Lietuvoje

2019.10.02 12:13

Seimo komitetas pritarė siūlymui prailginti galimybę pasiimti tėvystės atostogas

Lukas Blekaitis, ELTA2019.10.02 12:13

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas trečiadienį svarstė Seimo narių Rasos Juknevičienės ir Monikos Navickienės siūlymą prailginti galimybę darbuotojams pasiimti mėnesio trukmės tėvystės atostogas po vaiko gimimo.

Patobulintam įstatymo projektui su Teisės departamento išvadomis pritarė 4 komiteto nariai, prieš – 2, susilaikė – 1.

Įstatymo projektu siūloma darbuotojams po vaiko gimimo suteikti 30 kalendorinių dienų nepertraukiamos trukmės tėvystės atostogas bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo, kol vaikui sukanka vieneri metai.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, atostogos suteikiamos bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo iki vaikui sukanka trys mėnesiai (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų – nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka šeši mėnesiai).

Teisės departamentas siūlė įstatymo projektą papildyti norma dėl pasiūlymo Vyriausybei priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus, nes tėvystės išmokų skyrimo ir mokėjimo tvarką taip pat reguliuoja Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatai, kuriuos tvirtina Vyriausybė.

Parlamentaras Algirdas Sysas teigė, kad pirmas mėnuo po vaiko gimimo yra pats sunkiausias laikotarpis, per kurį reikia pagalbos auginant vaiką, todėl prailginti atostogų paėmimą iki metų būtų netikslinga.

„Net Saugumo komiteto išvada sako, kad vaikui gimstant reikalinga didžiausia parama. Kai atsirado siūlymas tris mėnesius buvau prieš, ir dabar nereikėtų“, – sakė A. Sysas.

Parlamentaras Tomas Tomilinas pritarė šiam siūlymui, teigdamas, kad vieno mėnesio atostogas per metų laikotarpį darbuotojams ir darbdaviams nebūtų problemų suderinti.

„Čia „Sodros“ pinigai, ne darbdavio. Vaiko atsiradimas labai svarbus momentas, ir darbuotojai, ir darbdaviai gali susiderinti (atostogas – ELTA). Dėl to lankstumas yra tik gėris“, – teigė T. Tomilinas.

Kaip pabrėžia įstatymo projekto iniciatorės, kai kurių profesijų atstovai praranda galimybę pasinaudoti tėvystės atostogomis dėl darbo specifikos. Pavyzdžiui, profesinės karo tarnybos kariai, tarnaujantys tarptautinių operacijų kariniame vienete, dažnai nesuspėja per tris mėnesius nuo vaiko gimimo išeiti tėvystės atostogų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.