Lietuvoje

2019.09.24 19:20

Astravo nelaimės atveju jodo tabletės pagelbės tik iš dalies

Yoanna Koleva, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.24 19:20

Lietuva ruošiasi Baltarusijos Atominės elektrinės paleidimui, kuris gali įvykti jau šį rudenį. Sveikatos apsaugos ministerija žada netrukus nupirkti jodo tablečių, vaistininkai pastebi, kad jų vis dažniau teiraujasi ir pirkėjai. Spalio pradžioje įvairiose vietovėse bus surengtos ir branduolinės saugos pratybos.

Atstovai pastebi, kad pastaruoju metu pirkėjai dažnai klausinėja apie jodo tabletes, nors ne visada tiksliai žino, kada jas vartoti.

Jodo preparatais domimasi dėl baigiamos statyti Astravo atominės elektrinės. Skelbiama, kad jodas – viena iš apsisaugojimo nuo radiacijos priemonių. Tačiau įprastas jodas, pasak medikų, nėra tinkama apsaugos priemonė. Per branduolinius incidentus – dalijamos kalio jodido tabletės.

„Kalbant apie receptinį kalio–jodidą, galima jį įsigyti, esant receptui. Jodas, kurį galima įsigyti be recepto, jo reikėtų tikrai daug vartoti, kad būtų tas tinkamas kiekis, o tas receptinis vaistas, jo reikėtų kur kas mažesniais kiekiais gerti“, – sako „Eurovaistinės“ atstovė Laura Bielskė.

Gydytojai perspėja – manyti, kad jodas visiškai apsaugo nuo radiacijos – klaidinga, anot jų, kalio jodido tabletės apsaugo tik skydliaukę, kurią pažeidus radiacijai gresia onkologinės ligos. Gerti tabletes profilaktiškai nesant būtinybės gali būti kenksminga.

„Susijęs su galimu branduoliniu įvykiu ir po jo sekančio jodo vartojimą, tam vartojamos daug didesnės dozės, tabletės turi 65 miligramus arba 130 miligramų savo sudėty kalio jodido druskos. Palyginimui –profilaktinė paros dozė žmogui reikalinga 150 mikrogramų mikroelemento jodo, visai kitos dozuotės“, – teigia Santaros klinikų gydytojas endokrinologas Vaidotas Urbanavičius.

Sveikatos apsaugos ministerija planuoja įsigyti beveik 4 milijonus kalio jodido tablečių. Preparatai būtų dalijami, branduolinio incidento Baltarusijos atominėje atveju, tačiau ne visoje šalyje, o tik 50 km atstumu nuo sienos gyvenantiems žmonėms. Tabletėms valdžia ketina išleisti beveik milijonų eurų.

„Viena iš priemonių yra stabiliojo jodo įsigijimas, bet tai nėra toli gražu pagrindinė apsisaugojimo priemonė. Jo panaudojimas yra tiktai kraštutiniu atveju, per informacines sistemas pranešus, kad jau galima naudoti, kaip Fokušimos atveju“, – tvirtina Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Apsaugos planai kol kas numatyti tik pasienio gyventojams, jie, pirmiausia, ir būtų informuojami, jei Baltarusijoje įvyktų avarija ar kitoks branduolinis incidentas.

„Pagrindiniai dalykai – slėpimasis, evakavimas, stabilaus jodo naudojimas siekiant užblokuoti skydliaukę ir kitos rekomendacijos, susijusios su maisto produktų vartojimo ir geriamo vandens vartojimo ribojimu“, – aiškina Radiacinės saugos centro atstovas Julius Žiliukas.

Spalio pradžioje numatytos branduolinės saugos pratybos. Jos apims Vilniaus miesto ir rajono, Švenčionių bei Šalčininkų rajono savivaldybes, taip pat Kalvarijų ir Zarasų rajono savivaldybes, į jas bus imituojama gyventojų evakuacija. Baltarusijos elektrinė, anot jos atstovų, pradės veikti šiemet, bet konkreti data neskelbiama.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 19.35 min.

Žinios. Po kritikos Aurelijui Verygai – Kęstučio Masiulio prisipažinimas apie sveikatos problemas: man užtemo smegenys
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.