Lietuvoje

2019.09.27 12:11

JAV teismas atmetė Venckienės skundą ir leido ją išduoti Lietuvai

atnaujinta 12.31
LRT.lt2019.09.27 12:11

Penktadienį Čikagoje kalinamos buvusios teisėjos ir parlamentarės Neringos Venckienės sūnus Karolis Venckus savo feisbuko paskyroje pasidalino JAV Aukščiausiojo teismo sprendimu – N. Venckienės skundas atmestas ir leista ją išduoti Lietuvai.

„Aukščiausias teismas atsisakė svarstyti mano mamos skundą dėl pasenusio ekstradicijos įstatymo ir leido mano mamą išduoti Lietuvai“, – rašoma K. Venckaus įraše.

Sūnus savo feisbuko paskyroje rašo, kad vertina šį sprendimą neigiamai.

„Nuo pat ekstradicijos pradžios 2018 m., susidūrėme su ekstradicijos įstatymo spragomis. Ir nors dauguma teisėjų sutiko, kad ne tik Lietuvos kaltinimai atrodo politiškai motyvuoti, bet ir, kad ekstradicijos įstatymas turi rimtų spragų, tačiau jie vis tiek sutiko išduoti mano mamą Lietuvai. Daugelis įrodymų kuriuos norėjome pateikti nebuvo priimti, ir turėjome galimybę tik aiškintis dėl Lietuvos vyriausybės pateiktų „įrodymų“.

(...) Amerikos politikai, kurie viešai ar ne viešai dalyvavo padedant mano mamai, planuoja stebėti įvykius Lietuvoje. Juos stebės ir Amerikos žurnalistai, kurie įvertins ar Lietuvos pareigūnų veiksmai yra teisėti“, – savo įraše pasakoja jis.

Jis prašo žmonių vienytis ir rinktis į protesto akciją, priešintis tokiam sprendimui. Taip pat informuoja, kad N. Venckienė į Lietuvą bus grąžinta jau artimiausiu metu.

Visą sūnaus įrašą galite rasti čia:

LRT.lt primena, kad N. Venckienės ekstradicija rugsėjo pradžioje buvo sustabdyta, kol buvo nagrinėjamas jos skundas.

Kiek anksčiau N. Venckienės advokatų pateiktame 46 puslapių ieškinyje tvirtinama, kad Aukščiausiasis Teismas neatnaujino gairių dėl pagrindinių ekstradicijos įstatymo nuostatų nuo XIX amžiaus. Ieškinyje sakoma, kad N. Venckienės byla yra galimybė išaiškinti tą teisės aktą.

Anksčiau šiais metais Čikagos apeliacinis teismas atmetė jos skundą dėl ekstradicijos iš dalies remdamasis viena 1896 metų nutartimi.

N. Venckienė turėjo leidimą gyventi ir dirbti JAV, tačiau 2018-ųjų vasario 13-ąją ji pasidavė šalies teisėsaugai, sužinojusi, kad pareigūnai siekia jos arešto.

Ji tikėjosi, kad Valstybės departamentas pripažins jai iškeltus kaltinimus politiškai motyvuotais, tokiu atveju jos ekstradicija būtų neįmanoma. Tačiau 2018-ųjų balandį JAV valstybės departamentas atsisakė tai padaryti.

Čikagos apeliacinis teismas liepą atmetė N. Venckienės skundą ir tvirtinimą, kad Lietuvos iškelti kaltinimai turi „politinį aspektą“.

Lietuvos prokurorai siekia N. Venckienės grąžinimo, kad jai galėtų būti pateikti kaltinimai dėl teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai nevykdymo, tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo, piktnaudžiavimo vaiko atstovo teisėmis ir kitų nusikaltimų.

N. Venckienė įtariama pagal tryliką Baudžiamojo kodekso straipsnių, tačiau, remiantis ekstradicija, ją grąžinus į Lietuvą, bus teisiama tik pagal keturis iš jų.

N. Venckienė iš Lietuvos išvyko 2013 metais. Ji Čikagoje suimta 2018 metų vasarį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.