Lietuvoje

2019.09.25 15:23

Uždraustus vaistus skrandžio ligoms gydyti galima grąžinti, bet pinigai už juos atiduodami nebus

Ramūnas Jakubauskas, BNS2019.09.25 15:23

Ranitidino turinčius vaistus galima grąžinti nemokamai, pinigai už juos atiduodami nebus, teigia Lietuvos vaistinių asociacijos vadovė Dangutė Mikutienė.

„Žmonės gali atnešti senus vaistus, juos vaistinė priima nemokamai, kad žmonės jų neišmestų į šiukšlių dėžę, tačiau kompensavimo mechanizmas nėra numatytas“, – BNS sakė asociacijos vadovė.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba pirmadienį uždraudė Lietuvoje tiekti 14 rūšių ranitidino turinčių vaistų, nes gavo žinių apie veikliojoje medžiagoje galimai esančias vėžį sukeliančias priemaišas.

Iš vaistinių lentynų išimta ir į karantiną nugabenta apie 300 tūkst. populiaraus vaisto tablečių pakuočių.

Pasak D. Mikutienės, galimą nuostolį kol kas skaičiuoti sudėtinga, nes gali būti, kad dalis pakuočių grįš į vaistinių lentynas, gavus informacijos, jog tuose vaistuose kenksmingų priemaišų nėra.

„Vaistai iškelti į karantiną, ir mes laukiame tarnybos nurodymų. Čia tokia situacija, kai nuostolio pasakyti negali, bet 300 tūkst. pakuočių yra tikrai daug. Dabar mes dar negalime nieko pasakyti“, – teigė D. Mikutienė.

„Dabar laukiama išvadų, ar visose vaistų serijose tų priemaišų buvo“, – pridūrė ji.

Kaip antradienį per spaudos konferenciją sakė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) vadovas Gytis Andrulionis, ranitidino turintys vaistai Lietuvoje yra labai populiarūs – per mėnesį vidutiniškai parduodama 88 tūkst. pakuočių, tačiau vartotojai išimtus iš rinkos vaistus galės pakeisti kitais.

Rinkai tiekti uždraudžiamos daugiausia plėvele dengtos „Ranitidinas Sanitas“, „Ranitidine Accord“, „Ranigast“, „Ranitidine“, „Ranitidine Actiopharma“, „Raniberl“ tabletės. Jų veiklioji medžiaga yra ranitidino hidrochloridas.

Toks sprendimas priimtas, išsiaiškinus, kad Indijos „Saraca Laboratories Limited“ kompanijoje bei Ispanijos „Union Quimico Farmaceutica“ kompanijose pagamintoje veikliojoje medžiagoje – ranitidine – yra kenksmingos priemaišos – n-nitrozodimetilamino (NDMA).

Anot VVKT, tiekimo draudimas galios tol, kol vaistų registruotojai, jų atstovai Lietuvoje arba lygiagretaus importo leidimo turėtojai pateiks vaisto kokybę patvirtinančius dokumentus, kad vaistuose nėra NDMA priemaišos.

Ranitidinas yra padidėjusią skandžio rūgšties gamybą mažinantis vaistas, skirtas trumpalaikių skandžio sutrikimų ir opų gydymui bei profilaktikai.

Vaistų kontrolės tarnyba įspėja pacientus, kurie šiuo metu vartoja ranitidino preparatus, dėl tolesnio gydymo pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos Sąjungos Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra NDMA ir panašius junginius, žinomus kaip nitrozaminai, suklasifikavo kaip galinčius sukelti vėžį žmonėms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.