Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.26 12:32

Įvertino Nausėdos vizitą JAV: klaidų nesimato, nustebino griežtesnė pozicija Rusijos atžvilgiu

atnaujinta 16.18

Politologas Linas Kojala sako, kad per prezidento Gitano Nausėdos vizitą Jungtinėse Tautose klaidų kol kas nematyti. Pasak jo, G. Nausėda vykdo savo pažadus ir daug dėmesio skiria ekonominei diplomatijai. Tiesa, politologas Tomas Janeliūnas pastebi, kad G. Nausėda anksčiau stengėsi apie užsienio politiką kalbėti nuosaikiau, sukurdamas įspūdį, kad pozicija nuosaikesnė bus ir Rusijos atžvilgiu.

„Tai yra milžiniškas formatas, labai daug pasaulio vadovų, turbūt apie 140 suvažiavo. Tai tokiame renginyje Lietuvai nėra taip lengva gauti didelį dėmesį, bet, manau, prezidentas daro tai, ką ir žadėjo daryti. Kalba daug apie ekonomiką, investicijų pritraukimą į Lietuvą. Lankosi tokiose įmonėse kaip „Nasdaq“. Iš esmės ekonominės diplomatijos tezė skambėjo dar rinkimų kampanijos metu. Manau, kryptingas darbas įeinant į prezidentui tam tikra prasme naują sritį, bet kartu ieškant savų vagų, kuriose galėtų būti efektyvus. Rezultatus, žinoma, reikės stebėti, kokie jie bus ateityje. Dabar yra pirminiai žingsniai, klaidų tai tikrai nesimato. Reikia tikėtis, kad ir rezultatai bus efektyvūs“, – Eltai teigė L. Kojala.

Ketvirtadienį Lietuvos prezidentas JAV vykstančioje Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje sakė kalbą. Joje vienas iš pagrindinių akcentų buvo Rusijos keliama grėsmė. Pasak L. Kojalos, taip atkreipiamas tarptautinės bendruomenės dėmesys, kad Lietuvos strateginiai iššūkiai Rusijos atžvilgiu nesikeičia.

„Iš esmės tai yra Lietuvos užsienio politikos tęstinumo parodymas, svarbiausių Lietuvos geopolitinių aspektų pateikimas globalioje arenoje. Tai, matyt, kad keičiantis prezidentui strateginiai Lietuvos iššūkiai nesikeičia. Tai pakankamai natūralu, kad šioje srityje matome nemažą tęstinumą. Galbūt šiek tiek skiriasi retoriniai aspektai. Bet iš esmės Lietuvos strateginė pozicija išlieka ta pati“, – teigė jis.

„Prezidentas nuolat kartojo, kad pozicija Rusijos atžvilgiu nesikeis tol, kol nesikeis pačios Rusijos veiksmai, ypač Ukrainoje. Ten situacija iš esmės nėra pasikeitus nuo pačių 2014, 2015, 2016 metų ir tendencijos išlieka tos pačios. Vadinasi, ir Lietuva išliks tarp tų šalių, kurios palaiko Ukrainą ir jos reformų procesą, gynybos stiprinimą“, – teigia L. Kojala.

Anot prof. dr. Tomo Janeliūno, G. Nausėdos Generalinėje Asamblėjoje pasakytoje kalboje akcentuotas dėmesys Rusijai kiek stebina ir rodo, kad dabartinis šalies vadovas tęsia buvusią agresyvią prezidentės Dalios Grybauskaitės retoriką, o per rinkimus jo pozicija buvo švelnesnė.

„Per rinkimų kampaniją jis stengėsi apie užsienio politiką kalbėti nuosaikiau ir teigė, kad jo stilius bus kitoks. Tarsi buvo galima manyti, kad jo kadencijos pradžia taip pat galėtų būti nuosaikesnė Rusijai.

Dabar jis linkęs ieškoti naujų kontaktų su Baltarusija. Iš kalbos matome, kad pokyčių nebus ir kritika Rusijai nemažės“, – LRT RADIJUI komentuoja T. Janeliūnas.

Pašnekovo aiškinimu, pagrindinis G. Nausėdos tikslas per rinkimų kampaniją buvo nedemonstruoti emocijų ir radikalumo.

„Nuosaikumas buvo jaučiamas ne tik užsienio, bet ir vidaus politikoje. Tai buvo politika, padėjusi jam sutraukti tiek daug rėmėjų“, – sako T. Janeliūnas.

Pašnekovas apibendrina – Lietuvos politika tarptautinėje arenoje yra siejama su kritika Rusijai, todėl nebūtų logiška visa tai keisti.

„Pokyčių iš Rusijos nematyti, grėsmių nemažėja, todėl retorikos ir argumentų keitimas būtų sunkiai suvokiamas. Tiek Lietuvos profesionalų ir ekspertų akyse, tiek užsienyje Lietuva jau yra susiformavusi tokį savo įvaizdį“, – teigia jis.

Rytų Europos studijų centro vadovo L. Kojalos teigimu, G. Nausėdos kvietimo sulaukusio JAV prezidento Donaldo Trumpo atvykimas – mažai tikėtinas. Pasak eksperto, JAV kitąmet vykstantys Prezidento rinkimai sukoncentravo visą D. Trumpo dėmesį.

„Aš manau, kad tai yra natūralu susitinkant su D. Trumpu užsiminti apie galimybę jam atvykti į Lietuvą. Aišku, dabar visi puikiai supranta, kad JAV jau prasideda rinkiminis ciklas, kitais metais Prezidento rinkimai. D. Trumpas tikriausiai turės kitų prioritetų, ką jau iš esmės esame matę, net jau planuojant tokį didelį vizitą kaip Antrojo pasaulinio karo pradžios metinių minėjimas Lenkijoje, kur jis atšaukė savo atvykimą. Bet tai visiškai natūralu, kad Lietuva pasiūlo prezidentui, o galbūt galėtų atvykti ir viceprezidentas. Matyt, tai yra šiek tiek realiau. Bet kuriuo atveju, Lietuva, kaip ir visos Baltijos šalys, tikisi pamatyti vieną iš aukščiausių JAV pareigūnų netolimoje ateityje“, – teigė jis.

Prezidentas G. Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė rugsėjo 22–26 dienomis vieši Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi