Lietuvoje

2019.09.28 13:40

Ar ilgai teks spraustis kambariukuose: krizinio nėštumo centrai ir hospisai vis dar laukia malonės

gerų naujienų savivaldybė neturi

Seimas svarsto galimybę hospisams ir krizinio nėštumo centrams sudaryti galimybę nemokamai naudotis savivaldybių patalpomis. Situacija esą rimta – trūksta patalpų, todėl pagalbą suteikti pavyksta ne visiems norintiems. Nevyriausybininkai sako, kad pagalbos prašo ne vienerius metus. Tačiau problemos savivaldybės gali ir neišspręsti.

Kauno hospiso darbuotojų kambariuke – būtiniausios priemonės. Čia ir sauskelnės, ir drėgnos servetėlės, pledai, kurių reikia keliaujant pas mirštančius žmones. Nuomojamas kambarys ir yra visas Kauno hospisas.

Vadovė Kristina Krasko sako, kad nuolat ieško galimybių persikraustyti į erdvesnes patalpas. Esą ten būtų galima ne tik laikyti reikalingas priemones, bet galbūt pavyktų ir suteikti galimybę mirštantiems žmonėms oriai praleisti likusias dienas.

„Mums reikalingos patalpos. Pats hospisas yra namai, yra jaukumas, yra palydėjimas. Yra orus žmogaus gyvenimas tiek stacionare, tiek jo paties namuose. Mes nuolat ieškome“, – sako K. Krasko.

Viltis išsikraustyti iš mažo kambariuko į kur kas didesnes patalpas blykstelėjo Seime. Parlamente kelią pamažu skinasi siūlymas hospisams skirti savivaldybių nenaudojamas patalpas.

„Iš tikrųjų joms labai sunku gauti patalpas. Ir žinia ta, kad savivaldybės kaip ir turi tų patalpų, tiesiog įstatymas jiems neleidžia duoti panaudos sutartimi“, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.

Pasak Krizinio nėštumo centro vadovės Zitos Tomilinienės, didesnių patalpų laukiama ne vienerius metus. Pagal parlamentarų siūlymą, ir tokie centrai galėtų tikėtis bent kokio kabineto.

„Jeigu būtų vietų savivaldybėse ar poliklinikose, kabinetą išskirtų, arba ligoninėse, ar net ir socialinės paramos centre būtų kabinetas, kuriame galėtų mūsų specialistai konsultuoti, tai iš tikrųjų daug daugiau moterų galėtų gauti tą pagalbą ir susilaukti to vaikelio, net jeigu ir sąlygos nėra pačios palankiausios tuo metu, kaip atrodo“, – sako Z. Tomilinienė.

Centro ekspertai skaičiuoja, kad kasmet nėštumą nutraukia apie pusketvirto tūkstančio moterų. Krizinio nėštumo centrai galėtų padėti spręsti tokią problemą. Pasak Z. Tomilinienės, ne sykį pasvajota apie galimybę rengti krizę išgyvenančių būsimų mamų susitikimus, tačiau kol kas tai lieka viltimi.

Gerų naujienų krizinio nėštumo centrams ar hospisams Vilniaus savivaldybė neturi. Esą po vykusios optimizacijos, nevyriausybininkams jau išdalytos patalpos.

„Plėstis tokioms paslaugoms kaip, pavyzdžiui, hospisai... Ar globa, kai reikalinga intensyvesnė pagalba, daugiau specialistų, tų patalpų Vilniuje faktiškai nebeliko. Aišku, žvelgiant į valstybės turtą, situacija kitokia ir Vilnius mielai priimtų pagalbą turtu ar kitais būdais, kad tos socialinės paslaugos galėtų būti teikiamos ir jų būtų tiesiog daugiau“, – sako Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas.

Viltis užgesta paskutinė. Projektui dar tik ryškėjant, parlamentarai neatmeta, kad patalpas iš tikrųjų galėtų skirti ne tik savivaldybės, bet ir valstybė.

Apie tai – reportaže:

Hospisams ir krizinio nėštumo centrams – viltys