Lietuvoje

2019.09.30 18:35

Veryga ragina jaunuolius rinktis specialybę atsižvelgiant į valstybės poreikius

trūksta slaugytojų, odontologų – per daug
Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.30 18:35

Po dešimtmečio – tuščios slaugytojų vietos ir darbo vietų nerandanti minia odontologų. Tokią viziją piešia Vyriausybės strateginės analizės centras. Pagal jį, trūks ne tik slaugytojų, bet ir šeimos gydytojų.

Medikai pastebi, kad tendencijos matosi jau dabar. Vis dėlto, pasak sveikatos apsaugos ministro, pesimistinę prognozę gali keisti jaunuoliai, kurie specialybę rinktųsi atsižvelgdami į valstybės poreikį.

Slaugytojas – gydytojo šešėlyje

Ramutė Tolvaišienė slaugytoja dirba jau 44-erius metus. Moteris savo profesija džiaugiasi, bet pripažįsta – darbas nelengvas.

„Slaugytojas – gydytojo šešėlyje, labai išsiplėtė kompetencija, individualizuota, dirbti sunku, krūviai dideli, atlyginimas nežavi“, – sako Slaugos specialistų asociacijos Vilniaus skyriaus vadovė R. Tolvaišienė.

Vyriausybės strateginės analizės centras suskaičiavo, kad po 10-mečio labiausiai trūks būtent slaugytojų – daugiau nei 7 tūkst. Stygius esą jaučiamas jau dabar.

„Turi būti peržiūrimi krūviai visi, jei ES šalyse turėtume turėti 8 slaugytojas 1000 gyventojų, tai Lietuvoj yra tik 7 1000 gyventojų. Vidutinis amžius siekia virš 45 metų – jaunimas renkasi kažką kitą“, – sako Renata Šturienė, Šeškinės poliklinikos direktoriaus pavaduotoja.

Renkasi odontologiją

Dažnai tas kažkas kitas – odontologija. Odontologų, pagal Vyriausybės analizę, po dešimties metų bus per daug. Žalgirio klinikos vadovė sako, kad kol kas specialistams vietos dar rastų. Ji teigia, kad daug kas renkasi odontologo specialybę, nesuprasdamas, kokia kasdienybė laukia.

„Fiksuota padėtis, pastoviai tie patys judesiai, darbas laike ribotas, darbas su įvairioms pacientų grupėm, ne tik su tais jaunais besišypsančiais, bet ir su neįgaliaisiais, piktais, pavargusiais, ribinės psichikos pacientais“, – mini Alina Pūrienė, Vilniaus universiteto Žalgirio klinikos direktorė.

Sveikatos apsaugos ministras aiškina – daug odontologų studijuoja savo lėšomis, taigi valstybei srautus kontroliuoti sunku. Tačiau Aurelijus Veryga ragina pagalvoti, ar neverta svajonės keisti, nes Lietuvoje negaunant darbo gali grėsti emigracija.

„Jei neranda vietos, užprogramuotas išvažiavimas. Išvyksta labai intelektualūs žmonės, kurie jei kažką kitą pasirinktų, o ne odontologiją, kad ir slaugą – norisi palinkėti, kad žmonės apsisprendimus, galbūt ateity galvodami apie profesiją koreguotų“, – tikisi A. Veryga.

Anot Žalgirio klinikos vadovės, jeigu pasirinkusieji dirbti svetur privalėtų atsisakyti su valstybe, tai irgi padėtų atsakingiau rinktis profesiją.

„Gal galėtų visi, kurie baigė odontologiją už valstybinius pinigus, jei išvažiuoja į užsienį, gal turėtų užsimokėti, tikrai galėtume Europai paruošti specialistų daug“, – sako A. Pūrienė.

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad slaugytojų poreikis augs vis labiau, nes jiems priskiriama vis daugiau funkcijų. Pagal analizė trūks ir vidaus ligų bei vaikų gydytojų.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Žinios. Po dešimtmečio – tuščios slaugytojų vietos ir darbo vietų nerandanti odontologų minia?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.