikslų vaikų priėmimą į mokyklą. Dabar, jeigu mes priimame tiek vaikų, kiek galime priimti, mes turime nukreipti vaikų tėvas į artimiausią esančią mokyklą, o mes net nežinome, ar ten yra tų laisvų vietų ar nėra – turi derintis, kalbėtis, skambintis“, – teigia direktorius.

Tačiau Šiaulių savivaldybė teigia ugdymo tinklą ir priėmimą į darželius bei mokyklas susitvarkiusi ir be centralizuoto priėmimo.

„Mes kažkokių didelių problemų ar skundų, eilių, kažkokių nepatekimų į norimas mokyklas tikrai neturime. Ir tai išsisprendžia ir be centralizuoto priėmimo. Dabar į kiekvieną mokyklą galima atvykti pagal teritoriją ir pasižiūrėti, yra ten vietos ar ne. Tėveliai sako, būtų gerai elektroninė sistema, iš namų galiu pasižiūrėti, bet būtų visgi malonu, kad tėveliai nueitų, pasižiūrėtų aplinką, susitiktų su žmonėmis“, – tikina Šiaulių savivaldybės Žmonių gerovės ir ugdymo departamento direktorė Asta Lesauskienė

Panevėžio rajono valdžia sako, kad centralizuotam priėmimui pritartų, jei šalia būtų skirtas papildomas finansavimas. Jie turi ir kitų abejonių.

„Priemiestinėse gyvenvietėse pas mus vietų irgi kaip ir trūksta, kiek toliau nuo miesto vietų yra ir, jeigu bus centralizuotas priėmimas, nežinau, kaip čia bus siūloma vaikus vežti į tolimesnes teritorijas – ar tėvai sutiks, nesutiks, tai čia sunku pasakyti“, – teigia Panevėžio rajono vicemeras Antanas Pocius.

Seimas dar neapsisprendė, ar priėmimo į darželius ir mokyklas sistema būtų viena visai Lietuvai, ar centralizuotas savo sistemas turėtų kiekviena savivaldybė. Ją įdiegti planuojama nuo 2021 metų, bet dar reikės dviejų balsavimų Seime.

Panorama. Istorinė akimirka: Sigitas Tamkevičius – ketvirtasis lietuvis, kuriam Vatikane suteiktas kardinolo titulas