Lietuvoje

2019.10.03 10:05

Lietuvos europarlamentarai Sinkevičiui prieš klausymus pažėrė patarimų, Andriukaitis įspėjo dėl spaudimo

Laura Adomavičienė, specialiai LRT.lt iš Briuselio2019.10.03 10:05

Ketvirtadienio popietę prasidės Lietuvos kandidato į Europos komisarus Virginijaus Sinkevičiaus klausymai. Tiek Lietuvoje išrinkti parlamentarai, tiek dabartinis eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis V. Sinkevičiaus galimybes vertina teigiamai, tačiau įspėja, kad pasikeitusi klausymų tvarka gali tapti rimtu iššūkiu.

Skirtingai nei praėjusią kadenciją, šiuose Europos Parlamento (EP) komitetuose vyksiančiuose klausymuose bus užduotas beveik perpus mažesnis klausimų skaičius: ne 45, o 25. Kiekvienam atsakymui skiriamos 3 minutės. Iš 25 klausimų kandidatas jau yra atsakęs į 8 klausimus raštu. Likusius užduos klausymus vesiantys komitetų nariai.

V. Sinkevičius raštu turėjo įrodyti EP, kad yra nepriklausomas, ir ankstesnė ar dabartinė veikla netrukdys jam tinkamai atlikti pareigų Europos Komisijoje (EK). Taip pat jo klausta, kokius konkrečius įsipareigojimus jis yra pasirengęs prisiimti kaip eurokomisaras.

„Siekdamas užtikrinti, kad mūsų aplinkos, mėlynosios ekonomikos ir žuvininkystės sektoriai būtų neatsiejama Europos žaliojo kurso dalis, […] sieksiu, kad aplinkos ir biologinės įvairovės prioritetai būtų įtraukti į visas politikos sritis siekiant užtikrinti veiksmingą sisteminį pokytį”, – atsakymuose rašo V. Sinkevičius ir pabrėžia, kad siekdamas šių tikslų jis planuoja aktyviai bendradarbiauti su EP.

Žuvininkystės sričiai – padidintas dėmesys

Kaip viena iš sudėtingiausių į jo portfelį patenkančių sričių yra minima žuvininkystė. Dabartino eurokomisaro V. P. Andriukaičio teigimu, ši sritis bus viena tų, kur V. Sinkevičius, tapęs eurokomisaru, sulauks daugiausia spaudimo.

Pats V. P. Andriukaitis yra patyręs, ką reiškia atlaikyti ne tik verslo grupių atstovų spaudimą. Įtaką siekia daryti ir įvairių socialinių grupių aktyvistai, nevyriausybinės organizacijos, kurios kartais reikalauja radikalių sprendimų. Spaudimą sudaro ir pačių valstybių narių vyriausybės, kurioms įtaką daro vietos gamintojai, produkcijos perdirbėjai. Atsilaikyti prieš tokį spaudimą ir suderinti visų grupių interesus, anot V. P. Andriukaičio, reikalauja didelių derybinių gebėjimų bei kompetencijos.

„Spaudimas yra labai įvairus. V. Sinkevičiui patarčiau įsiklausyti ir likti ištikimam skaidrumo direktyvai. Nuolat nustatyti darbotvarkes, kurios būtų viešos, matomos ir kad būtų aišku, kas sėdi prie diskusijų stalo, kokios lobistinės organizacijos. Kiekvieno klausimo atžvilgiu turi būti labai gerai apgalvota, kaip diskutuoti su lobistinėmis organizacijomis, kaip reikia pasiekti sprendimo, ką daryti su šalimis narėmis, su EP. Mano visos darbotvarkės buvo viešos ir niekas negali apkaltinti, kad aš kur nors, kurioje nors šalyje būdamas, turėjau neformalų susitikimą.[...] Jo prioritetas turėtų būti mokslinės argumentacijos, moksliniai kriterijai ir perspektyva išsaugoti bioįvairovę“, – portalui LRT.lt sakė V. P. Andriukaitis.

Europarlamentarė Aušra Maldeikienė priminė, kad tai yra pirmas atvejis, kai į tokias pareigas pasiūlomas žmogus ne iš Viduržemio jūros regiono.

