Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.28 09:13

Konservatoriai dėl Astravo AE skelbia aliarmą: kviečiame visus atsikvošėti

kreipiasi į šalies vadovus; atnaujinta 12.21
Benas Brunalas, ELTA 2019.09.28 09:13

Skelbiame aliarmą dėl ryškėjančios didelės grėsmės nacionaliniam valstybės saugumui, teigia konservatoriai kreipimesi į valstybės vadovus. Šeštadienį Vilniuje vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) tarybos posėdyje patvirtintas partijos kreipimasis, kuriame konservatoriai teigia įžvelgiantys kapituliacijos ženklus, nes Astravo elektrinė, pabrėžia jie, Lietuvoje laipsniškai legitimizuojama oficialios užsienio politikos formuotojų ir vykdytojų.

„Kviečiame visus atsikvošėti, susitelkti ir neišduoti Lietuvos nepriklausomumo ir pagal juodžiausius Lietuvos istorijos precedentus – nepulti savanoriškai į Kremliaus glėbį. Kad jo politika vykdoma per satelitą Baltarusijoje, tai nekeičia esmės“, – pabrėžiama kreipimesi.

Kreipimasis adresuotas Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimo vadovui Viktorui Pranckiečiui, premjerui Sauliui Skverneliui bei užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui.

Šiame priimtame rašte konservatoriai iškelia 12 reikalavimų, tarp kurių raginimas atsisakyti iliuzijos ir spekuliacijų, kad įmanoma užtikrinti Astravo AE saugų veikimą, apsvarstyti galimybę pasitraukti iš 1963 m. Vienos konvencijos dėl atsakomybės už branduolinę žalą, nutraukti „Litgrid“ įgyvendinamą Šiaurės rytų Lietuvos elektros energetikos sistemos pertvarkos plano vykdymą.

Konservatoriams daug klausimų sukėlė trečiadienį Niujorke vykęs užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus susitikimas su Baltarusijos užsienio reikalų ministru Vladimiru Makėjumi. Konservatoriai ketvirtadienį tvirtino, esą yra informacijos apie ketinimus atsisakyti dabartinės Lietuvos pozicijos vetuoti ES ir Baltarusijos partnerystės susitarimą dėl jos vykdomos nesaugios Astravo AE statybos. Pats L. Linkevičius pabrėžia, kad Lietuvos požiūris į šį nesaugiu laikomą objektą nesikeičia.

TS-LKD kreipimesi pabrėžiama, kad oficialios Lietuvos institucijos neteikia garantijų, jog bus laikomasi Lietuvoje priimto būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatymo, kuris numato draudimą į Lietuvos elektros energijos rinką patekti elektros energijai iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugios branduolinės elektrinės.

Taip pat akcentuojama, kad Lietuvos oficialių pareigūnų ir politikų siūlymai, jog elektrinė iki jos paleidimo užtikrintų saugumo standartus, arba svarstymai vykdyti bendrą monitoringą – yra primesti svetimų interesų, siekiančių legitimizuoti neteisėtą ir pavojingą visai Europai Astravo atominę elektrinę.

„Turime konstatuoti, kad iki šiol padėties rimtumo suvokimas nėra pakankamas nei tarp Lietuvos žmonių, nei politikų, vyriausybės ar diplomatų. Visi, kurie nesuvokia ar nesistengia įsigilinti į grėsmės rimtumą, prisiima atsakomybę prieš Lietuvą ir ateities kartas“, – teigia konservatoriai.

TS-LKD kreipimesi iškėlė 12 reikalavimų

Valstybės vadovams adresuotame kreipimesi reikalaujama principingai laikytis pozicijos, kad Astravo atominė elektrinė negali būti eksploatuojama.

Taip pat reikalaujama nutraukti kaltų tarp savų dėl padėties su Astravo AE paieškas.

„Dažniausia tai tėra pasiteisinimas nieko nedaryti šiandien. Visos valdžios nepadarė, ką galėjo, o nuo šiol darome ką galime, ir šiandien yra naujas atskaitos taškas atsakomybei“, – rašoma kreipimesi.

Konservatoriai akcentuoja, kad būtina atsisakyti iliuzijų, jog Lietuvos pašonėje pastatyt atominė elektrinė gali būti saugi.

„(Kviečiame. – ELTA) atsisakyti iliuzijos ir spekuliacijų, kad įmanoma užtikrinti šios AE saugų veikimą. Niekas negali būti saugu, kas pastatyta ant nesaugios ir netinkamai parinktos aikštelės“, – rašo TS-LKD.

Galiausiai konservatoriai ragina stabdyti bet kokias iniciatyvas, skatinančias bendradarbiavimą su Aliaksandro Lukašenkos režimu.

„Astravo atominės elektrinės nesaugumas yra egzistencinė grėsmė mūsų valstybės išlikimui, Lietuvos istorijoje prilygintina valstybės padalijimams, okupacijoms. Tai reikšmingiausia, svarbiausia, didžiausia Lietuvos politikos problema, ir ji turi būti sprendžiama visais įmanomais ir valstybei prieinamais resursais. Visi, o ypač LR Vyriausybė, turi veikti aktyviai, ryžtingai ir principingai“, – apibendrina kreipimąsi konservatoriai.

ELTA primena, kad prezidentas Gitanas Nausėda po rugsėjo pradžioje vykusio susitikimo su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu pabrėžė, kad, nepaisant Lietuvos ir Baltarusijos nesutarimų dėl Astravo AE, jis bandys plėtoti santykius su kaimyne.

Tuo metu trečiadienį Niujorke vykęs užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus susitikimas su Baltarusijos užsienio reikalų ministru Vladimiru Makėjumi sukėlė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kritiką. Konservatoriai ketvirtadienį tvirtino, esą yra informacijos apie ketinimus atsisakyti dabartinės Lietuvos pozicijos vetuoti ES ir Baltarusijos partnerystės susitarimą dėl jos vykdomos nesaugios Astravo AE statybos.

Ministras, komentuodamas konservatorių jam metamus kaltinimus, teigia, kad Lietuvos požiūris į šį nesaugiu laikomą objektą nesikeičia.

„Mes turime suprasti, kad dialogo nebuvimas su Baltarusija tikrai neatliepia Lietuvos interesų, ir aš manau, kad dialogo nebuvimas tarp Baltarusijos ir ES gali atitikti tik Rusijos interesus. Taip kad tie, kurie rūpinasi, kad čia kažkas kalba, turėtų susirūpinti kieno interesams jie atstovauja“, – Eltai sakė L. Linkevičius, pridurdamas, kad Vakarų didžiosios valstybės pastaruoju metu intensyvina santykius su Baltarusija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi