Lietuvoje

2019.10.02 22:20

Ekspertai apie Kauno plėtrą: urbanizacija neišvengiama, tačiau ji neturi būti skubota ir chaotiška

Algirdas Igorius, Jūratė Anilionytė, Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.02 22:20

Kauno rajone gyvenantis ir vienmandatėje apygardoje rinktas Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis susitikęs su rajono bendruomene paskelbė, kad šią Seimo kadenciją 13 rajono seniūnijų jungtuvių prie Kauno miesto nebus. Nors to siekia šio miesto valdžia ir jau inicijavo tokios pertvarkos procedūras. Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad paskutinį žodį tars rajono gyventojai apklausoje.

Pasak ekspertų, žiedinių savivaldybių urbanizacija neišvengiama, tačiau ji neturi būti skubota ir chaotiška. Tai turi būti sprendžiama valstybės politikos lygmenyje.

Kauno rajono Karmėlavos seniūnijoje esančioje laisvojoje ekonominėje zonoje atidaryta 50 milijonų eurų kainavusi Jungtinių Valstijų medicinos įrangos „Hollister“ gamykla. Joje jau dirba per 140, o iki metų pabaigos planuojama įdarbinti 350 žmonių. Jau išlieti pamatai tolesnei gamyklos plėtrai, žadama dar keliskart daugiau investicijų.

Rajone esanti laisvosios ekonominės zona su milijoninėmis investicijomis ir šalia esantis oro uostas masina Kauno miesto valdžią. Miesto taryba jau pritarė siekiui prijunti Karmėlavą, Garliavą, Akademiją, Lapes su jose esančiais beveik 100 kaimų. Kauno valdžia dėl jungtuvių ketina apklausti rajono žmones. Žada, kad prijungtų teritorijų gyventojams mokesčiai nesikeis, kurie mieste didesni. Gyventojai pažadais netiki, renka parašus, kad rajono ribos nebūtų keičiamos.

„Visi kalba, kad mato bendras tendencija, kad sprendimas neparuoštas, grobuoniškas, nesuderintas ir, tikime, kad žmonės pasipriešins tokiai nedemokratiškai apklausai“, – sako Kauno rajono bendruomeninių organizacijų sąjungos vadovė Eglė Juozapavičienė.

Tokiam sprendimui neužtektų savivaldybių, reikalingi Vyriausybės bei Seimo sprendimai.

Šio rajono gyventojas Seimo pirmininkas susitikęs su bendruomene garantavo, šią kadenciją pokyčių nebus, esą, tai jam patvirtino premjeras ir vidaus reikalų ministrė.

„Galime gyventi ramiai. Gerai tai, kad visos rajono valdžios ir Seimo nariai kalba vienu balsu, šiuo klausimu yra unisonas, kad mes neturime žmonių mandato tokiems pokyčiams, todėl to ir nedarysime“, – aiškina V. Pranckietis.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad Kauno iniciatyva turi būti sprendžiama valstybiniu lygmeniu.

„Kaunas su tokia iniciatyva, sakykime, išėjo su savo sprendimu. Taip neturėtų būti, nes valstybė turi galvoti apie visą Lietuvą, kaip regionai plėtosis, kaip savivaldybės gyvens. Tai tikrai labai plati diskusija ir reikia sprendimo valstybiniu lygmeniu“, – teigia ministrė.

Kauno rajono vicemeras Antanas Nesteckis teigia, nepaisant valdžios Vilniuje pažadų, savivaldybė ramiai nesijaučia, kol Kauno savivaldybėje toliau vystomos jungimosi procedūros.

„Laukiama, kol visos biurokratinės procedūros bus įvykdytos ir mes sužinosime referendumo datą. Labai lauksime to referendumo ir jo rezultatų. Viskas turėtų vykti taip, kaip numatoma įstatymuose, ir taip, kaip nuspręs žmonės“, – tikina Kauno mero patarėjas Tomas Grigalevičius.

Pasak Laisvosios rinkos instituto ekspertės Indrės Genytės-Pikčienės, savivaldybių peštynės dėl teritorijų investuotojams patrauklumo neprideda. Miestų plėtra neišvengiama, tai rodo kitų šalių patirtis, tai matome ir Lietuvoje.

„Kauno miestas prisijungęs LEZ, kuri yra Kauno rajone, taptų stambesniu ir tarptautiniu mastu pastebimu miestu, taip pat įgautų didesnį potencialą pritraukti dar daugiau tiesioginių investicijų. Vis tik, kas kliūva ir kas kelia nerimą, kad tokia iniciatyva ateina iš apačios. Ji nesprendžia viso bendro Lietuvos paveikslo, nes Lietuvoje ne vien tik Kaune yra žiedinė savivaldybė, tokių savivaldybių yra daugiau ir tai turėtų būti visa apimantis sprendimas, kuris paliestų ne tik Kauną, bet visus didžiuosius miestus, turinčius žiedines savivaldybes“, – Tikina ekspertė.

Kauno rajono savivaldybės taryba ketina svarstyti savo poziciją ir ją paskelbti.

Panorama. Po paauglių agresijos protrūkio Klaipėdoje – Algirdo Monkevičiaus siūlymai didinti prasižengėlių užimtumą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.