Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.01 19:52

Linkevičius pyksta dėl kritikos jam siekiant dialogo su Baltarusija: patys būdami valdžioje nieko nepadarė

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pyksta dėl kritikos jam siekiant dialogo su Baltarusija. Ministro teigimu, dialogas šiuo metu reikalingas, į jį įsitraukė JAV ir Europos Sąjunga, o Lietuvai užsidaryti ir nieko nedaryti – būtų klaida.

Opoziciniams konservatoriams išreiškus nerimą dėl atsinaujinančio dialogo tarp Lietuvos ir Baltarusijos, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė, kad nesikalbėjimas su Minsku būtų naudingas tik Rusijai.

L. Linkevičius: tie, kas randa kaltą, patys turėtų atgailauti už tą laikotarpį

Savo ruožtu, viešėdamas LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ ministras teigė, kad bent kol kas santykiuose su Baltarusija nepasikeitė vienas dalykas – požiūris į Astravo AE.

„Jei trumpai, tai kas nepasikeitė – tai mūsų požiūris į tą elektrinę, kuri, beje, jau pastatyta ir dešimt metų kaip buvo statoma. Ir mūsų požiūris į tą objektą, kuris yra grėsmė nacionaliniam saugumui, sieksime, kad kuo vėliau jis būtų įvestas į eksploataciją“, – sakė ministras.

Tiesa, kalbėdamas apie tai, kas santykiuose su kaimynine Baltarusija pasikeitė, L. Linkevičius sako, kad požiūris, jog reikalingas dialogas, turime daryti viską, kad būtų kuo mažiau galimos žalos.

„Tikime, kad Baltarusija turi irgi stengtis ir jų piliečių interesai, kad žmonės būtų saugūs. Iki šiol to dialogo nebuvo ir kai jo nėra labai sunku pasiekti, kad būtų kažkas daroma. Tai keičiasi požiūris į dialogą ir mėginimus kalbėtis. Tiesa, dialogas ne tik apie elektrinę, tai ir žmogaus teisės, politinių partijų veiklos galimybės ir pagaliau ekonominiai klausimai“, – sakė ministras.

Ministras mano, kad bendrauti reikia, bent siekti to dialogo ir pokalbio, kitu atveju „galima užsidaryti, užsirakinti ir visiškai nekreipti dėmesio“.

„Tiems, kurie čia sunerimę, jei jie įsivaizduoja ir ragina neieškoti kaltų, tačiau randa vieną kaltą, tai galėtų ir patys truputėlį atgailauti už tą laikotarpį kai buvo valdžioje, kurie nieko nepadarė tuo klausimu visiškai, gal net ir daugiau pasakyčiau. Tegul irgi padaro išvadas“, – apie konservatorių pasipiktinimą ministro dialogu su Baltarusijos kolega konservatoriams atsikirto L. Linkevičius.

Anot ministro, buvusieji valdžioje apskritai nieko nedarė dar tuomet, kuomet Astravo AE statybos buvo tik pačioje užuomazgoje, taip pat L. Linkevičius pasigedo ir kai kurių politikų aktyvesnių veiksmų Europos Parlamento kontekste šiuo klausimu.

„Tegul atgailauja ir neina į rinkimus kitais metais. Aš tada irgi pasitrauksiu solidariai ir gal mes išspręsime tą problemą bent emociškai? Logikos čia neaptinku, politinių priežasčių galiu įžvelgti nebent artėjant rinkimams, tačiau neturėtume artėjant rinkimams aukoti visus dalykus ir parodyti savo susipriešinimą. Atvirkščiai, turėtume vieningai veikti, kad mažinti žalą, kuri gali būti iš to fakto, kuris jau atsiradęs. Tas objektas tas stovi. Po mūsų oro virpinimo vis tiek jis jau pastatytas, tik kuras dar neatvežtas“, – laidoje kalbėjo ministras.

L. Linkevičius sako, kad dialogas šiuo metu yra itin suintensyvintas europiniu mastu, įsitraukė ir JAV .

„Kas stebi įvykius Baltarusijoje turi didžiulius iššūkius, susijusius su jų suverenitetu. Aišku, mes pakeisti kažką sunkiai galėtume, bet mes suinteresuoti, kad Baltarusija liktų kuo daugiau nepriklausomą. <...> Tai dar viena priežastis, kodėl turime kalbėtis. Visi tą daro išskyrus mus, tai gal tai šiek tiek keista“, – mano ministras.

LRT.lt primena, kad L. Linkevičius rugsėjo pabaigoje po susitikimo su Baltarusijos užsienio reikalų ministru džiaugėsi įvykusiu konstruktyviu pokalbiu.

L. Linkevičius tuomet teigė, kad pokalbio metu buvo aptarti Astravo atominės elektrinės (AE) saugumo klausimai.

Ministras taip pat Eltai teigė, kad pakvietė Baltarusijos delegatus atvykti į 1863–1864 metų sukilimo lyderio Kosto Kalinausko ir Zigmanto Sierakausko palaikų laidojimo ceremoniją.

Pokalbis su ministru – nuo 36.00 min.

„Laba diena, Lietuva“. Dirbtinis intelektas ir lietuvių kalba: sunkiausia kompiuterį išmokyti nenorminės leksikos – keiksmažodžių
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi