Lietuvoje

2019.09.26 10:30

Spalio pradžioje vyks branduolinės avarijos pratybos: gyventojai taip pat raginami ruoštis

atnaujinta 10.57

Spalio pradžioje vyksiančioms pratyboms, skirtoms imituoti branduolinę avariją Astravo atominėje elektrinėje (AE), turėtų ruoštis ir patys gyventojai, pasirūpindami, kad gautų informacinius pranešimus sako vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė. Tuo metu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pabrėžia, kad gyventojai pratybų metu nepatogumų nepatirs.

„Per 4 dienas vyks realios pratybos su žmonių evakuacija, jodo preparatų taikymu ir kitais veiksmais. Svarbiausia yra, kad gyventojai taip pat pasiruoštų pratyboms, aktyviai jose dalyvautų. Pirmiausia turime pasitikrinti nustatymus, kad gautume žinutes. 40 proc. gyventojų tokius nustatymus turi, o galimybes turime visi. Labai svarbu iki spalio 1 dienos bent kartą įeiti į tinklapį „lt72“. Ten yra instrukcija, ir jau spalio 1 dieną turėtumėte gauti (įspėjimo. – ELTA) žinutę“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė R. Tamašunienė.

Tuo metu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas, einantis direktoriaus pareigas, Mindaugas Kanapickas sakė, kad pratybose dalyvaus per 20 valstybės institucijų, 6 savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos, užsienio valstybių ekspertai.

„Mūsų tikslas yra išbandyti gyventojų visą evakuacijos ciklą tų savivaldybių, kurios plane patenka į 30 kilometrų (skubių apsaugojimo veiksmų zoną. – ELTA). Konkrečiau – tai Vilniaus rajonas ir Švenčionių rajonas. Juose registruosime gyventojus, švarinsime, imituosime jodo tablečių dalijimą ir pervešime juos į saugias vietas“, – sakė M. Kanapickas.

Pasak jo, gyventojai iš Švenčionių rajono savivaldybės bus perkeliami į Zarasų rajoną, o Vilniaus rajono – į Kalvarijos savivaldybę.

Jis taip pat pabrėžė, kad imituojant skubią evakuaciją nebus uždaromi keliai ar ribojimas patekimas į pastatus ar arenas.

M. Kanapicko teigimu, pirmą pratybų dieną – spalio 1-ąją – bus tikrinama gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema, spalio 2 ir 3 dienomis – imituojama gyventojų evakuacija, kai bus perkeliama po 50 savanorių.

Spalio 3 dieną pratybose numatoma radiacinė žvalgyba iš oro, bus pasitelkti sraigtasparniai, numatoma vykdyti antžeminę radiacinę žvalgybą, bus tikrinamas aplinkos užterštumas.

Spalio 4 dieną Vidaus reikalų ministerijoje vyks pratybų rezultatų apibendrinimas. Ekspertai pristatys savo vertinimus, vyks diskusija dėl pratybų tobulinimo.

Tuo metu Radiacinės saugos centro Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento direktorius Julius Žiliukas sakė, kad per visą Lietuvos–Baltarusijos zoną veikia radijo stočių sistema, kuri informuoja apie radiacijos lygį.

„Jei nesuveiktų politinis dalykas, kai, įvykus nelaimei, pagal konvecijas reikia informuoti kitas šalis ir įvyktų tokia avarija, radioaktyvios medžiagos pradėtų sklisti į Lietuvos teritoriją, veikia radijo stočių sistema ir paskutiniu metu buvo atnaujinta. Buvo pastatyta labai daug detektorių palei visą Lietuvos ir Baltarusijos sieną. Sistema sukurta taip, kad jei trys stotelės viršija atitinkamą nustatytą lygį, prasideda aliarmas“, – sakė J. Žiliukas.

Jo teigimu, šiuo metu Vyriausybė su Sveikatos apsaugos ministerija taip pat ketina pirkti jodo tabletes, kurias išdalytų gyventojams, esantiems 100 kilometrų skubių apsaugomųjų veiksmų zonoje.

„Iki to laiko, kai pradės veikti Baltarusijos AE, bus aprūpinti visi gyventojai, esantys 100 kilometrų zonoje“, – sakė J. Žiliukas.

Baltarusija 2400 megavatų (MW) galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmąjį jėgainės reaktorių tikimasi paleisti jau šiemet, antrąjį – kitais metais.