Lietuvoje

2019.09.28 20:02

Kaune uždarytas penkerius metus veikęs muziejus: priežastis elementari – keli šimtai eurų

Uždarytas penkerius metus Kaune, Aleksote, veikęs istorinės technikos muziejus. Jo eksponatai grąžinti savininkams. Kauno savivaldybei pakėlus patalpų nuomos kainą, muziejaus įkūrėjai sako neišgalintys jos mokėti. Kauno valdžia tikina, kad muziejus buvęs nuolat uždarytas ir naudotas tik saugoti privačią kolekciją.

Prieš penkerius metus patalpas Aleksote iš Kauno savivaldybės pagal panaudos sutartį gavę istorinės technikos kolekcininkai prisimena jose radę šiukšlyną – anot jų, išvežti du sunkvežimiai šiukšlių, čia gyveno asocialūs asmenys.

Joms sutvarkyti ir muziejui įrengti kolekcininkai sako išleidę apie 35 tūkstančius eurų. Turėjo ir planų ekspoziciją plėsti, tačiau dabar eksponatus krauna į priekabą – savivaldybė nusprendė, kad iki pernai gegužės galiojusios panaudos sutarties nepratęs.

„Mes po truputį, iš pradžių pasyviai, o po to ir aktyviai stumiami būtent iš šitų patalpų. Iš mūsų pareikalavo nuomą mokėti, mes sutikome dalį mokėti, vėliau nuomą norėjo padidinti dar 4 kartus, na ir tada mes jau atsisakėme mokėti, negalėjome mokėti, na, ir taip išėjo, kad priežastis yra elementari – keli šimtai eurų“, – LRT sako muziejaus įkūrėjas Ramūnas Kardelis.

Muziejaus įkūrėjai su savivaldybe dėl iškeldinimo dar bylinėjosi teisme. Kauno apygardos teismas nusprendė, kad muziejus iškraustomas teisėtai, tad daugiau kaip šimtas eksponatų grįžta į privačias kolekcijas.

Kauno valdininkai sako patalpoms jau radę naujus šeimininkus. Jie esą už nuomą buvo pasirengę mokėti beveik šešis kartus daugiau nei muziejaus įkūrėjai, tiesa, sutartis, dėl teismų, kol kas nėra pasirašyta. Lengvatų muziejininkams savivaldybė nesiūlė.

„Savivaldybės vadovai yra ne kartą bandę nuvykti be išankstinio įspėjimo pažiūrėti, kaip vyksta muziejaus veikla, deja, nė karto nepavyko rasti šio muziejaus atviro. Ir patekti į patį muziejų. Tai tiesiog darome prielaidą, kad muziejus neveikia, kaip turėtų būti, tai tiesiog buvo tam tikra vieta, kur buvo saugoma privati kolekcija“, – teigia Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

Muziejaus įkūrėjas pripažįsta, kad nuolatos muziejus nebuvo atidarytas, tačiau esą iš anksto sutarus čia apsilankydavo grupės - pernai sulaukta daugiau kaip 7 tūkstančių lankytojų.

Istorikas Jonas Palys sako, kad muziejus buvo įdomus ir užsienio turistams, besidomintiems istorine technika.

„Ši vieta turėjo trauką, niekas čia nesitiki, kad čia susirinks žmonių kaip į Eifelio bokštą apžiūrėti, čia ne ta vieta, bet čia ėjo vaikai su tėvais, švietimo tikslais. Mano manymu, tai buvo labai geras ir miestui neįkainojamas objektas, kurį ėmė ir išdraskė“, – sako istorikas.

Prieš trejus metus Kaune buvo uždarytas dar vienas privatus muziejus, kai pastatus Senamiestyje nusprendė parduoti telekomunikacijos bendrovė – Ryšių istorijos muziejaus eksponatai dabar saugomi keliose vietose Kaune.

Apie tai – Jūratės Anilionytės reportaže:

Kaune uždarytas istorinės technikos muziejus