Lietuvoje

2019.10.03 15:01

Karbauskis į šipulius sumalė Jakeliūno kaltinimus Sinkevičiui: pabandykite įsivaizduoti žmogų, kuris gali mane šantažuoti

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.10.03 15:01

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis portalui LRT.lt sakė negalintis paaiškinti, kodėl Europos Parlamento narys Stasys Jakeliūnas bando kenkti Lietuvos kandidatui į eurokomisarus Virginijui Sinkevičiui. Ketvirtadienį S. Jakeliūnui apkaltinus V. Sinkevičių šantažavus R. Karbauskį, pastarasis sakė: „Man juokinga mintis, kad mane galima šantažuoti.“

Apie tai, kad S. Jakeliūnas prieštarauja V. Sinkevičiaus kandidatūrai į eurokomisarus, kalbėta jau anksčiau. Gegužę į Europos Parlamentą išrinktas S. Jakeliūnas vos paskelbus, kad Lietuva kandidatu siūlys ekonomikos ir inovacijų ministrą V. Sinkevičių, pradėjo garsiai kritikuoti tokį sprendimą, nors jis ir V. Sinkevičius – bendražygiai. S. Jakeliūnas po to dar ne kartą mėtė akmenis į Lietuvos kandidato daržą.

Situacija kulminaciją pasiekė prieš pat klausymus Europos Parlamente, kuriuose Lietuvos kandidatas dalyvauja ketvirtadienį. Trečiadienį S. Jakeliūnas išsiuntė laišką paskirtajai Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen laišką, kuriame kalbėjo Mykolo Majausko #MeToo galimo priekabiavimo istorijoje V. Sinkevičiaus esą parodytą nejautrumą.

O jau kitą dieną, ketvirtadienį, S. Jakeliūnas Briuselyje dirbantiems Lietuvos žurnalistams išrėžė, kad Lietuvos kandidatas į eurokomisarus šantažavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderį R. Karbauskį, siekdamas, kad pastarasis siektų, jog būtent V. Sinkevičių Lietuva siųstų į Europos Komisiją.

„Birželio pradžioje, po prezidento rinkimų antrojo turo, vyko posėdis ir kalbantis įvairiomis temomis Ramūnas Karbauskis paminėjo, kad vienas iš politikų, tai yra V. Sinkevičius, yra šantažavęs jį dėl Europos komisaro posto. Detalesnių aplinkybių, kokiu pagrindu tas šantažas vyko, aš nežinau ir tuo nesidomėjau. Bet tai reiškia, kad tuo metu, kad mano ir R. Karbauskio nuomonės bent dalinai sutampa“, – žurnalistams sakė S. Jakeliūnas.

Tiesa, jis negalėjo pakomentuoti, kokiomis aplinkybėmis neva buvo šantažuojama, bet R. Karbauskis tai esą pasakė visai parlamentinei „valstiečių“ frakcijai. S. Jakeliūnas sakė apie šantažą kabėjęs jau anksčiau. Tačiau S. Jakeliūnas teigė nemanantis, kad R. Karbauskis „pasidavė šantažui“.

„Mano charakteris toks, kad manęs niekas nepašantažuos“

Portalas LRT.lt paklausė R. Karbauskio apie S. Jakeliūno pareiškimą. „Valstiečių“ lyderis klausimą apie tai pasitiko juoku: „Pabandykite įsivaizduoti žmogų, kuris gali mane šantažuoti. Man juokinga mintis, kad mane galima šantažuoti. Tai neįmanoma. Mano charakteris toks, kad manęs niekas nepašantažuos. Ne dėl to, kad aš negirdžiu ko nors, bet šantažas su manimi niekaip neveikia, net jei ir bandytų.“

Be to, R. Karbauskis pabrėžė, kad net jei koks nors šantažas ir būtų, neužtektų šantažuoti vien jį, nes kandidatą į eurokomisarus parenka premjeras su prezidentu, o balsais patvirtina Seimas.

Tiesa, R. Karbauskis papasakojo ir kada pirmą kartą iš V. Sinkevičiaus išgirdo, kad jis norėtų būti eurokomisaru. Jis taip pat pripažino apie tai papasakojęs ir frakcijos kolegoms.

„Tai juokinga. Mes žaisdami krepšinį su ministru (V. Sinkevičiumi – LRT.lt) vienas prieš vieną šnekėjomės ir jis paminėjo, kad norėtų būti Europos komisaru. Aš tai pasakiau frakcijai, todėl nemaniau, kad tai reikia slėpti, kad yra toks noras. Tas noras dabar gali tapti realybe. Tokia ir visa istorija. Sprendimą priimė ne Karbauskis, o parlamentas“, – juokėsi R. Karbauskis.

Paklaustas, kodėl, jo nuomone, S. Jakeliūnas yra taip stipriai nusiteikęs prieš V. Sinkevičių, R. Karbauskis teigė atsakymo neturintis. Politikas svarstė, kad europarlamentaras griežti dantį ant V. Sinkevičiaus pradėjo po nepavykusių balsavimų Seime, kuriais buvo siekiama inicijuoti apkaltą konservatoriui M. Majauskui, minėtam #MeToo istorijoje.

„V. Sinkevičius du kartus nedalyvavo balsavime dėl Majausko, pritrūko balsų ir klausimas tirtas nebuvo. S. Jakeliūnas tą klausimą kėlė, kaip labai svarbų. Sutinku, kad tas klausimas svarbus. Bet niekaip nesuprantu, kodėl jis taip piktai šneka ministro atžvilgiu. Vieną sykį ministras nedalyvavo, nes buvo Indijoje, o kitą kartą buvo ministerijoje, nes, kaip žinote, balsavimo laikas nėra tiksliai nustatytas“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Be to, „valstiečių“ lyderis sakė galintis patvirtinti, kad V. Sinkevičius nepažįsta ir nėra sutikęs merginos, prakalbusios apie galimą priekabiavimą.

„Kodėl jis pasirinko taktiką bausti V. Sinkevičių už M. Majauską – nesuprantu. Paaiškinti negaliu. <...> Ministras kaltinamas dėl to, ko nepadarė. <...> S. Jakeliūnui irgi sakiau, kad jis pradės keistai atrodyti ir susigadins reputaciją“, – teigė R. Karbauskis.

S. Jakeliūnas nėra LVŽS narys, todėl partijos mastu veiksmų imtis R. Karbauskis negali, nors ir sutiko, kad tokie Europos Parlamento nario komentarai kenkia ne tik V. Sinkevičiui, bet ir „valstiečių“ įvaizdžiui.