Lietuvoje

2019.09.26 13:48

Kubilienė ragina universitetus atsakingai planuoti būsimų medikų rengimą

Sigita Zumerytė, ELTA2019.09.26 13:48

Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) pirmininkė Asta Kubilienė dar kartą kviečia universitetus atsakingai planuoti būsimų medikų skaičių, siekiant ne tik finansinės naudos universitetams, bet ir kuriant gerovės valstybę taip, kad nerasdami darbo Lietuvoje, ką tik studijas baigę medikai neišvyktų svetur.

Tuo tikslu Seimo narė kviečia universitetus pasirašyti memorandumą su Sveikatos apsaugos (SAM) bei Švietimo, mokslo ir sporto (ŠMSM) ministerijomis, kuriuo būtų įsipareigojama atsakingai planuoti būsimų medikų skaičių ir jų rengimą aukštosiose mokyklose, įvertinti ne tik priimamų jaunuolių skaičių į medicinos, odontologijos ir kitas studijų programas, bet ir į rezidentūrą.

Pasak A. Kubilienės, naujausi atlikti tyrimai rodo, kad netolimoje ateityje kai kurių sveikatos priežiūros specialistų mūsų šalyje trūks, o kai kurių bus per daug ir jiems bus sudėtinga rasti darbo vietas.

„Jau dabar turime labai didelį skaičių odontologų ir labai trūksta slaugytojų. Nepaisant valstybės užsakymo formavimo studentų bei rezidentų skaičiui, nemažai studentų priimami į mokamas studijų vietas. Jiems tapus rezidentais, jokios finansinės diskriminacijos nelieka, nes pasikeitus teisiniam reglamentavimui, yra sujungta stipendijų ir atlyginimo dalis, visas pajamas paverčiant draudžiamosiomis pajamomis. Tokių rezidentūros vietų nefinansavimas reikštų savotišką jaunų, intelektualiausių specialistų išvarymą iš šalies“, – įsitikinusi komiteto pirmininkė.

Pasak jos, nors tai ir papildomos pajamos universitetams, reikia atsakingai planuoti būtent priimamų studentų skaičių, atsižvelgiant ne tik į universitetų finansus, bet ir galvojant apie valstybę. ŠMSM, sumažinus priėmimo į pagrindines studijas apimtis ir atitinkamai sumažinus rezidentūros vietų skaičių, proporcingai didėtų ir studijų krepšelio kaina universitetams. Taip būtų galima užtikrinti, kad ir universitetų pajamos nemažėtų.

„Vertinant naujausias prognozes, labai svarbu numatyti, kad medicinos studijas baigę jaunuoliai turėtų galimybę sėkmingai įsidarbinti mūsų šalies gydymo įstaigose. Jei nebus atsakingai žiūrima į ekspertų pateiktas rekomendacijas, gali nutikti taip, kad kai kurių sričių specialistai, pavyzdžiui, odontologai bei kai kurių specializacijų gydytojai, turės sunkumų ieškodami darbo Lietuvoje ir bus priversti žvalgytis svetur, o kai kurių specialistų, pavyzdžiui, slaugytojų, trūks ir jų ieškosime kitose šalyse“, – sako A. Kubilienė.

Pasak jos, būtina sudaryti visiems medikams galimybes dirbti Lietuvoje siekiant išvengti dar didesnio aukštos kvalifikacijos specialistų išvykimo dirbti į užsienio šalis.

A. Kubilienės teigimu, nuo 2020 m. SAM teikiamas užsakymas valstybės finansuojamoms pagrindinių studijų vietoms turėtų sutapti su valstybės finansuojamų rezidentūros vietų skaičiumi 2026 m. Universitetams tikslinga įvertinti ir tai, kad asmenys, baigę Lietuvoje pagrindines medicinos studijas, nuo 2026 m galėtų pretenduoti į ribotą rezidentūros vietų (pvz., iki 250) skaičių, atitinkantį priėmimo į pagrindines studijas skaičių.
Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) sukurtas „Medicinos darbuotojų poreikio prognozavimo modelis“ apima Lietuvoje parengiamų ir dirbančių sveikatos specialistų pasiūlos ir paklausos analizę ir prognozavimą iki 2028 m.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.