Lietuvoje

2019.10.02 05:30

Klausymus vykdysiančio komiteto pirmininkas: Sinkevičius turi pademonstruoti raumenis

L. Mažylis: kolegos parlamente klausia apie V. Sinkevičiaus partiją – „kas čia per darinys?“
Laura Adomavičienė, LRT.lt, Specialiai iš Briuselio2019.10.02 05:30

Artėjant Lietuvos kandidato į Europos komisarus Virginijaus Sinkevičiaus klausymams Europos Parlamente (EP), komitetų pirmininkai įvertino jo galimybes. Abu pabrėžia, kad lietuviui tenkanti sritis – pilna iššūkių, bet tik nuo V. Sinkevičiaus kompetencijos ir savybių priklausys klausymų rezultatas. Savo ruožtu klausimą jam užduosiantis Liudas Mažylis LRT.lt teigia, kad jo kolegos EP labiau domisi V. Sinkevičių deleguojančia „valstiečių“ partija.

V. Sinkevičiaus klausymus vykdys du EP komitetai: Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos bei Žuvininkystės komitetas. Jiems jau yra pateikti kandidato atsakymai raštu į jo sritį – aplinkosaugą ir vandenynus – apimančius klausimus. Ketvirtadienį bus vedami klausymai žodžiu, kurie truks 3 valandas ir per kuriuos trys nariai iš kiekvieno komiteto pateiks klausimus kandidatui. Vienam atsakymui bus skiriamos trys minutės. Klausimai gali būti iš įvairių sričių, patenkančių į komisaro portfelio rėmus.

Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komiteto pirmininkas Pascalis Canfinas tikino, kad V. Sinkevičiaus sėkmė klausymuose priklausys nuo to, ar jis sugebės įrodyti komisijų nariams esąs įgalus vadovauti aplinkosaugos ir vandenynų sričiai. Tikimasi, kad jai stosiantis vadovauti komisaras pasižymės lyderio savybėmis, bus kompetentingas ir gebės susidoroti su iššūkiais.

„Svarbu, kad pretendentas klausymų metų nežarstytų techninių terminų, o būtų tikslus. Tą aš jam taip pat esu minėjęs. Jis turi rasti savo vietą Franso Timmermanso komandoje. Tai yra didžiulė atsakomybė, nes pirmą kartą šis komitetas ir apskritai aplinkosauga yra didžiausia parlamente. Tai yra labai aiškus signalas, kai kalbame apie klimato kaitą, ekologišką žemės ūkį, kad jis bus viso to dalimi. Todėl turi būti juntamas jo asmeninis santykis su sritimi. Jis turi pademonstruoti savo gebėjimus, kompetenciją, parodyti, kad žino, ką kalba. Tai yra dalykai, kuriuos galima pajusti tik tokių klausymų metu, o ne iš raštu pateiktų klausimų ir raštu gautų atsakymų“, – portalui LRT.lt sakė P. Canfinas.

Ekspertai jau anksčiau yra atkreipę dėmesį, kad klimato kaitos darbotvarkę patikėta formuoti įtakingam olandų politikui F. Timmermansui – būtent jo žodis lems, kiek atsakomybės gaus V. Sinkevičius.

Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komiteto pirmininkas pridūrė, kad V. Sinkevičiaus kandidatūra Europos Parlamento koridoriuose vertinama gana palankiai. Jo žodžiais tariant, tai nėra vienas tų kandidatų, apie kurį sklandytų gandai, todėl tikisi, kad klausymai praeis gerai.

Tikisi dėmesio žuvininkystės problemoms

Žuvininkystės komiteto pirmininkas Chrisas Daviesas pabrėžė, kad V. Sinkevičiui patikėta sritis yra ypač svarbi. Žuvininkystės ūkis tiek Europoje, tiek ir pasaulyje susiduria su globalia problema – per dideliais žvejybos mastais. Nekeičiant politikos šioje srityje, ilgalaikėje perspektyvoje žvejyba nebeturės ateities žuvininkystės industrijoje, nebent žvejybos apimtys bus pažabotos.

„Aš tikiuosi, kad komisaras parems mūsų keliamą principą, bendrą žuvininkystės srities reformą, kad iki 2020 m. mes apribotume žvejybos mastus. Juo labiau kad puikus progresas buvo padarytas per praėjusius 5 metus. Rytų Baltijos šalys šiuo klausimu atrodo labai niūriai, reikia iki 70 proc. sumažinti žvejybos apimtis šiame regione, antraip laukia rimtos pasekmės. Tai labai sudėtinga situacija, tačiau dalis šio regiono Vyriausybių slepia savo galvas smėlyje ir taiko tik trumpalaikes priemones. Todėl tikiuosi, kad šioje srityje dirbs komisaras, kuris bus pajėgus kovoti su šia situacija, ką daro ir dabartinis komisaras, atsakingas už žuvininkystės sritį“, – susijaudinęs kalbėjo Ch. Daviesas.

Briuselyje viešintis V. Sinkevičius tikino, kad intensyviai ruošiasi ketvirtadienio klausymams, susitinka su Europos parlamentarais, atsakingais už jo klausymus komitetais.

„Klausimų yra įvairių, dauguma nori mane pažinti kaip žmogų. Komisijai kartu su Parlamentu, jeigu bus patvirtinta (mano kandidatūra – LRT.lt), reikės dirbti ranka rankon ir natūralu, kad parlamentarai nori sužinoti, koks bus tas bendradarbiavimas, kokia ta vizija, kad pasidalinčiau mintimis, kaip aš matau savo portfelį“, – sakė Lietuvos kandidatas.

V. Sinkevičius mano, kad svarbiausi iššūkiai bus susiję su bioįvairovės nykimu ir jis privalės paaiškinti Parlamentui, kaip problemos sprendimas bus finansuojamas ir įgyvendinamas. Taip pat jis tiki žiedine ekonomika ir mano, kad tai yra puiki galimybė tiek verslui, tiek startuoliams parodyti, kad pokyčiai gali sukurti papildomų darbo vietų, padėti atrasti naujas rinkas.

Kitas svarbus klausimas – taršos strategija, pagal kurią iki 2050 m. anglies dvideginio emisija turėtų pasiekti nulinę ribą. V. Sinkevičius pridūrė, kad jeigu bus patvirtintas eurokomisaru, jis megztų dialogą ir su žuvininkystės sektoriumi.

Klausimą V. Sinkevičiui užduos ir L. Mažylis

Lietuvoje europarlamentaru išrinktas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narys Liudas Mažylis Europos Parlamente atstovauja Europos liaudies partijos frakcijai. Jis taip pat yra Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komiteto narys. Komiteto, kuris vykdys V. Sinkevičiaus klausymus. Tarp klausiančiųjų bus ir L. Mažylis, tačiau kokį klausimą jis ketina pateikti Lietuvos kandidatui – europarlamentaras neatskleidė.

„Tik neklausinėkite, kokius klausimus teiksiu komisarui, nes nesakysiu. Ką tik išaiškėjo, kad aš būsiu vienas iš tų trijų, kuris teiks klausimą. Ne tiek svarbu, kieno lūpose tas klausimas nuskambės. Aš ne pirmas klausiu. Tų klausimų nėra tūkstančio ir komisaras, pretendentas, kaip mes jį vadiname, turi galimybių ramiai pasiruošti į visus įmanomus klausimus atsakyti. Bet Europos liaudies partija pateiks klausimą, kuris bus suformuluotas taip, kad iš jo matytųsi vertybinė jo orientacija“, – portalui LRT.lt komentavo L. Mažylis.

Europarlamentaras tikino, kad balsuodama dėl V. Sinkevičiaus kandidatūros Europos liaudies partijos frakcija neketina jo nei skandinti, nei gelbėti. Sprendimą planuojama priimti remiantis kandidato kompetencija, kuri, tikimasi, atsiskleis per 3 valandų trukmės klausymus. Tai, kad Lietuvos deleguojamas kandidatas būtų jauniausiu Europos komisaru, nėra vertinama nei kaip jo silpnybė, nei kaip stiprybė. Kiek simpatijų jau Europos Parlamento užkulisiuose yra pelnęs V. Sinkevičius, anot L. Mažylio, pasakyti gana sunku.

L. Mažylis atskleidė, kad kolegos iš Europos liaudies partijos frakcijos labiau domisi ne Lietuvos kandidato patirtimi ar asmeninėmis savybėmis, bet jį deleguojančia partija.

„Kas čia per partija – šitą klausimą gavau ne vieną kartą. Kas čia per darinys? Negali būti valstiečiai tuo pat metu ir žalieji. Aš irgi sakau, kad negali, bet sakau, kad jie yra ir jau treji metai valdžioje“, – pasakojo europarlamentaras.

A. Kubilius: bene geriausias valdančiųjų kandidatas

Tos pačios frakcijos EP narys Andrius Kubilius, dalyvaujantis Užsienio reikalų komiteto veikloje, pabrėžė, kad Lietuvoje opozicinių partijų atstovai EP koridoriuose V. Sinkevičiaus kandidatūros nemenkina. Pats A. Kubilius įsitikinęs, kad, žvelgiant į Lietuvos valdančiąją daugumą, kurios ašimi yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, šis kandidatas yra bene geriausias iš to, ką valdantieji galėjo pasiūlyti.

„Gali (klausymai – LRT.lt) praeiti ir labai padoriai, be didelių problemų, bet Europos liaudies partijos posėdžiuose tenka girdėti, kas čia per komisaras, jaunas, nepatyręs, nemoka žvejoti. Visada gali iškilti tos patirties klausimas. Tai yra sostų karų atmosfera, nuotaikos tokios, kaip dantis už dantį ar akis už akį, jos čia figūruoja. Ir visada gali atrasti, už ką galėtum mušti“, – sakė A. Kubilius.

LRT.lt primena, kad kandidatų į Europos Komisiją klausymai EP prasidėjo pirmadienį. Lietuvos kandidatas V. Sinkevičius klausymuose dalyvaus ketvirtadienį. Jeigu parlamentarai pritars, Europos Komisijoje dirbs 13 moterų ir 14 vyrų, o 28 metų V. Sinkevičius taptų jauniausiu eurokomisaru Europos Sąjungos istorijoje. EP dėl visų kandidatų į komisarus balsuoti planuoja spalio 23 dieną.

Prieš rytojaus dieną laukiantį iššūkį Europos Parlamentas kviečia pažvelgti į jų sukurtą pristatymą apie Virginijų Sinkevičių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt