Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.30 22:16

Radiacinės saugos centrą galinti paliesti pertvarka glumina jo vadovę: tai beprecedentis atvejis visoje ES

Veryga tikina, kad įstaigų sujungimas padės sutaupyti

Baltarusijoje atidarius Astravo atominę elektrinę, Lietuvoje gali užsidaryti Radiacinės saugos centras.

Tokią nepaprasta situacija susidarė Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) nutarus mažinti jai pavaldžių įstaigų skaičių. Radiacinės saugos centras, kaip ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, turėtų tapti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro dalimi. Tokį sveikatos apsaugos ministro planą kritikuoja Seimas, o paties Radiacinės saugos centro darbuotojai mano, kad pasiruošimas galimai nelaimei Astravo atominėje elektrinėje gali nueiti perniek.

Artėjant numatomai Astravo atominės elektrinės darbo pradžiai metų pabaigoje, nežinia kur intensyviau ruošiamasi – Vilniuje ar Minske.

Radiacinės saugos centras rengiasi branduolinės avarijos pratyboms. Centro vaidmuo nelaimės atveju – skubiai surinkti informaciją, kaip radiacija skverbiasi į Lietuvą, ir parinkti gyventojų apsaugos priemones.

Sveikatos apsaugos ministerija Seimui siūlo sveikatos priežiūros įstaigų reformą, po kurios atskiro radiacinės saugos centro Lietuvoje neliktų.

„Tai beprecedentis atvejis būtų turbūt visoje Europos Sąjungoje. Reguliatoriai radiacinės saugos klausimais kiekvienoje šalyje yra atskiri, aš jau nekalbu apie pasaulinę praktiką“, – sako laikinoji Radiacinės saugos centro direktorė Ramunė Marija Stasiūnaitienė.

Po pateikimo Seimas reformai pritarė.

Centro uždarymas – dalis Sveikatos apsaugos ministerijos plano sumažinti jai pavaldžių įstaigų skaičių jas sujungiant. Radiacinės saugos sritį perimtų Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, jau apsiėmęs užduočių nuo užkrečiamųjų ligų prevencijos iki kosmetikos gaminių kontrolės.

„Tai yra daugybė visai kitų dalykų, kurie visai nesusiję su tokia svarbia sritimi, kaip radiacinė sauga. Visose valstybėse, ypatingai tose, kurios turi ar turėjo atominę energetiką, radiacinė sauga yra atskira svarbi sritis“, – sako Seimo narys Linas Balsys.

L. Balsys siūlo dėl Radiacinės saugos centro likimo balsuoti atskirai, mat A. Veryga į Seimą atnešė vieną bendrą įstaigų sujungimo projektą.

„Kai ateinam atnešdami atskirus teisės aktus, yra sakoma, kad mes nematome sistemos, norime matyti viską. Kai atnešam viską, sako, visko per daug, norime balsuoti atskirai“, – parlamentarui atsikerta ministras A. Veryga.

Prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ministras siūlo prijungti ne tik Radiacinės saugos, bet ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą (ULAC). Esą ir įstaigų koordinacija būtų geresnė, ir lėšų būtų sutaupyta.

„Centras nėra naikinamas. Yra siūloma jį jungti prie didesnės įstaigos, kuri turi regioninius padalinius“, – sako ministras.

„Tokia argumentacija mane šiek tiek stebina. Jeigu įsivaizduojama, kad visuomenės sveikatos specialistas patikrins mūsų kompetencijai priklausantį objektą, tai tikrai yra klystama, nes reikia labai daug gilių ir specifinių žinių“, – sako laikinoji Radiacinės saugos centro vadovė.

Pasirengimas, darbuotojai baiminasi, gali nueiti perniek. Sveikatos apsaugos ministras įsitikinęs, kad sujungimas išgrynins ministerijai pavaldžių įstaigų veiklą, o pati ministerija sutaupys beveik pusę milijono eurų.

Kol Baltarusijoje atsidaro Astravo atominė elektrinė, Lietuvoje gali užsidaryti Radiacinės saugos centras
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi