Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.30 20:10

Komunistinės Kinijos įkūrimo minėjime Vilniuje – būrelis Seimo narių ir protestuotojų grupė

Ignas Jačauskas, BNS 2019.09.30 20:10

Sostinėje pirmadienį Kinijos ambasadai surengus priėmimą, skirtą komunistinės Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimo 70-mečiui, atvykstančius svečius pasitiko grupė Tibeto rėmėjų.

Į viešbutį „Radisson Blu“ Vilniaus centre surengtą priėmimą atvykstančius diplomatus, verslininkus ir politikus protestuotojai pasitiko su plakatais, smerkiančiais „Kinijos terorą“ bei palaikančiais Tibetą.

Įstaigos „Tibeto namai“ direktorius, Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektorius Vytis Vidūnas sako, kad protestuotojai nori priminti, jog „tai yra režimo šventė ir kad Kinijoje iki šiol yra labai daug žmogaus teisių pažeidimų“, žmonės persekiojami dėl politinių ir religinių įsitikinimų.\

„Pažeidimų apstu per visą Kinijos Liaudies Respublikos istoriją, pradedant atėjimu į valdžią, po to vadinamąją kultūrine revoliucija – chunveibinų judėjimu. Represijos prieš Kinijos žmones, krikščionių bendruomenės persekiojamos – visos tos problemos yra. Jei jau švenčiame šią datą, norime parodyti visą vaizdą, ne tik paradinę pusę, kuri bus pristatyta per priėmimą“, – BNS sakė V. Vidūnas.

Renginys susirinkus svečiams prasidėjo Lietuvos ir Kinijos himnais.

Į šventę atvyko Lietuvoje reziduojantys Japonijos, Italijos, Ispanijos, Suomijos, Gruzijos, Vokietijos bei kitų valstybių diplomatai, karininkai, taip pat Lietuvos kariuomenės atstovai bei politikai. Tarp jų – Seimo ryšių su Kinija grupės pirmininkas liberalas Kęstutis Glaveckas, jo pavaduotojas „socialdarbiečių“ frakcijos atstovas Artūras Skardžius, šios grupės atstovai „valstiečiai“ Algimantas Kirkutis ir Zenonas Streikus. Taip pat atvyko Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis.

K. Glaveckas sako dalyvaujantis renginyje, kadangi Lietuvos vadovai lankosi Kinijoje, palaiko prekybinius ryšius, o Kinija yra „didelė valstybė, verta tiek pat pagarbos, kiek kitos valstybės“.

„Myliu-nemyliu nėra geras principas politikoje, reikia vis dėlto ieškoti sąlyčio taškų ir bendradarbiauti. Pritariu, kad tai (BNS – žmogaus teisių pažeidimai) egzistuoja, kad tai reikia taisyti. Bet, aš manau, lygiagrečiai kitur pasaulyje lygiai taip pat lygiai tiek pat tokių dalykų yra (...), LGBTI, gėjus skriaudžia, engia Lenkijoje, kas, mano supratimu, yra negerai“, – žurnalistams sakė K. Glaveckas.

„Viskas priklauso ne nuo Lietuvos pozicijos, čia priklauso nuo politinio lauko“, – tikino A. Skardžius ir pabrėžė, kad 2002-aisiais kaip Seimo atstovas dalyvavo ir priimant Tibeto dvasinį lyderį Dalai Lamą.

D. Matulionis sakė, kad kritika Kinijai nėra nauja, o komunistinės respublikos susikūrimo minėjimas, anot jo, yra „Kinijos vidaus reikalas“.

„Ko čia susigėsti? Jau daug metų švenčiama ta šventė. Klausimas, ar yra taikomos (Kinijai – BNS) kokios sankcijos? Tai ir atsakymas“, – žurnalistams sakė vicekancleris.

Neseniai tarp Lietuvos ir Kinijos kilo ir keletas politinių incidentų.

Rugpjūčio pabaigoje į Hongkongui palaikyti skirtą mitingą atvykus Kinijos rėmėjams tarp abiejų pusių atstovų kilo susistumdymas, kiek vėliau Lietuvos užsienio reikalų ministerija įteikė notą kinų ambasadoriui dėl šios šalies diplomatų vaidmens konflikte.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius paskelbė, kad savivaldybė neleis sostinėje antradienį organizuoti fejerverkų renginio, skirto švęsti komunistinės Kinijos įkūrimo 70-ųjų metinių.

Protestuotojai antradienio vidurdienį prie sostinės Baltojo tilto rengia dar vieną protestą, kuriame bus pagerbiamos „komunistinio teroro Kinijoje aukos“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi