Lietuvoje

2019.10.01 06:54

Lietuvoje – kelias dienas truksiančios nacionalinio masto pratybos: ką reikėtų žinoti šalies gyventojams?

imituos, kaip reaguoti į galimą avariją Astravo AE

Spalio 1–4 dienomis vyksiančioms pratyboms, skirtoms imituoti branduolinę avariją Astravo atominėje elektrinėje (AE), turėtų ruoštis ir patys gyventojai, pasirūpindami, kad gautų informacinius pranešimus.

Tuo metu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pabrėžia, kad gyventojai pratybų metu nepatogumų nepatirs.

„Neeilinės jos savo mastu ir komunikacija, džiaugiamės tuo, kad sugebėjome gana plačiai visuomenę informuoti apie pratybas. Kiti du tikslai – visuomenės žinojimas apie parengtą žinutę, kur ieškoti informacijos, kaip ji bus teikiama ir norime, kad žmonės priprastų, kokia tai bus žinutė“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sako Edgaras Geda, PAGD Civilinės saugos valdybos viršininkas.

Specialisto teigimu, jau nuo antradienio visoje Lietuvoje bus girdimos ir perspėjimo sirenos, taip pat žmonės gaus perspėjančias žinutes.

Tiesa, aktyviausiai šalies rytuose dalyvaus Švenčionių savivaldybė ir Vilniaus rajonų savivaldybės.

„Antradienį 10.15 val. skambės sirenos, visi gyventojai, kurie nusistatę gauti pranešimus į telefonus, juos gaus, tokių yra apie 40 proc.“, – sakė PAGD specialistas, kuris taip pat pabrėžė, kad minėtose dvejose savivaldybėse bus imamasi ir dar papildomų perspėjimo priemonių, į kurias bus įtrauktos ir seniūnijos.

PAGD atstovo tvirtinimu, nuo antradienio vykstančios pratybos bus vykdomos taip, kad nepatogumų gyventojai kiek galima išvengtų, nekiltų papildomų rūpesčių.

„Tų pratybų mastas yra toks, kad iš esmės jis netrukdys kasdieniai gyventojų veiklai, išskyrus tuos 160 savanorių ir kelis šimtus savanorių, kurie vienaip ar kitaip vykdys savo funkcijas“, – sakė E. Geda.

Anot jo spalio 1 dieną bus vykdoma visuotinė visuomenės perspėjimo funkcija.

Spalio 2 dieną aktyvūs veiksmai matysis Švenčionių ir Vilniaus rajono savivaldybėse, čia bus vykdomos evakuacijos pratybos.

Spalio 3 dieną bus vykdomos radiacijos žvalgybos pratybos veiksmai. Vilniaus rajone veiks trys antžeminės grupės, taip pat ore skraidys du sraigtasparniai.

LRT.lt primena, kad Baltarusija 2400 megavatų (MW) galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km.

Pirmąjį jėgainės reaktorių tikimasi paleisti jau šiemet, antrąjį – kitais metais.

„Laba diena, Lietuva“. Solidarumo bėgimas – meilės ir draugystės kalba, kurią supranta visi

G. Nausėda: Baltarusija turėtų nedelsiant įgyvendinti ekspertų nustatytus Astravo AE standartus

Netoli Vilniaus statoma Astravo atominė elektrinė (AE) neatitinka tarptautinių normų ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

„Kviečiame Baltarusiją nedelsiant įgyvendinti tarptautinių ekspertų nustatytus Astravo AE branduolinės saugos standartus“, – sakė prezidentas Gitanas Nausėda.

Šalies vadovas pabrėžia, kad ministras L. Linkevičius siekdamas platesnio dialogo su Minsku tinkamai atstovauja Lietuvos nacionaliniams interesams, o jo adresu nukreipta kritika neturi pagrindo. Nepriimtini kaimyninės šalies veiksmai vykdant Astravo AE projektą, kuriais pažeidžiami atvirumo, skaidrumo ir geros kaimynystės principai, gali būti atsverti tik telkiant visus pajėgumus nacionaliniu, regioniniu ir ES lygiu. Tačiau kyla grėsmė, kad šie svertai nebus efektyviai panaudoti, toliau susilaikant nuo bet kokio bendradarbiavimo su Baltarusija.

Prezidentas Gitanas Nausėda primena, kad Astravo AE saugumo klausimas keliamas visuose dvišaliuose susitikimuose su ES valstybių vadovais, kaip ir ES institucijų formatais. Be to, šalies vadovas remia Vyriausybės veiksmus Astravo AE klausimu ir ragina siekti ES lygiu apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, taip pat ir užtikrinant, kad nebūtų perkama jose pagaminta elektros energija. Tai reiškia, kad visuose būsimuose ES susitarimuose su Baltarusija turi atsispindėti Lietuvos pozicija dėl Astravo AE.