Naujienų srautas

Istorijos2019.10.07 10:11

Emigrantė Nijolė: vienišam žmogui Airijoje net paskolos neduoda

Nijolė planavo vykti į Airiją padirbėti ir po 5 metų grįžti atgal į Lietuvą. Tačiau moteris užsibuvo „kiek ilgėliau“ – mažame Karikmakroso miestelyje ji gyvena jau 19 metų. „Jei emigracijos tikslas yra atvažiuoti ir pasitaupyti uždirbtus pinigus, tuomet reikės susitaikyti su nedžiuginančia rutina: darbas–lova, darbas–lova ir nieko daugiau“, – LRT RADIJUI sako Nijolė Sasnauskaitė.

„Planavau užsidirbti ir viskas, tačiau per tuos 5 metus nesutaupiau nieko. Norėjau dukrą į mokslus išleisti. Vis taupiau taupiau ir niekaip tų pinigų neužteko. Tai taip vis metai po metų ir dėdavosi, galvodavau, gal kitais, gal dar kitais metais pavyks“, – nelengvą emigracijos pradžią prisimena iš Mažeikių kilusi moteris.

Emigrantė visus 19 metų yra ištikima vienintelei darbovietei. Nijolė dirba maisto pramonėje, o tiksliau, šaldyto maisto bendrovėje. „Gaminame 108 skirtingus šaldytus produktus. Įmonėje dirba labai daug lietuvių, latvių, lenkų, baltarusių, ukrainiečių. Dirbančių airių labai mažai, nes jiems tokių darbų atlyginimai yra per maži, – pasakoja moteris. – Airiams čia per šalta ir per triukšminga.“

Nijolė atvirauja, kad pragyvenimo sąlygos Airijoje nėra tokios jau lengvos. „Labai brangi nuoma (būsto – red. past.). Norintieji atvažiuoti turėtų labai gerai pagalvoti, ar tikrai verta, – norinčiuosius emigruoti įspėja pašnekovė. – Jei tikslas yra atvažiuoti ir pasitaupyti uždirbtus pinigus, tuomet reikės susitaikyti su nedžiuginančia rutina: darbas–lova, darbas–lova ir nieko daugiau“.

Emigrantė sako, kad vienišam žmogui toli nuo gimtinės gyventi yra labai sunku. „Labai liūdna. Nėra su kuo pabendrauti. Dažnas emigrantas čia, lietuvis ar ukrainietis, nusiunčia pinigų artimiesiems į tėvynę ir viskas. O tada nėra jam kuo rūpintis. Kažkas pageria, kažkas rūko. Žodžiu, nėra lengva“, – vienišo emigranto paveikslą Airijoje piešia mažeikiškė.

„Visada malonu sulaukti grįžtančio mylimo žmogaus, tačiau nerekomenduoju žmonoms ar vyrams išleisti svetur savo antrų pusių vien dėl didesnių pinigų – tai per daug didelė kaina“, – tautiečiams pataria Nijolė.

N. Sasnauskaitė sako, kad vienišam žmogui Airijoje ir finansiškai sunku. „Čia net paskolos bankas vienišam žmogui neduoda. Šeimoje tikrai lengviau. Ir sutaupyti daugiau galima“, – tvirtina Airijos lietuvė. Pašnekovei vis tik pavyko susitaupyti ir uždirbtus pinigus investuoti Lietuvoje. Klaipėdoje moteris nusipirko butą.

Nijolė sako kol kas negalvojanti grįžti į tėvynę. „Gal senatvėje ir grįšiu, jei dar bus ten mano draugų. Aišku, būtų smagu būti tarp savų, tačiau nesu ir tokia stipri, kad su mažu atlyginimu ir didelėmis kainomis galėčiau gyventi Lietuvoje. Tik stiprūs ten išsilaiko, – spėlioja moteris. – Na, o dukros mano tikrai negalvoja apie grįžimą. Viena gyvena Anglijoje, o kita čia Airijoje, Korke. Baigė čia mokslus, jau ir požiūris yra visai kitoks. Į Lietuvą važiuosim atostogauti.“

Pokalbiai su ponia Nijole video ir radio įrašuose

Parengė Vismantas Žuklevičius

Projektas „Keturi milijonai“. Jau beveik dvidešimtmetį Airijoje leidžianti Nijolė: vienišų žmonių gyvenimas čia yra labai liūdnas
Projektas „Keturi milijonai“. Maisto gamybos pramonėje dirbanti Nijolė: atvykau penkeriems metams, esu jau devyniolika
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi