Lietuvoje

2019.10.05 21:45

Svarstoma, ar Seimo nariai parlamentines išlaidas galės naudoti kalbų mokymuisi ar vaišių pirkimui

Aistė Valiauskaitė, Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.05 21:45

Seimo etikos sargai siūlo praplėsti sąrašą, kam politikai galėtų naudoti parlamentinei veiklai skirtas lėšas. Tarp siūlymų – vanduo ar kava renginių svečiams, įvairūs kursai, tobulinimasis, trumpalaikė automobilių nuoma. Seimo nariai labiausiai nesutaria dėl tobulinimosi. Vieni giria idėją, pavyzdžiui, anglų kalbus kursus lankyti už parlamentines lėšas, kiti sako, kad už tai mokėti reikėtų iš savo kišenės.

Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui susitinkant su Airijos ambasadoriumi ant stalo vanduo ir saldumynai. Kad svečius vaišinti galėtų ir eiliniai Seimo nariai, Etikos komisija siūlo praplėsti sąrašą, kam jie galėtų naudoti parlamentinei veiklai skiriamas lėšas. Pavyzdžiui, kad Seimo nariai galėtų apmokėti renginių dalyvių maitinimo išlaidas.

Taip pat Seimo nariai už parlamentines lėšas, pagal siūlymą, galėtų lankyti kursus, pavyzdžiui, mokytis kalbų. Dėl Etikos komisijos iniciatyvos turėsiantys spręsti Seimo valdybos nariai abejoja dėl kai kurių siūlymų.

„Jei tai nuoširdus noras pasimokyti užsienio kalbos, tai gali būti. Kiek pasinaudotų – asmeniška, bet mano pavyzdys rodo, kad reikia išmokti anksčiau. Man tikrai neteko naudotis kieno nors lėšomis“, – sako Seimo pirmininkas.

Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius sako, kad kalbų mokymasis tikrai reikalingas: „Pirmas dalykas dėl kalbų mokymosi. Tikslinga būtų išmokti. Antras dalykas dėl užsienio delegacijų, atvažiuoja daug delegacijų, Seimo nariai ne visi turi galimybę turi pavaišinti piliečius.“

Dabar už parlamentines lėšas perkamos įvairios su Seimu susijusios smulkmenos, transportas, gėlės.

Etikos komisija sako, kad bando įvesti aiškumo – dėl parlamentinių išlaidų Seimo nariams kyla daug klausimų – kam gali leisti šiuos pinigus, o kam – ne.

„Etikos komisija nusprendė praplėsti, kad dėl kiekvieno atvejo neriektų kreiptis į Seimo valdybą“, – sako Seimo Etikos komisijos narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Kalbama ir apie trumpalaikę automobilių nuomą, dalijimosi paslaugą. Tačiau nei valdyba, nei Seimo nariai nelinkę grįžti prie tokios jau anksčiau galiojusios tvarkos.

Socialdemokratas Algirdas Sysas vaišes svečiams vadina netiesioginiu balsų prieš rinkimus pirkimu. Anot jo, asmeninis tobulinimasis tuo labiau kiekvieno politiko, o ne jo rinkėjų, atsakomybė.

„Parlamentinei veiklai lėšos apibrėžta, kam skirtos – jei blogai moku kalbą, tai mokymasis yra mano dalykas, o ne mokesčių mokėtojų reikalai. Kad jie išrinko ne visai mokantį lietuvių kalbą į parlamentarą“, – teigia A. Sysas.

Šiemet daugiausia parlamentinių lėšų politikai skyrė savo automobilių eksploatavimui, techninei priežiūrai ir remontui bei suvenyrams. Per mėnesį tam politikai gali išleisti vieną vidutinį darbo užmokestį. Šiuo metu tai daugiau nei 800 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.