Lietuvoje

2019.10.04 14:17

„Astravo pratybos“ baigtos: būta trikdžių, bet ministrė rezultatu patenkinta

atnaujinta 15.17
Aistė Valiauskaitė, Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2019.10.04 14:17

Baigėsi keturias dienas trukusios civilinės saugos pratybos, kuriomis mokomasi reaguoti į galimą branduolinę nelaimę Baltarusijos atominėje elektrinėje.

Vidaus reikalų ministrė sako, kad tarnybos pasirengusios reaguoti ir vykdyti joms numatytas funkcijas.

Ministrė Rita Tamašunienė: mobiliojo ryšio operatoriui turėtų rūpėti, ar jo klientas gauna perspėjimo žinutę

Ritos Tamašunienės teigimu, be didesnių klaidų pavyko tinkamai evakuoti gyventojus iš radiacija užterštų teritorijų, imituoti gyventojų sanitarinį švarinimą, vykdyti radiacinę žvalgybą. Taip buvo dalijamos imitacinės jodo tabletės, kurių pirkimas iki šiol neprasidėjęs.

Mokymai neapsėjo ir be didesnių trikdžių: tikrinant gyventojų perspėjimo sistemas paaiškėjo, kad realios nelaimės atveju dalis gyventojų vis dar negautų perspėjimo pranešimų į telefonus. Už gyventojų saugumą atsakingos institucijos nenupirko pakankamo kiekio licencijų, kurios leistų siųsti pranešimus.

Valdininkai atkerta, kad įspėjimus gavo apie 70 proc. gyventojų, ir tai esą geras rezultatas, nes iki šiol daugiau nei pusė gyventojų nebuvo tinkamai nustatę savo telefonų. Pratybų pradžioje dėl per didelio lankytojų srauto trumpam buvo nepasiekiama ir pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainė.

Nesutarus dėl pratybų scenarijaus su Vilniaus miesto savivaldybe, sostinės pareigūnai jas tik stebėjo.

„Dėl stabiliojo jodo aparato įsigijimo, dokumentai parengti, kitą savaitę žiūrėsime, kada galima startuoti su tuos, neaišku, kada Astravas pradės veikti, mūsų procedūros bus greitesnės. Planai, kurie buvo yra vykdomi“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Žinios. Baigėsi civilinės saugos pratybos: ministrės Ritos Tamašunienės teigimu, tarnybos pasirengusios

D. Gaižauskas: nereikėtų skubėti su vertinimais

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas tvirtino, kad politikams nereikėtų skubėti vertinant pratybų rezultatus, nes šie mokymai surengti žinant scenarijų, bet nėra aišku, ar valstybė būtų pajėgi, jeigu reikėtų evakuoti didelį žmonių kiekį.

„Mes nežinome, ar esame pajėgūs likviduoti situaciją, jeigu reikėtų evakuoti virš 150 tūkst. žmonių, ar turime pakankamai instrumentų vykdyti radiologinę žvalgybą“, – kalbėjo jis.

„Tai yra ateities klausimas“, – pridūrė politikas.

Taip pat jis pabrėžė, kad svarbu atsakyti į klausimą, ką nelaimės atveju darytų kitos valstybės, pavyzdžiui, Lenkija, Estija.

„Tiek, kiek stebėjau, tiek kiek mačiau, Lietuva gali reaguoti, planus turi“, – sakė jis.

Atkreipė verslo dėmesį

R. Tamašunienė sakė, kad gyventojų informavimo sistema suveikė neblogai.

„Džiugina, kad pradiniais vertinimais, 70 proc. gyventojų gavo perspėjimus, be abejo, tai nėra mus tenkinantis rodiklis“, – kalbėjo ministrė.

„Mobiliojo ryšio operatoriai ir verslininkai taip pat turi būti pasirengę, (...) galvosime, kaip reikėtų sistemą ir teisinę bazę tobulinti“, - pridūrė ji.

R. Tamašunienės teigimu, verslas galėtų tapti socialiai atsakingas ir perspėjimo žinutes, esant ekstremaliai situacijai, siųsti nemokamai.

„Mes galim rasti sprendimo būdą reaguodami į technologinį plitimą ir tą plitimą spręsti vienokiomis, ar kitokiomis investicijomis. (...) Galbūt reiks kalbėti apie teisėkūros keitimą kiek tai susiję su verslo požiūriu į nelaimes ir jų indėlį į gyventojų perspėjimą“, – teigė ir PAGD direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas.

Žvalgyba iš oro – pasiekimas

Operacijos vadu paskirtas sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis žurnalistams teigė, kad visos tarnybos dirbo sklandžiai.

Kaip didelį pasiekimą jis išskyrė radiacinę žvalgybą iš oro. Anot viceministro, Radiacinės saugos centras su Valstybės sienos apsaugos tarnyba jau kelerius metus sprendė klausimą, kaip radiacinio lygio matavimo aparatūrą panaudoti žvalgybai iš orlaivių.

„Tai pasiteisino vykdant realią užduotį. Anksčiau neturėjom galimybės to išbandyti, (...) padarytų namų darbų rezultatas buvo išlaikytas“, – sakė viceministras.

Taip pat jis tvirtino, kad stabiliojo jodo preparatų pirkimo dokumentai yra parengti.

„Manau, kad mūsų procedūros bus greitesnės, nei bloko paleidimas (Astravo jėgainės – BNS)“, – tvirtino operacijos vadas.

Populiariausi

Kęstutis Vitkus
5

Lietuvoje

2021.04.19 10:19

Mirė garsus chirurgas Kęstutis Vitkus

atnaujinta 12.48
5
Radviliškio mero rinkimai
10

Lietuvoje

2021.04.19 13:28

Po Konstitucinio Teismo sprendimo – merų raginimas keisti Konstituciją

Šimašius: nebalsavau už šį įstatymą; atnaujinta 15.40
10