Lietuvoje

2019.09.29 22:11

Raudonos spalvos dažais išterliotas „Laisvės kalvos“ maketas

LRT.lt, ELTA, Sigita Zumerytė2019.09.29 22:11

Savaitės pradžioje Lukiškių aikštėje pastatytas „Laisvės kalvos“ maketas sekmadienio vakarą apipiltas raudonos spalvos dažais.

Kas ir kodėl ištepliojo maketą – nėra žinoma. Apie tai LRT.lt informavo gatvės praeivis.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis portalui LRT.lt teigė, kad policija yra informuota apie šį įvykį ir pradėjo tyrimą.

„Šiuo metu aiškinamės įvykio aplinkybes. (...). Bus peržiūrėtos aplinkui esančios vaizdo stebėjimo kameros ir manau, kad bus greitai nustatytas ir asmuo“, – teigė policijos atstovas R. Matonis.

Rugsėjo 24 dieną Vilniuje, Lukiškių aikštėje pastatytas maketas „Laisvės kalvos“ yra tik realaus dydžio bandinys.

Skulptorius Andrius Labašausko aikštėje pastatytas monumentas vaizduoja simbolinę pasipriešinimo erdvę – mišką ir medžių kamienų elementus, ant kurių bus reversu išlieti kovotojų slapyvardžiai.

Dvi savaites aikštėje stovėsianti maža dalis visos būsimos „Laisvės kalvos“ ekspertams ir vilniečiams turėtų leisti įvertinti bendrą projekto vaizdą.

Skulptorius A. Labašauskas sako, kad jei visos kliūtys bus įveiktos, tai memorialo plokštes pagaminti bus galima per pusantrų metų. „Dar yra kūrybinių idėjų kur tobulėti. Nėra taip, kad padarėme ir čia yra tobula. Pamatėme trūkumų ir juos dar taisysime. Bet šitas pirmas blynas visai neblogas, manau“, – sakė A. Labašauskas.

„Laisvės kalvos“ idėja laimėjo Vyriausybės inicijuotą ir Kultūros ministerijos bei Šiuolaikinio meno centro skelbtą memorialo Lukiškių aikštėje konkursą.

„Ekspertų ir tautos balsavimas jau priėmė sprendimą, kad būtent šita idėja yra ta, kurią reikia bandyti realizuoti. Dabar ar tą idėją autoriui tikrai pavyksta realizuoti su visų mūsų pagalba ar ne, tai bent jau aš klausiu miesto vyriausiojo architekto ir tų žmonių, kurie dalyvavo komisijoje ir rinko šitą idėją. Tai jų nuomonė bus labai, labai svarbi, ir be abejo, visų kitų nuomonė irgi labai svarbi“, – sakė R. Šimašius.

Projektas susilaukė visuomenės susipriešinimo

Projektas „Laisvės kalvos“ sulaukė visuomenės susipriešinimo. Po pristatymo Lukiškių aikštėje surengtas piketas. Atsineštuose piketo dalyvių plakatuose memorialo siena vadinama geležinės uždangos pradžia.

Meras R. Šimašius neatmeta galimybės, kad protestų bus ir daugiau.

„Tai turbūt mitingų, aš spėju, kad bus, tai yra natūrali demokratinės šalies išraiška, žmonės turi skirtingas nuomones. Aš tikrai nesiečiau Jono Noreikos lentos su šituo, bet, aišku, yra dalis žmonių, kurie sieja, ir matyti, kad daugelis buvo tų pačių žmonių, kurie ir ten nelegalią lentą pakabino, ir čia atėjo pamitinguoti, tai yra jų teisė, jie turi savo nuomonę. Bet yra ir kita dalis visuomenės, kurie galiausiai internetiniame balsavime balsavo“, – sakė R. Šimašius.

Verta pažymėti, kad jau metus laiko teismas aiškinasi Lukiškių aikštės memorialo konkurso aplinkybes. Ieškinį teismui iškėlę Vyčio memorialo autoriai remiasi Seimo priimta rezoliucija, kad kovotojų už Lietuvos laisvę memorialas turėtų būti su Vyčio skulptūra, taip pat paveldosaugininkų išaiškinimu, kad Andriaus Labašausko kūrinys „Laisvės kalva“ keistų aikštės reljefą, pripažintą vertingąja aikštės savybe.

„Aš tikiu, kad teismas pagal sveiką protą vadovausis, nes, tiesą sakant, kaip teisininkas galiu pasakyti – na vyksta tokia labai keista diskusija, ar čia yra reljefo keitimas, ar statinys? Tai konkursas kaip ir buvo statiniui, na ir buvo padarytas statinys. Tai kai dabar dedami argumentai ant stalo, kurie reiškia, kad kiekviena tūrinė forma, atsiradusi mieste, ji pakeičia reljefą, tai reiškia, kad bet koks išdygęs medelis ir bet koks atsiradęs statinys pakeičia reljefą. Tai, mes suprantame, kad yra absurdas...“, – sakė R. Šimašius.

Vyriausybė ir Kultūros ministerija projektui yra numačiusi pusę milijono eurų.

Populiariausi