„Galbūt, bet čia jau mano nuomonė, norima, kad į šias pareigas ateitų žmogus iš kito regiono, kuris tiesiogiai neturi susitarimų. Dėl to politinė reakcija prieš jo pasirodymą vandenynuose buvo agresyvi. Kita portfelio dalis, kuris susijusi su klimato kaita, tokio pasipriešinimo nesukelia“, – tikino A. Maldeikienė.

Žvejybos segmento svarbą Europoje parodo ir tai, kad iš 8 raštu atsiųstų klausimų net 3 yra susiję su šia sritimi. Pats V. Sinkevičius EP pateiktuose atsakymuose nurodo, kad ketina imtis ryžtingų priemonių žvejubos išteklių ribojimui ten, kur labiausiai juntama žala ekosistemai, ypač Viduržemio jūros regione. Jo tikslas – tausios žvejybos, tvaraus apsirūpinimo maistu ir žvejybos sektoriaus ekonominio tvarumo interesų derinimas.

Įspėja nežarstyti nepasvertų pažadų

Ketvirtadienį vyksiančius V. Sinkevičiaus klausymus ves du EP komitetai: Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos bei Žuvininkystės. Lietuvoje rinkti europarlamentarai įsitikinę, kad klausymai turėtų baigtis V. Sinkevičiaus pergale.

Kolega iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Bronis Ropė tikina, kad Europos žaliųjų partijos politinei grupei tai galbūt arčiausias žmogus kaip būsimas partneris, juo labiau, kad V. Sinkevičius įsipareigojo dirbti kartu ir tokiu būdu gali užsitikrinti šios politinės jėgos palaikymą EP galutinio balsavimo metu. Europos žaliųjų partija šioje EK kandidato iš savo partijos gretų neturės.

„Galbūt per jaunas, gal gyvenimiškos patirties ne visiškai užgrūdintas, bet aš jį palaikau. Manau, kad jis galėtų panašius darbus daryti. Gal jam būtų tikęs labiau bulgarės portfelis – Inovacijų ir jaunimo, bet EK pirmininkė mato, kaip kiekvienas žmogus susidoros su iššūkiais. Jam, kaip jaunam žmogui rūpi, kas su aplinkosauga bus ne tik po 5–20 metų, bet ir po 30–50 metų. Jam dabar labai svarbu padaryti gerą įdirbį, nes antraip jo paties karjerai kyla rizika“, – portalui LRT.lt sakė B. Ropė.

„Palinkėčiau energijos, optimizmo, įsiklausymo ir atidumo, didelės įžvalgos, nes klausimų bus visokių, – sakė eurokomisaras V. P. Andriukaitis. – To reikia, kad klausymai baigtųsi pergale. Asmeninis patarimas – vengti tiesiogiai duoti pažadus klausymuose, kuriuose tu nesi įsigilinęs. Reikia būtinai labai atsargiai formuluoti atsakymus dėl pažadų, nes po to labai gali komplikuoti santykius su EP“.

V. Sinkevičiaus klausymai numatyti ketvirtadienį po 15 val. (Lietuvos laiku) ir truks tris valandas. Klausymus kuruojančių kabinetų vadovai tikino, kad V. Sinkevičiaus sėkmė priklauso nuo to, ar jis sugebės įrodyti turįs pakankamai kompetencijos ir entuziazmo, ar atskleis lyderio savybes. Jos bus ypatingai svarbios dirbant Franso Timmermanso, būsimojo vicepirmininko, atsakingo už klimato kaitą, komandoje.

Jeigu V. Sinkevičiui nepavyktų klausymu metu komitetų įtikinti, vėliau dar gali būti formuluojami papildomi klausimai raštu. Dėl gana prasto pasirodymo klausymų metu greičiausiai papildomų klausimų raštu sulauks lenkų kandidatas į Žemės ūkio komisarus Januszas Wojciechowskis. Teigiama, kad patyręs politikas, praėjusioje kadencijoje buvęs EP vieno komitetų pirmininko pavaduotojas, klausymu metu pervertino savo jėgas ir nesugebėjo tiksliai atsakyti į jam suformuluotus specifinius, jo sritį apimančius klausimus.

Dėl galutinės Europos Komisijos sudėties EP balsuos spalio 23 d. Naujoji EK darbą turėtų pradėti lapkričio 1 dieną. Jeigu naujosos EK gretose darbą pradės V. Sinkevičius, jis bus jauniausias eurokomisaras istorijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.