Lietuvoje

2019.10.03 20:07

Tyrimas: lietuviai vis dar bijo pabėgėlių, Pranckevičius ramina – šiandien krizės nebėra

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.10.03 20:07

Naujausias tyrimas rodo, kad dauguma lietuvių mano, kad šio dešimtmečio viduryje pabėgėlius į Europą išginė ekonominės priežastys. Maža to, per trejus metus kone penktadaliu padaugėjo tokių, kurie mano, kad migrantai gali padidinti nusikalstamumą ir sukelti įvairių socialinių neramumų.

Apie Europos tendencijas „Laba diena, Lietuva“ laidoje kalbamasi su Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovu Arnoldu Pranckevičiumi.

„Didžiausias krizinis momentas buvo 2015 m., kai iš tikrųjų beveik pusantro milijono žmonių, bėgančių nuo karo Sirijoje, kėlėsi į Europą per Viduržemio jūrą. Be jokio abejonės, matėme labai didelę humanitarinę krizę Viduržemio regione, tačiau per šiuos trejus metus srautai sumažėjo labai stipriai – 90 proc. Ypatingai dėl Europos Sąjungos ir Turkijos susitarimo, taip pat dėl Viduržemio jūros karinių misijų“, – sako A. Pranckevičius.

Jo teigimu, šiandien krizės nebėra. Dabar, anot jo, vyksta diskusijos politiniame lygmenyje, kaip kitą kartą Europai geriau pasiruošti, kaip geriau saugoti išorės sienas ir kaip kartu gerinti integraciją pabėgėlių Lietuvoje.

„Yra priimti bent penki paketai įstatymų, dar keli laukia šiame Europos Parlamente. Tikimės, kad kai darbą pradės naujoji Europos Komisija, vadovaujama Ursulos von der Leyen, tas darbas tik suintensyvės“, – tikisi EK atstovybės Lietuvoje vadovas.

A.Pranckevičius tvirtina, kad kai kurie darbai jau yra padaryti, pavyzdžiui, yra įkurtas Europos Sąjungos sienų ir pakrančių apsaugos būrys. Šiam būriui priklauso 10 tūkst. pareigūnų, kurie saugos sienas nuo galimų išorės veiksnių. Vis dėlto, anot jo, vis dar nepavyksta reformuoti, taip vadinamos, Dublino sistemos, t. y. kokios yra taisyklės pačioje Europos Sąjungoje dėl antrinio pabėgėlių judėjimo, jų integracijos ir teisių visuomenėje.

„Kalbant apie žmonių reakcijas, tai iš tikrųjų pačioje Europos Sąjungoje žmonių požiūris keičiasi, sakyčiau, į teigiamą pusę. „Eurobarometras“ rodo, kad kuo toliau, tuo labiau žmonės vis mažiau bijo. Kuo toliau, tuo labiau supranta integracijos reikšmę ir svarbą. Lietuvos duomenys yra šiek tiek kitokie, sakyčiau, dėl to, kad žmonės bijo to, ko nepažįsta.

Lietuva beveik neišgyveno pabėgėlių krizės. Iš 1105 pabėgėlių buvo perkelta tiktai beveik pusė. Ir iš jų galbūt vos 50 liko šioje valstybėje. Žmonės bijo, nes turi daug stereotipų, bet kai susipažįsta su tais žmonėmis ir mato gerus pavyzdžius, (...) tos baimės pranyksta“, – įsitikinęs A. Pranckevičius.

Plačiau žiūrėkite „Laba diena, Lietuva“ nuo 47.36 min.

„Laba diena, Lietuva“. Princas Haris ir Megan Markle kovos už teisybę: pateikė ieškinį JK leidiniui „Daily Mail“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt