Lietuvoje

2019.09.24 10:51

Karbauskis apie siūlymą didinti algas premjerui ir ministrams: negaliu teigti dabar, kad tai bus palaikyta

Jadvyga Bieliavska, Lukas Blekaitis, ELTA2019.09.24 10:51

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis Karbauskis sako, kad daugeliui mokestinių idėjų pritaria, tačiau jos bus svarstomos su kitų metų biudžeto projektu. Tačiau jis nesiima spręsti, ar Seimas pritars siūlymui padidinti algas premjerui ir ministrams, tačiau sako, kad bus diskusijos šiuo klausimu.

„Aš manau, kad bendram kontekste biudžeto žiūrėsime, bet iš principo yra toks pasiūlymas. Kiekvienas Seimo narys turi teisę siūlyti. Aš negaliu teigti dabar, kad tai bus palaikyta“, – antradienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.

Pasak jo, sprendimo tikrai nėra priimta, o jis bus priimtas tik išsamiai išnagrinėjus šį klausimą.

„Mes tikrai nagrinėsime, ir pozicija ir opozicija išsakys savo nuomones ir priimsime sprendimus“, – sakė R. Karbauskis.

Ministrui pirmininkui ir ministrams siūloma padidinti pareiginės algos koeficientus 13 procentų, t. y. lygiai tiek, kiek buvo padidinti aukščiausių kategorijų valstybės tarnautojų pareiginės algos koeficientai. Ministrui pirmininkui nustačius koeficientą 29,2, 2019 metais jo pareiginė alga siektų 5052 eurus, ministrams nustačius koeficientą 26,89 – atitinkamai – 4652 eurus.

Tai numatantį Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo priedėlio pakeitimo projektą pirmadienį įregistravo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas „valstietis“ Tomas Tomilinas ir Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno pavaduotojas Jonas Jarutis, primena ELTA.

Jie atkreipia dėmesį, kad šių valstybės politikų algos nuo 2014 metų, kai pareiginių algų dydžiai buvo sugrąžinti į prieškriziniu laikotarpiu galiojančius pareiginių algų dydžius, nė karto nebuvo didinti.

Šiuo metu Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo priedėlyje yra numatyti ministro pirmininko ir ministrų pareiginės algos koeficientai baziniais dydžiais – ministro pirmininko – 25,8 (siūloma – 29,2), ministrų – 23,8 (siūloma – 26,89).

Siūloma, kad įstatymo pataisos įsigaliotų jau šių metų spalio 1 d.

Parlamentarų duomenimis, 2019 m. ministro pirmininko pareiginė alga sudaro 4463 eurus, ministrų – 4117 eurų. Pagal šį įstatymą, jiems, kaip ir kitiems valstybės politikams, valstybės pareigūnams mokamas priedas už ištarnautus Lietuvos valstybei metus, kuris neturi viršyti 30 procentų pareiginės algos. Priedas už ištarnautus valstybei metus sudaro 3 procentus valstybės politiko ar valstybės pareigūno pareiginės algos už kiekvienus trejus metus.

Projekto autorių T. Tomilino ir J. Jaručio skaičiavimais, siūlomam įstatymui įgyvendinti 2019 m. trims mėnesiams papildomai reikėtų pareiginių algų padidinimui apie 24 tūkst. eurų, o, įvertinus maksimalią galimybę gauti priedus už stažą (30 proc.), papildomas lėšų poreikis sudarytų apie 31 tūkst. eurų (vienam mėnesiui sudarytų papildomai per 10 tūkstančių eurų).

Kalbėdamas apie mokestines idėjas, jis teigė, kad reikia vertinti visą visumą, kompleksą, o ne kiekvieną siūlymą atskirai.

„Laukiame biudžeto projekto, ten bus daug pasiūlymų, komplekse viską svarstysime. Išiminėjant vieną kitą mokestį, lengvatą, labai sunku vertinti. Reikia vertinti bendrai kontekste. (...) Daugeliui (mokestinių. – ELTA) idėjų pritariu“, – sakė R. Karbauskis.

ELTA primena, kad Seimui antradienį planuojama teikti parlamentarų Jono Jaručio ir Roberto Šarknicko siūlymą numatyti galimybę auginant keturis ir daugiau vaikų ar įvaikių vienam iš tėvų arba įtėvių nevykdyti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) prievolės, iki vyriausiam vaikui sukaks 18 metų.

Taip pat Seime numatyta teikti buvusio Seimo nario, dabartinio europarlamentaro Stasio Jakeliūno ir kelių kitų parlamentarų įstatymo pataisas, kuriomis siūloma lėčiau didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD).

Teikiamomis pataisomis siūloma apsiriboti NPD didinimu kasmet po 50 eurų ir 2020 metais siūlyti taikyti 350 eurų NPD, o 2021 metais – 400 eurų NPD. Atitinkamas korekcijas siūloma taikyti ir dėl individualaus NPD taikymo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt