Istorijos

2019.10.03 20:57

Airijoje gyvenantis lietuvis futbolininkas: džiaugiuosi galėdamas padėti mūsų šalies vaikams

Jūranas turėjo nutraukti profesionalaus futbolininko karjerą dėl Vokietijoje patirtos traumos. Atsidūręs Airijoje, sportininkas subūrė savo futbolo komandą, sėkmingai dalyvauja vietos lygoje ir padeda vėžiu sergantiems Lietuvos vaikams. „Tai nėra kažkokia politika, o paprasčiausias noras pagelbėti. Futbolas labai padeda suvienyti žmones kilniems tikslams“, – LRT RADIJUI sako Dubline gyvenantis tautietis Jūranas Moskaliovas.

Koją pakišo traumos

„15-ti metai bėga, kaip esu čia, Airijoje. Man čia patinka žmonės. Visi bendraujantys, tolerantiški“, – pasakojimą pradeda vyras. Pasak jo, į Airiją jis pateko visai neplanuotai.

„Vokietijoje teko žaisti futbolą. Gavosi taip, kad karjera nesusiklostė – pradėjo kamuoti traumos. Grįžau į Lietuvą. Bandžiau kažkaip laikytis to futbolo, tačiau šiai sporto šakai Lietuvoje sunkiai sekasi su pinigais. Teko padirbėti kitur. O 2005 metais atsidūriau čia, pas draugus. Taip ir likau“, – emigracijos pradžią prisimena J. Moskaliovas.

Jūranas sako nesigailintis, kad sėkmingai nesusiklostė futbolo karjera ir teko emigruoti. „Toks dabar gyvenimo etapas. Nemėgstu kažko gailėtis. Reikia gyventi toliau“, – sako sportiškas vyras.

Pergalė „užkabliavo“

Jūranas vilki sportinę aprangą, ant kurios puikuojasi užrašas „Baltic United FC“. „Sausio 4-tą bus 6 metai, kai susiėjome į komandą. Iš pradžių tai buvo būrelis mėgėjų, draugų. Pabandėme sudalyvauti viename iš vietos turnyrų. Taip jau gavosi, kad laimėjome. Na, o tada, kaip sakoma, „užsikabliavom“. Dviese su Marijumi Majausku nutarėm surinkti savo komandą tokiems turnyrams ar šiaip laisvalaikio praleidimui – kad po darbų nenuobodžiaut, – entuziazmo neslepia pašnekovas. – Ir jau po poros mėnesių turėjome visą komandą“.

J. Moskaliovas sako, kad jo futbolo komandą sudaro mėgėjai, dirbantys žmonės. Visi komandos nariai gyvena Airijoje, dauguma – Dubline. „Komandos branduolį, kažkur 70 proc. žaidėjų, sudaro lietuviai. Taip pat yra latvių, baltarusių, ukrainiečių, moldavų. Praėjusiais metais turėjom brazilų, mat čia jų daug studijuoja, o mūsų komanda jau yra gan gerai žinoma. Rašo žinutes ir prašosi žaisti, o mes mielai priimam“, – savo komandos sėkme didžiuojasi pašnekovas.

Iš viso lietuvio suburtoje futbolo komandoje yra per 30-mt, kaip jis sako, futbolo liga sergančių žaidėjų. „Turime savo lygą Dubline. Esame dvi komandos. Pirmajai komandai tris sezonus iš eilės sekasi tikrai gerai“, – džiaugiasi sportininkas.

Padeda sergantiems vaikams

J. Moskaliovui nesvetima ir labdaringa veikla. Vyras noriai prisideda prie kilnių Ritos Lamsargytės siekių padėti onkologinėmis ligomis sergantiems Lietuvos vaikams. Pasak jo, parama reikalinga ne tik sergantiems vaikams, bet ir jų šeimoms.

„Tai nėra kažkokia politika, o paprasčiausias noras pagelbėti. Futbolas labai padeda suvienyti žmones kilniems tikslams. Labdaros turnyrą rengiame kartą metuose. Į jį suvažiuoja apie 16 komandų. Tai yra tikrai tolerantiškas požiūris tiek žaidėjų, tiek žiūrovų, kurie ateina pažiūrėti rungtynių, o ir patys pažaisti, – kilniais darbais džiaugiasi vyras. – Nors ir esame toli Lietuvos, bet džiaugiamės galėdami padėti vaikams, kuriems labai reikia mūsų visų pagalbos. Vaikai – mūsų ateitis“.

LRT.lt žiniomis, Rita Lamsargytė-Mockė yra 5-tus metus veikiančios organizacijos „Airijos lietuviams rūpi“ įkūrėja. Airijoje žmonėms, sergantiems sunkiomis ligomis, gydymą kompensuoja valstybė, o Lietuvoje situacija nėra tokia gera, tad iniciatyvos tikslas – suvienyti Airijos lietuvius, įmones bei organizacijas, kurie gali padėti paremti vaikus, sergančius onkologinėmis ligomis.

Lietuvai linki stadiono

Jūranas pastebi, kad Airijoje futbolas nėra gerai išvystyta sporto šaka, kaip ir Lietuvoje, tačiau bent jau gerų stadionų čia esama. „21 amžiuj neturėti (Lietuvoje; red. past.) nacionalinio stadiono? Na nežinau... Labai tikiuosi, kad pavyks jį pasistatyti. Manau, kad Lietuva ne tik krepšinio, bet ir futbolo šalis. Tiesiog trūksta treniruočių bazių, tikslingo vaikų paruošimo, bendros futbolo strategijos. Akivaizdu, kad kol kas niekas geryn šioje sporto šakoje nevyksta“, – nusivylimo futbolo situacija Lietuvoje neslepia Airijoje gyvenantis sportininkas.

Pasak jo, Islandija Lietuvai yra labai geras pavyzdys. „Šalis su vos 320 tūkstančių gyventojų, tačiau futbolo profesionalų nestokoja. Kuomet yra sudaromos geros sąlygos, o ir treneriai geri, tuomet viskas yra įmanoma“, – futbolo situaciją ledo šalyje komentuoja J. Moskaliovas.

LRT.lt informuoja, kad Jūrano vadovaujami futbolininkai pernai laimėjo futbolo turnyrą „F7 Spark Energy League“ ir tapo lygos čempionais. Lietuvos ambasadorius Airijoje Egidijus Meilūnas komandai tuomet įteikė Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio dovanotą trispalvę, o futbolininkus pasveikino tuo metu Airijoje su darbo vizitu lankęsis Užsienio reikalų ministerijos Užsienio lietuvių departamento direktorius Marijus Gudynas, kuris perdavė ir Užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus sveikinimą. Komandos nariams taip pat buvo įteiktos Lietuvos ambasados padėkos už Lietuvos vardo garsinimą.

Parengė Vismantas Žuklevičius