Lietuvoje

2019.09.23 21:11

Paluckas apie būsimus Seimo rinkimus: laimėti galime tik tuomet, jeigu kažką laimėsime ir Vilniuje

pasitikrinti pasitikėjimo iš partijos signalo nesulaukė

Rinkimus į laisvą Seimo nario vietą Joniškyje laimėjęs socialdemokratas Liudas Jonaitis sako sulaukiantis sveikinimų, kad įveikė velnią. Jam pralaimėjusi Valstiečių ir žaliųjų kandidatė Rūta Janutienė pranešė, kad ją nuo pergalės apsaugojo dievulis. Į Seimą vėl nepatekęs Gintautas Paluckas užtat pralaimėjimą konservatorei Paulei Kuzmickienei įvertino sidabru. Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas „Dienos temoje“.

- Antri nesėkmingi rinkimai į Seimą, antri nesėkmingi rinkimai šiemet po Vilniaus mero rinkimų. Jūsų oponentai sako, kad po to turėtumėte arba atsistatydinti iš partijos pirmininko pareigų, arba bent jau pasitikrinti pasitikėjimą partijoje. Planuojate daryti tokį dalyką?

G. Paluckas: Jeigu tokios kalbos partijoje pasigirs ar bus tokių siūlymų, be jokios abejonės, tai padarysiu, nematau jokių problemų, bet kol kas tokių kalbų partijoje nėra. Mes bendrai priėmėme sprendimą dalyvauti rinkimuose Vilniuje. Žinojome ir žinome, kad partijos pirmininkai paprastai nedalyvauja Vilniaus vienmandatėse dėl paprastų elementarių išskaičiavimų, nes čia yra reali rizika pralaimėti rinkimus. Todėl paprastai partijų lyderiai renkasi regionines vienmandates, kur yra tikri, jog laimės. Tai ta rizika šįkart pasiteisino tik iš dalies, taip mes pakliuvome į antrąjį turą, laimėjome labai daug vilniečių balsų. Jeigu lygintume keletą rinkimų, prieš tai tikrai tas pasiekimas džiugina. Kita vertus, jie džiugintų labiau, jeigu būtų 200 balsų didesnis.

- Vytenis Andriukaitis toje apygardoje nebūdamas rinkimų partijos pirmininku vis dėlto laimėdavo Žirmūnuose. Ar sutinkate su ta kritika, kad kažką darėte ne taip, jeigu atidavėte tą apygardą jūs, kaip partija, konservatoriams?

G. Paluckas: Tiesą sakant, ją atidavėme jau 2016 m., per pastaruosius 7 m., tai yra mūsų geriausias, deja, geriausias pasiekimas Vilniuje antras turas. Taip, V. Andriukaitis yra kelis kartus laimėjęs Žirmūnuose ir tai tikrai didžiulis pasiekimas. Bet Žirmūnai taip pat keičiasi, keičiasi gyventojų struktūra, keičiasi ir pats rajono išplanavimas, tai ir atsiranda nauji daugiabučių kvartalai, kuriuose apsigyvena žmonės, kurie nebūtinai palankiai kol kas žiūri į socialdemokratus. Laikas eina ir įneša tam tikrų korekcijų į bet kokius, sakykime, tų apygardų aprašymus. Tai mes taip pat vertiname, nes suprantame, kad laimėti Seimo rinkimų 2020 m. galime tikėtis tik tuomet, jeigu kažką laimėsime ir Vilniuje. Taip, tai yra sudėtinė ruošimosi 2020 m. rinkimams dalis. Ji iš dalies yra sėkminga, bet, kaip ir minėjau, pralaimėti man tikrai nepatinka.

- Kalbant apie V. Andriukaitį, nepastebėjau bent jau viešos jo paramos jums šiuose rinkimuose. Ar sulaukėte kokio nors palaikymo?

G. Paluckas: Aš tikrai jutau Vytenio palaikymą ir paramą visą laiką, bet jo padėtis jį įpareigoja elgtis subtiliai. Nes būdamas Europos Komisijos nariu ir šiandien jis vis dar yra Europos Komisijos narys. Bet baigdamas savo kadenciją jis negali užimti vienos ar kitos politinės, sakykime, pozicijos remiant vieną ar kitą kandidatą. Tai šiuo atveju galiu išsklaidyti bet kokias abejones. Vytenis mane tikrai palaikė, priėmė širdyje kaip socialdemokratas. Bet to negalėjo daryti viešai. Tai priežastis yra labai aiški.

- Dar būdamas kandidatu šioje studijoje jis yra kalbėjęs, kai atostogavo nuo Europos komisaro pareigų, sakė, kad mato savo ateitį politinėje Lietuvos padangėje ir kaip tik žadėjo veikti aktyviai socialdemokratų partijos veiklos srityje. O kokią jūs matote galimą jo ateitį partijoje jam grįžus?

G. Paluckas: Tikrai stebintų, jeigu Vytenis sugrįžęs neįsilietų vėl aktyviai į mūsų gretas, nes jo patirtis ir progresyvumas yra didelė vertybė. Ir mes savo organizacijoje vadovaujamės komandinės lyderystės principais ir kiekvienas turi savo misiją, funkciją. Tai aš Vytenį matau kaip stiprų programos, rašytojų ar visuomenės grupių konsoliduotoją, stengiantis pasiekti geresnių rezultatų 2020 m.

- Ar matote jį kaip galimą konkurentą partijos pirmininko rinkimuose kitais metais, jeigu vyks rinkimai pagal planą?

G. Paluckas: Partijos pirmininko ataskaita ar veiklos įvertinimas bus iš karto po 2020 m. Seimo rinkimų ir kalbėsimės partijos viduje, kaip vertiname nueitą 4 m. kelią, nes toks mano pažadas buvo mūsų organizacijai – kad atsinaujinimas nebus lengvas, bus ir kritinių momentų, galų gale viskas bus gerai. Kol kas mums tikrai sekasi labai neblogai. Nepaisydami to, ką kartais oponentai nori pasakyti, stojome prie vienos starto linijos kartu su „valstiečiais“ ir konservatoriais prieš 2020 m. rinkimus. Nors dar prieš gerą pusmetį mus čia gąsdino ir grasino, ar pereisim 5 proc. barjerą ir panašiai taip, kad tikrai pažanga ir augimas yra akivaizdūs.

- Kokie yra jūsų paties planai dėl 2020 m. rinkimų? Daugiamandatėje? Vienmandatėje?

G. Paluckas: Aš tikrai niekur nebėgsiu iš Vilniaus, nors kaip partijos pirmininkui krūvis yra milžiniškas. Ir būti atsakingam už visos šalies skyrius vienmandatėse, ir važiuoti diskutuoti palaikyti tiek programą, tiek atskirus kandidatus, tikrai tam reikia labai daug ir fizinių, ir psichinių pastangų. Bet aš nenoriu palikti Vilniaus, nes esu tikras, kad Vilniuje matant didelę socialinę atskirtį, didelę nelygybę, tikrai reikalinga kairioji politika. O savo, kaip partijos pirmininko, misiją aš matau nešti tą socialdemokratinę programą ir komunikuoti, šnekėti apie ją su žmonėmis tiesiogiai būtent Vilniuje, nes čia mes tikrai norime pasiekti geresnių rezultatų nei iki šiol.

- Kai Socialdemokratų partija skilo, turiu galvoje, kai netekote tos dalies, kuri dabar vadinasi Socialdemokratų darbo partija, tuomet buvo kalbama apie tai, kaip tos dvi šakos, kaip jos laimės arba pralaimės visus galimus rinkimus. Socialdemokratai rodo geresnius rezultatus negu Socialdemokratų darbo partijos dalis, atskilusi nuo socialdemokratų, ar yra planuose svarstyti tos dalies susigrąžinimą? Atrodo, kad iš anos pusės yra signalų, kad jie norėtų jungtis prie ko nors, nebūtinai prie jūsų.

G. Paluckas: Čia galbūt ir yra problema – jungtis prie ko nors ir jokio skirtumo, prie ko. Svarbu dalyvauti rinkimuose, nes tai rodo ir tam tikrą, matyt, principų ir vertybių stoka, dėl ko ir įvyko, matyt, tos mūsų skyrybos. Tai ne mes, aš noriu išblaškyti bet kokias iliuzijas ar galbūt lūkesčius, mes tikrai neplanuojame jungtis ar jungti prie savęs nieko, nes matome, jog partijos atsinaujinimas ir išsigryninimas duoda rezultatą, žmonės ima pasitikėti. Tai vėl bristi į tą pačią upę nematau jokios prasmės.

- Konservatorius ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis neatmeta galimybės, kad gal būtų prasmės opozicijai bendradarbiauti per tuos ateinančius parlamento rinkimus. Apie tai užsimena ir buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas. Kaip jūs žiūrite į tokią idėją?

G. Paluckas: Jeigu konservatoriai bendradarbiautų su liberalais, matyt, būtų visiškai natūralu. Bet kalbėti apie bendradarbiavimą konservatorių ir socialdemokratų tiek rinkimų metu, tiek po to formuojant koalicijas – yra tiesiog sapnas, to negali būti. Dėl aibės priežasčių, dėl programinių skirtumų, dėl požiūrių skirtumų, galų gale pačiai politinei sistemai tai būtų pavojinga. Nes žmonės turi teisę į pasirinkimą ir abi didžiąsias klasikines partijas į centrą sujungus, mes tiesiog atvertume duris įvairaus plauko populistams gelbėtojams arba radikalams. Tiek kairėje, tiek dešinėje. Aš jaučiu atsakomybę, tiek už socialdemokratų partiją, tiek už politinę sistemą, todėl tikrai su tokiomis vizijomis ar tokiais matymais aš tiesiog nesutinku.

- Bet gal nebūtinai plakti į vieną sąrašą? Galima matyti bendradarbiavimą nekeliant konkurentų kai kuriose apygardose. Ir taip mažinti populistų galimybes ateiti į valdžią. Nes lietuviai turi tokį pomėgį, nepriklausomai nuo tautybės, rinkti vis naujus gelbėtojus. Nebūtinai po vienodai didelį kiekį.

G. Paluckas: Bet čia yra ne žmonių problema, čia yra partijų problema. Jos leidžia atsirasti naujiems dariniams ir, turiu galvoje, ne instituciškai leidžia arba neleidžia priimdami įstatymus, tiesiog leidžia savo veiklą. Darydami kompromisus, nepriimdami sprendimų, nors juos žadėjo, nesilaikydami pažadų ar, sakykime, demonstruodami nekompetenciją, neprofesionalumą. Šitoje vietoje mes tikrai neturėtume riboti žmonių pasirinkimo, mėginant susitarti iš anksto, ką mes čia pastumsim, kol neįleisim, o tiesiog sąžiningai konkuruoti idėjomis, programomis ir galų gale tegul laimi stipriausias. Kam atiduos žmonės pasitikėjimo mandatą, tas galų gale imsis atsakomybės formuoti Vyriausybę ir Vyriausybės programą, prisiims atsakomybę už ateinančius ketverius šalies raidos metus.

- Visus ligi šiol rinkimus pralaimėjęs Kristupas Krivickas per šią kampaniją deklaravo pernai gavęs mažiau kaip 3 000 eurų pajamų. Turėdamas 5 vaikus, nedirbančią žmoną ir tuo, bent jau „Facebooke“, sukeldamas spėlionių, kad galbūt gyvena iš slepiamų pajamų. Kas dabar yra jūsų pajamų šaltiniai? Ar tos antytės, kurias irgi galima stebėti „Facebooke“?

G. Paluckas: Antytės yra išlaidų šaltinis. Neįsivaizduoju, kas iš ekologiško ūkio gali pragyventi. Tai daugiau hobis. Bet visos mano pajamos ir pajamų šaltiniai yra deklaruoti. Tai yra pajamos iš partijos, taip pat partija man moka ir darbo užmokestį. Taip pat dividendai iš mano įmonės, kuriai tikrai, ačiū Dievui, sekasi labai neblogai. Ir tos pajamos sudaro didesniąją dalį mano bendrų pajamų.

- Kiek kainavo ši jūsų rinkimų kampanija?

G. Paluckas: Ši kampanija Žirmūnuose mums kainavo, berods, 23 000 eurų. Žiemgalos apygardoje apie 10 000 eurų, čia negalutiniais duomenimis, reikia po antrojo turo šiek tiek patikslinti. Ir Gargžduose, berods, apie 7 000 eurų, jeigu tiksliai prisimenu. Karu tai sudaro apie 40–45 tūkst.i 40 tūkst. eurų.

Dienos tema. Rinkimus pralaimėjęs Gintautas Paluckas: jei tik partija norės, būtinai pasitikrinsiu pasitikėjimą