Lietuvoje

2019.09.30 14:48

Chaotiškas mėnuo be gydytojų pažymų: nauja tvarka neaiški nei tėvams, nei ugdymo įstaigoms

už praleistas dienas gali tekti mokėti, nors vaikas sirgo ir darželio nelankė
Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.09.30 14:48

Mokyklose ir vaikų darželiuose nelikus gydytojų išduodamų pažymų, pateisinančių praleistas pamokas, bendruomenėse kyla įtampa. Kiekviena ugdymo įstaiga nuo rugsėjo savarankiškai pasirenka, kiek praleistų pamokų ar dienų gali pateisinti mokinio ar darželinuko tėvai. Pastarieji gūžčioja pečiais – vienos ugdymo įstaigos prašo negaliojančių pažymų, kitos nesutinka atleisti nuo mokesčio už praleistas dienas.

Dukrą į vieną iš Vilniaus vaikų darželių vedanti Austėja (vardas redakcijai žinomas) pasakoja, kad įsigaliojusi nauja tvarka neaiški nei darželio bendruomenės tėvams, nei pačiai administracijai. Iš ugdymo įstaigos direktorės pranešimo mama supratusi, kad už praleistas dėl ligos dienas gali tekti mokėti, nors tuo metu vaikas sirgo ir darželio nelankė.

„Buvau darželio tėvų susirinkime, tai su tomis tėvų ranka rašytomis pažymomis vyksta kažkokios nesąmonės. Mums aiškino, kad už praleistas dienas, kai vaikas sirgo, pažymos iš gydytojo nebereikia, užtenka tėvų ranka rašyto pateisinimo. Bet tai negarantuoja, kad nereikės už tas praleistas dienas mokėti. Mes nežinome, ar mokėsime už praleistas dienas, ar ne, nes neva dar nėra nustatytos tvarkos, kurioje būtų apibrėžta, ar tas raštelis galios, ar ne. Sako, kad tvarką nustato savivaldybė“, – piktinosi mama.

Vienoje Vilniaus mokyklų dar rugsėjo pradžioje buvo prašoma pristatyti iš gydytojo pažymą, jei mokinys nelankė mokyklos daugiau nei 5 dienas. Po savaitės tvarka skubiai buvo pakeista, kad praleidus apie 40 proc. ir daugiau visų pamokų per mokslo metus tėvų raštelio nebeužteks.

Vilniaus miesto vicemerė Edita Tamošiūnaitė, kuruojanti švietimo sritį, ragina tėvus nepanikuoti ir tikina, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigose išlieka ta pati apmokėjimo tvarka.

„Su ikimokyklinių įstaigų vadovais vyksta darbiniai posėdžiai ir visiems komunikuojame, kad pasikeitė tik tai, kad jei anksčiau vaiko ligą patvirtindavo gydytojas, šiandien tai daro tėvas. Jis per 3 darbo dienas turi darželį informuoti, dažniausiai informuojama grupės auklėtoja, kad vaikas sirgo. Ir tada tėvai nemoka už vaiko maitinimą.

Remiantis mūsų tvarka, jeigu vaikas serga arba tėvai atostogauja, arba dirba slenkančiu grafiku ir dėl to vaikas nelanko darželio, tai yra pateisinamos priežastys ir mokėti už maitinimą darželyje nereikia. Jeigu tėvas nepateisina vaiko ligos per 3 dienas, tuomet išlaikomas visas mokestis. Bet tokia tvarka galiojo iki šiol“, – sakė E. Tamošiūnaitė.

Visgi Vilniaus vicemerė tikino, kad naujoji ligos pateisinimo tvarka gali kelti keblumų sostinės mokyklose, nes ji reikalauja pačių tėvų sąmoningumo, atsakomybės ir kontrolės. Mat neretai vyresnių klasių moksleiviai yra linkę be pateisinamos priežasties praleidinėti pamokas, o jų užnugarį gelbstintys tėvai kartais vaiko simuliavimą bando pridengti ligą patvirtinančiu rašteliu.

„Kol yra mokslo metų pradžia, mes tą procesą mokyklose stebime. Darželiuose mums ta pažyma tikrai tokios įtakos neturi. Tačiau mokyklas lankančių vaikų tėvai turi būti labai sąmoningi, turi būti užtikrinama vaiko kontrolė“, – sakė E. Tamošiūnaitė.

LRT primena, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva nuo rugsėjo buvo atsisakyta 094/a medicininės pažymos, kuria buvo pateisinamas vaikų neatvykimas į mokyklą dėl ligos. Šią pažymą keičia tėvų ranka rašyti rašteliai. Teigiama, kad tai turėtų sumažinti pacientų eiles prie šeimos gydytojų kabinetų. Patiems gydytojams tokiu būdu sumažės biurokratinio darbo ir jie galės daugiau laiko skirti pacientui. Ministerijos skaičiavimais, naujoji tvarka turėtų sutaupyti apie 1,2 mln. eurų.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), atsižvelgdama į SAM tvarkos pakeitimus, įpareigojo šalies mokyklas bei darželius koreguoti vidaus tvarką. Kiek dienų galės pateisinti tėvai pasirenka pačios mokyklos, susitarusios su tėvais. Visgi ŠMSM informavo, kad ar mokinį papildomai reikia atleisti nuo fizinio ugdymo pamokų ir kuriam laikui, nuspręsti gali tik gydytojas. Pastarasis turi tėvams pateikti rekomendacijas, tėvai – mokyklos nustatyta tvarka apie tai informuoti ugdymo įstaigą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt