Lietuvoje

2019.10.04 10:46

Žalimas: demokratijai ginti negali būti naudojamos bet kokios priemonės

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.10.04 10:46

Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas tikina, kad žaibiškai besikeičiančiame pasaulyje taip pat turėtų būti tobulinama ir teisės sistema, tačiau skubotų veiksmų imtis nevertėtų, mat vėliau jas privalo taisyti Konstitucinių teismų teisėjai.

Apie tai KT pirmininkas D. Žalimas kalbėjo penktadienį Vilniuje prasidėjusiame XXII tarptautiniame Europos ir lyginamosios konstitucinės teisės kongrese „Demokratijos samprata ir konstitucinė justicija“.

KT pirmininkas, sveikindamas kongreso dalyvius, akcentavo, kad susirinkusiųjų teisėjų ir teisės mokslininkų laukia nelengva užduotis rasti sprendimus, kaip konstitucinėmis priemonėmis įveikti iššūkius demokratijai.

„Žaibiškai kintančiame pasaulyje taip pat greitai turėtų keistis ir bendro buvimo jame taisyklės. Tačiau teisės sistema nesisuka šiuolaikinių technologijų greičiu, o skubotai ją tobulinant galima privelti klaidų, kurias taisyti tenka jau konstitucinių teismų teisėjams“, – aiškino D. Žalimas.

Anot jo, klaidų taisymo pavyzdžių toli ieškoti nereikia.

„Prisiminkime socialinius tinklus, kuriuose jau teisiškai apribota visuomenės ydų sklaida, bet kurie vis dar yra puiki vieta dalytis dezinformacija, skleisti totalitarinę ideologiją, garbinančią propagandą. Valstybės privalo užkirsti tam kelią, tačiau demokratijai ginti negali būti naudojamos bet kokios priemonės. Vien politinės daugumos nuostatos negali būti pagrindu riboti žodžio laisvę ar teismų nepriklausomumą“, – kongreso dalyviams kalbėjo KT pirmininkas.

Kongreso dalyvius taip pat sveikino Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos dekanė Lyra Jakulevičienė.

Europos ir lyginamosios konstitucinės teisės kongresai, rengiami profesoriaus Rainerio Arnoldo iniciatyva, pasižymi unikaliu formatu. Dvidešimt antrą kartą vyksiančio kongreso esmė – ne pristatyti skirtingų šalių konstitucinių teismų jurisprudenciją ir teisės mokslininkų įžvalgas, bet iškelti problemas ir ieškoti jų sprendimo būdų, pasitikrinti siūlomų sprendimų pagrįstumą.

Vilniuje vyksiančiame XXII tarptautiniame Europos ir lyginamosios konstitucinės teisės kongrese „Demokratijos samprata ir konstitucinė justicija“ dalyvauja beveik devyniasdešimt konstitucinių teismų teisėjų ir konstitucinės teisės mokslininkų iš Belgijos, Brazilijos, Čekijos, Ispanijos, Italijos, JAV, Kroatijos, Kosovo, Lenkijos, Liuksemburgo, Moldovos, Peru, Portugalijos, Prancūzijos, Rumunijos, Sakartvelo, Slovakijos, Slovėnijos, Švedijos, Ukrainos, Vokietijos ir kitų šalių.

Tai – didžiausias Konstitucinio Teismo organizuojamas tarptautinis renginys po 2017 metų, kuriais taip pat Vilniuje buvo surengtas Pasaulio konstitucinės justicijos konferencijos IV kongresas, jame dalyvavo daugiau kaip 400 atstovų iš 91-os įvairių pasaulio valstybių konstitucinės justicijos institucijos.