Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Kipras gali perduoti Lietuvai Rusijos persekiojamą žurnalistą

BNS 2015.09.08 13:45

Lietuvai gali būti perduotas pagal Maskvos arešto orderį Kipre sulaikytas Rusijos žurnalistas Andrejus Nekrasovas, nes į salą jis atvyko su Lietuvos viza, trečiadienį patvirtino pareigūnai.

Lietuvai gali būti perduotas pagal Maskvos arešto orderį Kipre sulaikytas Rusijos žurnalistas Andrejus Nekrasovas, nes į salą jis atvyko su Lietuvos viza, trečiadienį patvirtino pareigūnai.

Nevyriausybinės organizacijos teigia, kad Rusija persekioja žurnalistą, nes jis rašė apie korupciją gimtojoje šalyje.

A. Nekrasovas Larnakos oro uoste sulaikytas liepos 15 dieną, kai atskrido iš Lietuvos. Jis netrukus pasiprašė politinio prieglobsčio.

Pagal Europos Sąjungos teisę, vadinamąjį Dublino reglamentą, prieglobsčio prašymą svarsto ta valstybė narė, į kurią asmuo atvyko pirmiausia, teigia teisininkai.

Kipro advokatas Nicos Clerides BNS teigė, kad praėjusį šeštadienį per susitikimą su juo A. Nekrasovas pareiškė norintis būti perduotas Lietuvai. Pasak teisininko, A. Nekrasovas turi leidimą gyventi Lietuvoje.

„Kai mačiausi su juo praėjusį šeštadienį, paaiškinau jam teisinę poziciją ir jis paprašė manęs padaryti viską, kad būtų perduotas Lietuvai, kur jis yra gavęs leidimą laikinai gyventi“, – trečiadienį telefonu iš Kipro sakė N. Kleridis.

Advokatas su rusu matėsi ir trečiadienį, tačiau šiame susitikime A. Nekrasovas pranešė pasirinkęs kitą gynėją.

„Šiandien jis pasakė, kad nusprendė pasirinkti kažką kitą, ir aš turėjau išeiti“, – teigė Kipro advokatas.

Lietuvos užsienio reikalų ministro atstovas spaudai Kęstutis Vaškelevičius BNS trečiadienį patvirtino, kad A. Nekrasovui Lietuva yra išdavusi D kategorijos nacionalinę vizą.

Laikinai Migracijos departamento direktorės pareigas einanti Evelina Gudzinskaitė BNS sakė dėl asmens duomenų apsaugos negalinti komentuoti, ar iš Kipro gautas kreipimasis dėl A. Nekrasovo prašymo.

„Apie prieglobsčio prašytojus nei patvirtinti, nei paneigti negalime, nes tai yra įslaptinta informacija“, – teigė ji.

Tačiau Migracijos departamento vadovė patvirtino, kad pagal galiojančias ES taisykles toks asmuo galėtų būti perduotas Lietuvai.

„Jeigu Kipras nustato, kad užsieniečiui, kuris Kipre pasiprašė prieglobsčio, vizą išdavė Lietuva, tada Kipras pagal Dublino reglamentą turi teisę kreiptis į Lietuvą, kad Lietuva atsiimtų atgal tą asmenį“, – sakė E. Gudzinskaitė.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis pareiškė, kad Lietuva yra pasiryžusi apsaugoti persekiojamus asmenis.

„Mes turime gerbti visų asmenų laisvę nuo neteisėto persekiojimo, o žurnalistų nepriklausomumas yra ypač svarbus. Jeigu bus nustatyti politinio persekiojimo bruožai, į tai bus atsižvelgta ir priimtas atitinkamas sprendimas. Privalome apsaugoti tokius asmenis, kurie yra politiškai persekiojami dėl savo veiklos“, – teigė ministras. Jo komentarą BNS perdavė atstovas spaudai Tomas Beržinskas.

Tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Reporteriai be sienų“ teigia, kad A. Nekrasovas persekiojamas dėl žurnalistinių tyrimų apie korupciją Rusijos Udmurtijos Respublikoje ir dalyvavimo protestuose prieš valdžią.

„Mes manome, kad jis yra persekiojamas dėl politinių motyvų“, – telefonu BNS sakė organizacijos atstovas Johannas Bihras.

Jo teigimu, vietos gamyklos vadovas apkaltino A. Nekrasovą šantažu, kai jis žiniasklaidoje rašė apie įmonės darbuotojų protestus, o Federalinė saugumo tarnyba jį sulaikė ir bandė išgauti prisipažinimą.

Pasak J. Bihro, A. Nekrasovas iš pradžių buvo tik liudytojas, bet vėliau jam pateikti kaltinimai. Rusijoje žurnalistui gresia iki 15 metų nelaisvės.

Byla dėl ekstradicijos Kipro teisme numatoma rugpjūčio 13 dieną.