Lietuvoje

2019.10.02 17:47

Jakeliūno smūgis Sinkevičiui: išsiuntė laišką Ursulai von der Leyen ir priminė #MeToo skandale esą parodytą nejautrumą

Maldeikienė: protu nesuvokiama; atnaujinta 18.23
LRT.lt 2019.10.02 17:47

Europarlamentaras Stasys Jakeliūnas ir toliau kiša pagalius Virginijui Sinkevičiui į ratus. Naujajai Europos Komisijos (EK) pirmininkei Ursulai von der Leyen jis trečiadienį išsiuntė laišką, kuriame prašo atmesti Lietuvos kandidato poziciją į EK narius.

„Būdama Europos Komisijos pirmininke, jūs siekiate skatinti lyčių lygybę ir ginti moterų teises Europos Sąjungoje. Norėčiau atkreipti jūsų dėmesį į labai abejotiną Lietuvos kandidato p. Sinkevičiaus poziciją diskusijose dėl seksualinio priekabiavimo bylos. Diskusijos kilo praėjusiais metais Lietuvos parlamente ir nacionalinėje žiniasklaidoje ir jos toliau tęsiasi“, – rašoma kreipimesi.

S. Jakeliūnas priminė 2018 m. kovo mėn. kilusį #MeToo skandalą, kuomet „Info diena“ paviešino moters istoriją, esą Lietuvos politikas Mykolas Majauskas seksualiai prie jos priekabiavo. Laiške V. Sinkevičius kaltinamas tuo, kad viešai nesiėmė veiksmų, kad apgintų ar kažkaip kitaip palaikytų nuskriaustas moteris, nors, anot europarlamentaro, V. Sinkevičius sakė žinantis, kad politiko priekabiavimas – „vieša paslaptis“.

„Šis parlamentaras netgi užsipuolė jauną moterį po to, kai ši nuėjo į nacionalinę televiziją. Tuo metu mergina dirbo Vyriausybės kanceliarijoje, o dabar dirba agentūroje, kuriai vadovauja pono Sinkevičiaus ministerija. Todėl jie buvo ir tebėra kolegos“, – istoriją plėtoja S. Jakeliūnas.

Išsiųstame laiške europarlamentaras toliau dėstė savo nuomonę apie 2018 m. įvykusius įvykius ir teigė, jog „jaučia moralinę pareigą inicijuoti apkaltos procesą šiam politikui“.

Žurnalistų paklaustas, kodėl nusprendė taip pasielgti ir nusiųsti EK vadovei laišką dėl V. Sinkevičiaus, S. Jakeliūnas tikino, kad vis dar yra daug neatsakytų klausimų.

„Diskusija vyko žaliųjų grupėje, tačiau ji buvo pernelyg lakoniška ir, manau, nebuvo pakankamai atvirų atsakymų į tuos klausimus. Kadangi prieš porą mėnesių žaliųjų grupės vadovai kreipėsi į Europos Komisijos prezidentę, išreikšdami savo palaikymą V. Sinkevičiui, kaip galimam kandidatui į Ekonomikos ir inovacijų ministro arba komisaro postą.

Tai tam, kad ta informacija bent jau moraliniais argumentais būtų subalansuota, aš šiandien išsiunčiau tą laišką ir taip pat jį išplatinau žaliųjų grupei. Manau, kad informacijos įvairiapusiškumas ir balansas ir buvo tikslas“, – aiškina S. Jakeliūnas.

Savo nuomonę dėsto ne pirmą kartą

Antradienį savo paskyroje europarlamentaras S. Jakeliūnas pakartojo savo griežtą poziciją, kad nepalaiko V. Sinkevičiaus kandidatūros į Europos komisarus.

„Pastaruosius porą mėnesių, kai viešai išreiškiau nepritarimą Lietuvos deleguotam kandidatui į Europos Komisiją, patiriu dvilypį jausmą – nors mano pozicija nebuvo nei nauja, nei skyrėsi nuo dar birželio pradžioje išgirsto kategoriško neigiamo V. Sinkevičiaus vertinimo LVŽS frakcijoje, tačiau dabar gana daug lietuviškos politikos atstovų bando viešai pasmerkti mano nuomonę ar kitaip moralizuoti. Neva laikytis nuoseklios vertybinės pozicijos ir reikalauti adekvataus profesionalumo lygio yra kažkoks lietuviškoje politikoje nepriimtinas reiškinys. Ar tai nėra pats liūdniausias lietuviškosios realpolitik pavyzdys?“ – feisbuke rašė S. Jakeliūnas.

Anksčiau dėl #MeToo šešėlio V. Sinkevičiui, kai šis esą nenorėjo spręsti konservatoriaus M. Majausko galimo priekabiavimo skandalo, premjeras Saulius Skvernelis LRT kalbėjo: „Jeigu mes, lietuviai, Lietuvos valstybei atstovaujantys įvairiose pozicijose, pradedame tokių santykių aiškinimąsi jau Europos formatu, tai man atrodo yra keista, švelniai tariant. Tuo labiau kad kai kurie priekaištai, kurie yra skiriami ekonomikos ir inovacijų ministrui, yra nesuprantami. Net ir dėl to vadinamojo „#Metoo“ skandalo jokio pagrindo nėra. Apie kompetenciją tikrai galėtume čia labai stipriai pasiginčyti. Ministras yra išmanantis, kompetentingas, ir esu įsitikinęs, kad tikrai galės tinkamai atstovauti Lietuvai Europos Komisijos sudėtyje“, – sako S. Skvernelis laidoje „Dienos tema“.

A. Maldeikienė: S. Jakeliūnas šmeižia S. Sinkevičių dėl to, kad pats save matytų komisaru

Europos parlamento narė Aušra Maldeikienė taip pat išplatino atvirą laišką lietuviams europarlamentarams ir tų komitetų nariams, kurie dalyvaus V. Sinkevičiaus klausymuose, kaip kontrargumentą S. Jakeliūno kreipimuisi. Pastarojo laišką Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen ji pavadino „protu nesuvokiamu“.

Laišką A. Maldeikienė pradeda žodžiais: „Aš buvau šokiruota Europos žaliųjų partijos frakcijos nario S. Jakeliūno veiksmais.“ Ji tikina, kad S. Jakeliūnas meluoja, nes A. Maldeikienė davė merginos telefoną, o ne V. Sinkevičius.

A. Maldeikienė kalbėjo šiandien ir su mergina, ir su V. Sinkevičiumi, mergina tikina, kad ji V. Sinkevičiaus nė akyse nėra mačiusi. Tą esą A. Maldeikienei patvirtino ir V. Sinkevičius.

„Aš tikėjausi, kad žmogui užteks elementaraus padorumo. Bet jis (S. Jakeliūnas – LRT.lt) spaudė tą merginą, spaudė ją žiauriai. Tiesiog reikalavo, kad ji viešintų, o ji pasakė, kad nenori. Tada jis pradėjo merginą spausti, sakyti, kad tu pati tokia. Jis su mergina elgėsi labai žiauriai, – sakė A. Maldeikienė. – Mano supratimu, vienintelis dalykas yra tas, kad jis žiauriai pavydi, kad ne jis (S. Jakeliūnas), ...nes čia yra du žmonės, kurie mato save komisarais, – S. Jakeliūnas ir Petras Auštrevičius. Ir jiems tiesiog dreba rankos. Tai yra labai nemalonu, bet tai yra faktas“, – teigė ji.

Europarlamentarė tikina, kad S. Jakeliūno laiškas neturės jokių pasekmių V. Sinkevičiaus klausymams ketvirtadienį, tačiau Lietuva šiame kontekste gali atrodyti labai nemaloniai.

V. Sinkevičiaus klausymai Europos Parlamente vyks ketvirtadienį. Iš Lietuvos kandidato klausymus rengiantys aplinkos ir žuvininkystės sritis kuruojantys komitetai tikisi, kad V. Sinkevičius sugebės įrodyti turįs pakankamai kompetencijos ir entuziazmo, atskleis lyderio savybes. Jos bus ypač svarbios dirbant Franso Timmermanso, būsimojo vicepirmininko, atsakingo už klimato kaitą, komandoje. Klausymai truks tris valandas, V. Sinkevičiui bus užduodami 25 klausimai.