Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.02 17:03

Kasčiūnas: su Lukiškių aikštės memorialo projektu Vilniaus meras pradėjo naują karą

Sigita Zumerytė, ELTA 2019.10.02 17:03

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas sako, kad Vilniaus meras Remigijus Šimašius nesiliauja priešinti visuomenės. Prieštaringai vertinamo memorialo maketo eksponavimas Lukiškių aikštėje, pasak jo, paskatins naujus nesutarimus visuomenėje ir Vilniaus meras už tai turi prisiimti atsakomybę.

„Turbūt meras, kadangi su istorine atmintimi, su istorinės atminties politika nelabai ką turi bendro, jis vieno dalyko iki galo nesupranta – kad tie, kurie norėjo ir balsavo už „Laisvės kalvos“ projektą, jiems tai yra tiesiog dar vienas projektas, kažkokia linksmybė Vilniaus miesto centre. O tie žmonės, kurie nori Vyčio, tie žmonės, kurie nori valstybingumo simbolio Lukiškių aikštėje, tai tas noras kyla iš jų širdies ir iš jų tapatybės. Ir meras, mano požiūriu, pradėjo naują istorinio karo etapą ir vėl turėtų prisiimti atsakomybę už visą šitą“, – pabrėžė L. Kasčiūnas.

Pasak L. Kasčiūno, šiuo metu portale madeinvilnius.lt skelbiama apklausa aiškiai rodo, kad didžiajai visuomenės daliai pristatomas memorialo maketas ir pats projektas nepatinka.

„Iš viso balsavo apie 3 tūkstančiai žmonių, tik nepilni 600 sako, kad jiems patinka tai, ką jie mato dabar Lukiškių aikštėje. Absoliučiai daugumai nepriimtina tai, kas demonstruojama. Didelė dalis žmonių nori palikti tokią aikštę, kokia dabar yra. Kitaip tariant, tai, ką sugalvojo miesto meras net ir elektroninėje, internetinėje erdvėje balsuojant mes jau matome visuomenės nuomonę. Šitą idėją remia geriausiu atveju 20–25 proc. apklausoje balsavusių žmonių“, – sakė L. Kasčiūnas.

Architektas Kęstutis Akelaitis pabrėžia, kad Vilniaus meras R. Šimašius nepaiso to fakto, jog dėl projekto „Laisvė kalva“ savo išvados dar nėra pateikęs teismas, į kurį kreipėsi „Vyčio“ projekto iniciatyvinė grupė. Kartu architektas viliasi, kad „Laisvės kalvos“ maketo demonstravimas atvers visuomenei akis

„Tokie maketai yra nejuridiniai, kadangi nėra pripažinta, tiek Vyriausybė yra pasakiusi, kad finansavimas nutrauktas, tai finansavimo šiandien nėra. Turėtų laukiama būti bent jau teismo sprendimo ir nekiršinama visuomenė ir nestatomi tokie maketai..., kurie, atvirai pripažinsiu, gal net ir padės visuomenei suprasti, už ką jie balsavo arba kas jiems siūloma...“, – pabrėžė K. Akelaitis.

L. Kasčiūno teigimu, nesusipratimai dėl Lukiškių aikštės sutvarkymo ir kovotojų už Lietuvos laisvę įamžinimo baigtųsi, jei Lukiškių aikštė būtų pripažinta valstybinės reikšmės reprezentacine aikšte, kurioje turi būti įprasmintas valstybingumo simbolis ir aikštės jurisdikcija pereitų į

Vyriausybės rankas. Tačiau tai numatantis įstatymo projektas, esą pateiktas dar prieš porą metų, užstrigo Seimo Kultūros komiteto stalčiuose. O anksčiau priimtos Seimo rezoliucijos aikštės pavaldumui pakeisti, anot Seimo nario, esą neužtenka.

„Buvo mūsų su Audroniumi Ažubaliu parengtas įstatymo projektas dėl Lukiškių aikštės. (...) Pirmame pateikimo etape Seime mes sutelkėme palaikymą tam įstatymo projektui, jis pateikimo stadiją praėjo. Po to procedūriškai turi atsakingi komitetai apsvarstyti. Komitetas yra vienintelis atsakingas – Kultūros komitetas, kuris, deja, jau beveik dvejus metus laiko tą projektą stalčiuje...“, – pabrėžė L. Kasčiūnas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi