Lietuvoje

2019.09.26 15:11

Politologas prisiminė aštrią Chiraco pastabą Baltijos šalims: „praleidote progą patylėti!“

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.09.26 15:11

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius, politologas Tomas Janeliūnas tikina, kad buvęs Prancūzijos prezidentas Jacques`as Chiracas, apie kurio mirtį pranešta ketvirtadienį, buvo artimas NATO nare siekusios tapti Lietuvos partneris, tačiau valstybių santykiai ne visada buvo rožėmis kloti.

LRT.lt kalbintas T. Janeliūnas pasakojo, kad J. Chiraco vadovavimo Prancūzijai laikotarpis sutapo su Valdo Adamkaus prezidentavimo laikotarpiu. Politologo teigimu, Lietuvos ir Prancūzijos vadovai bendravo, palaikė ryšius. Šie santykiai Lietuvai tuo metu buvo svarbūs dėl Lietuvoje keliamų tikslų.

„Visa politika tuo metu – nuo 1990-ųjų metų vidurio iki 2000-ųjų vidurio – buvo, visų pirma, susijusi su Lietuvos integracija į Europos Sąjunga ir NATO. Kiek reikėjo Vakarų Europos lyderių paramos, jos buvo ieškoma visur, įskaitant ir Prancūziją“, – pasakojo T. Janeliūnas.

Vis dėlto, anot jo, nors Lietuva ir Prancūzija palaikė ryšius, J. Chiracas ne visada buvo palankus Lietuvos sprendimams. Vienas tokių sprendimų, dėl kurių Lietuva sulaukė aštrios Prancūzijos prezidento pastabos, buvo JAV pozicijos dėl intervencijos į Iraką palaikymas.

„Mes galbūt labiausiai prisimename J. Chiraco frazę, skirtą Baltijos šalims, kad „Baltijos šalys praleido progą patylėti“, kada vyko diskusijos, ar reikia remti G. W. Busho intervenciją į Iraką. Tuomet buvo matomas labai ryškus Europos valstybių ir JAV pozicijų išsiskyrimas. Lietuva, kaip ir kitos Baltijos šalys, kaip ir Lenkija, tuo metu stojo į JAV pusę ir siūlė savo pagalbą operacijai Irake, siuntė savo karius. Šitoje vietoje J. Chriracas buvo gana kritiškai nusiteikęs JAV atžvilgiu ir tikrai dažnai kritikavo G. W. Busho avantiūrizmą“, – dėstė T. Janeliūnas.

Pasak pašnekovo, Lietuva tuo metu stojo į JAV pusę dėl to, kad Lietuvai buvo svarbu prisijungti prie NATO šeimos.

„Tai buvo susiję ir su Lietuvos pastangomis kuo greičiau patekti į NATO. Ir, aišku, be amerikiečių paramos to nebūtų įmanoma pasiekti. Šitoje vietoje pozicijų buvo skirtingų ir tuo metu Prancūzija nebuvo matoma nei kaip pagrindinė partnerė, nei kaip sąjungininkė. Galbūt ne priešingai – į ją buvo žiūrima kaip vieną iš šalių, kuri abejojo Lietuvos galimybėmis būti NATO nare. Reikėjo įveiktą tą prancūzų skepticizmą“, – priminė politologas.

Vis dėlto, anot T. Janeliūno, Lietuvos ir Prancūzijos, kuriai tuomet vadovavo J. Chiracas, santykius negalima būtų pavadinti nedraugiškais.

„Prancūzija buvo vis tiek viena iš Vakarų Europos partnerių, su kuriais buvo bendraujama, kurių paramos buvo siekiama. Natūralu, kad ir su J. Chiracu buvo ieškoma politinių sutarimų“, – akcentavo T. Janeliūnas.

Buvęs Prancūzijos vadovas J. Chiracas mirė ketvirtadienį, būdamas 86 metų.

Prancūzijos prezidentas Jacquesas Chiracas Lietuvoje: ateities baimė atsiranda iš žinių trūkumo apie Europą
Europos laikrodis. Jacquesas Chiracas apie vieningą Europą: ji – stabilumo erdvė ir garantija
Chiracą puikiai prisimena ir Adamkus, ir Landsbergis: jis nuoširdžiai siekė padėti Lietuvai
Prisimenant Chiraco pastabą būsimoms ES narėms: praleidote gerą progą patylėti!