Lietuvoje

2015.08.05 17:31

BK siūloma aiškiau reglamentuoti, kas yra artima aplinka

ELTA2015.08.05 17:31

Baudžiamajame kodekse siūloma aiškiau reglamentuoti, kas yra artima aplinka – tokią Baudžiamojo kodekso pataisą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravusi Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė siekia suderinti šio kodekso ir Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo nuostatas.

Baudžiamajame kodekse (BK) siūloma aiškiau reglamentuoti, kas yra artima aplinka – tokią Baudžiamojo kodekso pataisą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravusi Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė siekia suderinti šio kodekso ir Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo nuostatas.

„Priėmus siūlomą pataisą, bus aiškiau reglamentuotas smurto artimoje aplinkoje atvejų nustatymas, o tai sudarys sąlygas veiksmingai užkirsti kelią buvusio sutuoktinio ir jo artimų giminaičių smurtui artimoje aplinkoje“, – sako parlamentarė.

Pagal projektą, artima aplinka – aplinka, kurią sudaro asmenys, siejami arba praeityje sieti santuokiniais, partnerystės, svainystės ar kitais artimais ryšiais, taip pat asmenys, kartu gyvenantys ir tvarkantys bendrą ūkį.

Šiuo metu Baudžiamojo kodekso nuostatos sudaro galimybes traktuoti artimą aplinką siauriau nei tai nustatyta Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme.

„Tokia galimybė sukelia nukentėjusiam problemų tiriant smurto artimoje aplinkoje atvejus, kuomet smurtauja buvęs sutuoktinis ar jo giminaitis gyvenantys kartu su nukentėjusiuoju. Priėmus siūlomą Baudžiamojo kodekso pataisą, sąvokos bus suderintos su Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo sąvokomis. Suderinus sąvokas neliks įstatymų kolizijos galimybės traktuojant asmenų priklausymą artimai aplinkai tiriant smurto artimoje aplinkoje atvejus“,– sako M. A. Pavilionienė.

Šiuo metu pagal Baudžiamojo kodekso 248 straipsnio nuostatas buvę sutuoktiniai, gyveną kartu ir vedą bendrą ūkį, nėra laikomi šeimos nariais ar artimaisiais giminaičiais.

„Siauresnis apibrėžimas lemia, kad esant smurto artimoje aplinkoje požymių, kuomet smurtauja buvęs sutuoktinis ar jo/jos giminaitis gyvenantis kartu su nukentėjusiuoju, Baudžiamojo kodekso 248 straipsnio nuostatos leidžia to asmens nelaikyti artimos aplinkos nariu. Nelaikant tokio asmens artimos aplinkos nariu tyrimas atliekamas ne pagal faktą, bet privataus kaltinimo tvarka“,– sako M. A. Pavilionienė.

Todėl ji siūlo Baudžiamojo kodekso 248 straipsnį papildyti artimos aplinkos apibrėžimu iš Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.