Lietuvoje

2019.09.26 14:09

Valdas Adamkus apie Jacques`ą Chiracą: tai buvo nuoširdus Lietuvos draugas

prof. Landsbergis: Chiracas buvo Lietuvos nepriklausomybės rėmėjas; atnaujinta 15.40

Pasirodžius žiniai apie anapilin iškeliavusį buvusį Prancūzijos vadovą Jacques`ą Chiracą prezidentas Valdas Adamkus teigia, kad jį prisimena kaip nuoširdų, šiltą Lietuvos draugą, besilaikantį žodžio politiką, kurio padarytų darbų Lietuvai jis niekada neužmirš.

„Tai buvo nuoširdus Lietuvos draugas, su kuriuo teko bendrauti oficialiu lygiu. Susitikimuose visuomet domėjosi Lietuvos reikalais, man būnant su oficialiu vizitu Paryžiuje, prezidentūros rūmuose be visų kitų klausimų palietėme ir Lietuvos pasiuntinybės klausimą. Rusams ji buvo atitekusi ir iki 2001 metų, kai aš buvau Paryžiuje, tas klausimas nebuvo išspręstas. Aš jį iškėliau ir sakiau, kad tai yra toks gal ir menkas dalykas, bet mums labai reikšmingas. Tai išklausęs J. Chiracas man pažadėjo, kad tikrai jis pats asmeniškai bandys išsiaiškinti ir pirmai progai pasitaikius su manimi šį klausimą aptars“, – su portalu LRT.lt prisiminimais dalijosi V. Adamkus.

Po 6 mėnesių J. Chiracas, lankydamasis Vilniuje, šypsodamasis pareiškė atvežęs prezidentui V. Adamkui dovanų.

„Aš jam buvau minėjęs, kad su ambasada – kaip su akmenuku kareiviškuose batuose, kuris gadina visą ritmą ir žygiavimą. O jis, pradėdamas savo kalbą, tada sako: „Atvežiau prezidentui Adamkui dovanų – akmenuką iš bato“. Lietuvių ambasados klausimas buvo išspręstas. Ir šiandien mes turime gražią ambasadą vos ne pačiame Paryžiaus centre, didelį ir reprezentatyvų pastatą, ir šis klausimas J. Chiraco pastangomis buvo išspręstas“, – ir šiandien juntamas dėkingumas V. Adamkaus balse.

Taip pat prezidentas pridūrė, kad J. Chiracas buvo didelis Lietuvos rėmėjas, kai mūsų šalis siekė NATO ir Europos Sąjungos narystės. „Galiu tik apgailestauti, išreikšti gilų liūdesį jo netekties akimirką ir reiškiu užuojautą visai Prancūzijos tautai“, – LRT.lt sakė V. Adamkus.

Landsbergis: Chiracas buvo Lietuvos nepriklausomybės rėmėjas

Prancūzijos prezidentas J. Chiracas buvo Lietuvos nepriklausomybės rėmėjas, teigia pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis.

„Kai aš susitikau su juo Paryžiuje, jis pakankamai žinojo ir buvo mūsų pusėje. Mes taip jį turime ir prisiminti. Jis buvo Lietuvos nepriklausomybės rėmėjas ir talkininkas. Tai mums tikrai padėjo“, – BNS ketvirtadien5 sakė V. Landsbergis.

Jis prisimena su J. Chiracu pirmą kartą susitikęs jau atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, kai tuo metu būsimas Prancūzijos prezidentas dar ėjo sostinės mero pareigas.

„Su šiuo įspūdingu asmeniu susitikau kaip su Paryžiaus meru 1991 metų birželį Paryžiuje. Būsimasis prezidentas buvo apsisprendęs ir labai palankus Lietuvai. J. Chiracas tuo metu pritarė ir pažadėjo, kad Paryžiuje bus rasta tinkama vieta įkurdinti Lietuvos informacinę, beveik diplomatinę tarnybą. Tai buvo labai didelis dalykas. Jo realizuoti nesuspėjome arba nebereikėjo, nes rugpjūtį žlugus Maskvoje bolševikų pučui, prasidėjo visiško mūsų nepriklausomybės pripažinimo tvanas“, – teigė V. Landsbergis.

„Prancūzija gal net pirmoji į Lietuvą po pučo atsiuntė savo užsienio reikalų ministrą užmegzti diplomatinių santykių“, – pridūrė V. Landsbergis.

Jis teigė, kad pagarbą J. Chiracas jam išreiškė padovanodamas sidabrinį bareljefą. Pasak V. Landsbergio, jau tuo metu matėsi J. Chiraco potencialas dar aukštesnėms pareigoms.

„Man buvo įspūdis toks, kad jis turėjo potencialo kitoms aukštoms pareigoms, kurias vėliau ir gavo tapdamas prezidentu. Jis atrodė įspūdingai: aukštas, prakilnus. Žinoma, mes šachmatais nelošėm ir vyno negėrėme, bet kalbėjomės labai paprastai ir su palankumu Lietuvai ir jo palankumas nebuvo apsimestinis“, – sakė V. Landsbergis.

Kartu su J. Chiracu jis matėsi ir 2001 metais, šiam atvykus vizito į Lietuvą būnant jau Prancūzijos prezidentu, tačiau viešame renginyje.

„Jis pasveikino mane per atstumą prisimindamas ankstesnį susitikimą. Aš jam iš salės pamojau ranka ir daviau klausimą, į kurį jis nuoširdžiai atsakė prisimindamas, kas aš esu. Čia Vilniuje nebuvo jokių aptarimų, tuo metu buvau opozicijoje ir nebuvau kviečiamas į posėdžius“, – teigė jis.

Anot V. Landsbergio, J. Chiracas padėjo išspręsti ir Lietuvos ambasados patalpų Paryžiuje klausimą, taip pat jis tvirtino, kad J. Chiracko asmeninis palankumas buvo naudingas Lietuvai stojant į NATO ir Europos Sąjungą.

J. Chiracas mirė būdamas 86 metų.

„Prezidentas J. Chiracas mirė šį rytą, apsuptas šeimos, ramiai“, – agentūrai AFP teigė J. Chiraco žentas Fredericas Salat-Barouxas.

Po 2005 metais patirto insulto J. Chiraco sveikata pablogėjo, jis retai rodėsi viešumoje. Kelbėta, kad jam buvo pašlijusi atmintis, buvęs lyderis buvo prikaustytas prie neįgaliųjų vežimėlio.

2013 metų gruodį jam buvo sėkmingai atlikta inkstų operacija. 2015 metų gruodžio mėnesį buvęs prezidentas dvi savaites praleido ligoninėje dėl, kaip nurodė šeima, nuovargio. 2016-aisiais jis taip pat buvo hospitalizuotas dėl plaučių infekcijos.

Apie buvusio prezidento mirtį buvo paskelbta ir Prancūzijos Nacionalinėje asamblėjoje, netektis paminėta tylos minute.

Prancūzijos prezidentas Jacquesas Chiracas Lietuvoje: ateities baimė atsiranda iš žinių trūkumo apie Europą
Europos laikrodis. Jacquesas Chiracas apie vieningą Europą: ji – stabilumo erdvė ir garantija
Prisimenant Chiraco pastabą būsimoms ES narėms: praleidote gerą progą patylėti!
Chiracą puikiai prisimena ir Adamkus, ir Landsbergis: jis nuoširdžiai siekė padėti Lietuvai