Lietuvoje

2019.10.07 16:14

Gyventojai skambina pavojaus varpais: kaimuose – tušti šuliniai, galinčiųjų padėti trūksta

Vesta Tizenhauzienė, Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.07 16:14

Gyventojai skambina pavojaus varpais – kaimuose tušti šuliniai. Itin sudėtinga situacija gyvenvietėse, kur nėra ir vandentiekio. Žmonės statinėse kaupia lietaus vandenį. Valdžios atstovai kol kas ieško sprendimų, o geologai rekomenduoja iš vis atsisakyti šulinių, nes tokie atvejai tik dažnės.

Panevėžio rajono gyventoja taip jau kurį laiką kasdien žygiuoja prie šulinio, tikėdamasi kaip ji pati sako – stebuklo. Šulinys išdžiūvęs, gelbsti statinėse sukauptas lietaus vanduo.

„Lietaus dabar, ačiū Dievui, kad prilijo – daug turiu, tris kubilus, kol dar Dievas duos lietaus, dar būsiu ponia, o jeigu ne – blogai. Trumpai tariant, blogai be vandenio“, – baiminasi Panevėžio rajono gyventoja Ilijona Misevičienė.

Neįgalią dukrą auginančią senolę nuolat lanko socialinė darbuotoja, tačiau tai, kad moteris neturi nė kur nusiprausti, nei geriamojo vandens nepasirodė problema.

Nors senjorė sako ne kartą prašiusi seniūno pagalbos, šis tikina apie bėdas išgirdęs tik dabar. Anot jo, išdžiūvę šuliniai kaimuose – didelė problema, o padėti, ypač gyvenantiems vienkiemiuose, sudėtinga.

„Kalbėsim, gal ūkininkas koks padės, gal bačką kokią atitemps. Į šulinius pildom vandenius, bet irgi diena dvi ir tas vanduo dingstaׅ, – aiškina seniūnas Vaidas Kaušakys.

Pasak seniūno, yra kaimų, kur bene visi gyventojai neturi vandens. Vienas tokių – Ibutoniai. Vandentiekio čia nėra, o savivaldybė, anot gyventojų, vis maitina pažadais.

„Gavom pažadą, kad 2020 metų rudenį. Vadinasi, reikės dar metus laukti“, – sako Panevėžio rajono gyventoja Aušrelė Kažukauskė.

„Mes niekada nesam užtikrinti dėl turimo finansavimo, ne visada leidžia biudžeto galimybės tinkamai pradėti ir organizuoti darbų pirkimo darbus, kai paaiškėja finansavimo galimybės tada mes tuos darbus ir pradedam“, – aiškina Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis.

Geologai sako, kad sausi šuliniai – problema daugelyje Lietuvos vietovių. „Gruntinis vanduo ir šuliniai iš tikrųjų yra labai nepatikimas geriamojo vandens šaltinis, ne tik kad jis kiekvieną rudenį išsenka dažniausiai. Be to, labai sunku apsaugoti šulinio vandenį nuo taršos. Todėl mes siūlom, jeigu tik yra galimybė, pirmiausia, naudotis viešo vandens tiekimu, na, o jeigu ne, tada svarstyti apie gręžinio įsirengimą“, – siūlo Jurga Arustienė, Geologijos tarnybos vyriausioji specialistė.

Specialistai sako, kad situacija pagerėti turėtų spalio mėnesio pabaigoje, kai būna daugiausiai lietingų dienų.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 22.38 min.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.