Lietuvoje

2019.09.24 13:42

Seimas nesudvejojo dėl įtarimų korupcija sulaukusių teisėjų: pritarta Laužiko ir Bavėjano atleidimui

atnaujinta 14.00
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.09.24 13:42

Seimas antradienį slaptu balsavimu nusprendė pritarti prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvai atleisti iš pareigų įtarimų korupcija sulaukusius Aukščiausiojo Teismo teisėją Egidijų Laužiką ir Apeliacinio teismo teisėją Valdimarą Bavėjaną.

LRT.lt žiniomi, „už“ E. Laužiko atleidimą iš pareigų slaptame balsavime balsavo 49 parlamentarai, 7 buvo „prieš“, 9 susilaikė. 6 balsavimo biuleteniai buvo sugadinti.

Iniciatyvą iš pareigų atleisti V. Bavėjaną slaptame balsavime palaikė 53 Seimo nariai, „prieš“ buvo 3, susilaikė 8. 7 balsavimo biuleteniai rasti sugadinti.

Į korupcijos skandalą įsivėlusių teisėjų atleidimą inicijuoja prezidentas G. Nausėda, atsižvelgęs į Teisėjų tarybos rekomendaciją. Teisėjų taryba, susipažinusi su teisėsaugos pateikta ikiteisminio tyrimo medžiaga, nusprendė, kad E. Laužikas ir V. Bavėjanas savo poelgiais pažemino teisėjo vardą.

Kaip numato įstatymai, Apeliacinio ir Aukščiausiojo Teismo teisėjus galima atleisti, kai tam pritaria ir prezidentas, ir Seimas.

Seime svarstant nutarimų dėl teisėjų atleidimo iš pareigų projektus, konservatorius Jurgis Razma ragino kolegas nedvejoti ir balsuoti už įtarimų korupcija sulaukusių teisėjų atleidimą, mat, parlamentaro teigimu, jų veikimo aplinkybės buvo atidžiai išanalizuotos.

„Tas klausimas atidžiai išnagrinėtas net keliose svarbiose struktūrose – prezidento institucijoje, Teisėjų taryboje, kur, kaip girdėjome, buvo ir posėdžiai nukeliami, ir kelis kartus rengiami, ir ne dėl visų teisėjų buvo priimta tokia išvada, kad pritarti prezidento iniciatyvai. Ten buvo galimybė ir detalesnę medžiagą, kurią turi teisėsauga, išnagrinėti. Taip kad, manau, šiuo atveju tikrai yra pagrindo baigti tą procesą sprendimu atleisti teisėją iš pareigų“, – aiškino J. Razma.

Ne toks užtikrintas buvo Mišrios Seimo narių grupės atstovas Vytautas Bakas. Jis aiškino, kad pritarus teisėjų atleidimui iš pareigų, eliminuojama apkaltos galimybė, o tai reiškia, jog išsamaus tyrimo parlamente apie teisėjų korupcijos mastą nebus.

„Galime tik klausti kiekvienas savęs, kodėl norime atsikratyti simptomais, kurie iškilo su šiais aštuoniais teisėjasi, bet nenorime gilintis, kiek pati teismų sistema yra giliai pažeista tokiais žmonėmis, kurie linkę laužyti priesaiką, pažeisti Konstituciją. Šis sprendimas neleis mums tai padaryti. Balsuosiu prieš“, – komentavo V. Bakas.

Iš viso teisėjų korupcijos tyrime įtarimai pateikti 48 asmenims.

Teisėjai įtariami, kad ėmė kyšius už palankius sprendimus tiek administracinėse, tiek civilinėse, tiek baudžiamosiose bylose. Kyšių sumos galėjo siekti nuo 1 tūkst. iki 100 tūkst. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt